Reklama

Szkoła Wyższa Zarządzania i Ekonomii

O demonach słów kilka

2012-11-19 12:00

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 15/2009

Do wiernych z parafii św. Macieja w Andrychowie 27 marca przybył diecezjalny egzorcysta, ks. dr Franciszek Płonka, z wykładem „Zagrożenie demonami we współczesnym świecie”. Jego prelekcji wysłuchało ok. 100 osób

Spotkanie z diecezjalnym egzorcystą rozpoczęło się od projekcji filmu „Egzorcyzmy Annelise Michel”, zrealizowanego przez katolickich dziennikarzy skupionych wokół środowiska „Frondy”. Zaprezentowany dokument - dostępny także w Internecie na YouTubie - pokazywał nietypowy przypadek tzw. opętania ekspiacyjnego, czyli wzięcia na siebie ataków demonów w zamian za wybawienie zagrożonych potępieniem istnień ludzkich. Bardzo mocną stroną tego filmu są umieszczone w nim zapisy nagranych na taśmie magnetofonowej autentycznych fragmentów egzorcyzmów Annelise Michel.
Zaraz po zakończeniu projekcji głos zabrał ks. dr Franciszek Płonka. Duchowny w swoim wykładzie zwrócił uwagę na problem otwierania się na ducha zła przez współczesnego człowieka.
- Wystarczy zwrócić uwagę na to, co przynosi teraz świat, by dostrzec jak wiele istnieje furtek dla szatana. Czary, wróżby, wydawać by się mogło niewinne horoskopy, amulety, bioenergoterapia, homeopatia, wahadełka, wróżby, czarna i biała magia, spirytyzm, wreszcie satanizm i muzyka satanistyczna - wyliczał istniejące zagrożenia ks. F. Płonka.
Podczas prelekcji kapłan zajął się również formami obecności ducha zła w człowieku. Wymienił więc i omówił czym jest: zniewolenie, osaczenie, nękanie i najcięższy z przypadków - opętanie. Dla lepszego zobrazowania tematu, duchowny posłużył się przykładami ze swej praktyki. Słuchaczom opowiedział m.in. o rodzinie, na której ciążyło przekleństwo rzucone jeszcze w czasach II wojny światowej. Bohaterowie jego historii cierpieli z powodu swego przodka, który jako kolaborant przyczynił się do śmierci panny młodej. Za to, co uczynił, przeklęła go i całą jego rodzinę matka ofiary. Na tym przykładzie kapłan wyjaśnił specyfikę działania złego i rolę pośrednictwa w tym dziele człowieka.
Oprócz omówienia dróg prowadzących do „zainfekowania” się szatanem, ks. F. Płonka skupił również uwagę na środkach gwarantujących uwolnienie się spod jego działania. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił konieczność nawrócenia i powierzenia raz jeszcze swego życia Chrystusowi. Według egzorcysty droga powrotu powinna prowadzić przez stałe uczestnictwo w życiu sakramentalnym (systematyczna spowiedź i Komunia św.) oraz przez pogłębioną formację zdobytą za pośrednictwem jakiejś grupy modlitewnej. Swój wywód ks. F. Płonka zakończył optymistycznym stwierdzeniem, że nie ma co się bać złego, bo wszystko, co nas otacza, cały świat należy do Pana Boga. - Gwarancją naszego bezpieczeństwa jest Chrystus. Wystarczy więc żyć po chrześcijańsku i nie próbować szukać egzotyki, bo niezdrowa ciekawość prowadzi nieraz na manowce - stwierdził duchowny.
Po zakończonym wykładzie był jeszcze czas na zadawanie diecezjalnemu egzorcyście pytań. Do ciekawszych, jakie wówczas padły, należało następujące: czy można przywołać szatana myślą? Jak odpowiedział ks. F. Płonka, istnieje teoria, że duch zła nie zna człowieczych myśli. Jeżeli więc ktoś przyzywa go w ten sposób, nie powinien liczyć na kontakt z szatanem. Żeby do czegoś takiego doprowadzić, musi najpierw wystąpić konkretny czyn zewnętrzny. Jak jednak podkreślił egzorcysta, to tylko teoria i w praktyce lepiej jej nie weryfikować.

Na ŚDM do Panamy pojedzie 3,5 tys. młodych Polaków

2018-05-22 20:01

dg / Warszawa (KAI)

Systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży realizowana jest w parafiach, wspólnotach i zgromadzeniach - powiedział KAI bp Marek Solarczyk, który przewodniczył we wtorek w sekretariacie Episkopatu Polski spotkaniu duszpasterzy młodzieży i koordynatorów Światowych Dni Młodzieży. W trakcie spotkania rozmawiano też o przygotowaniach do październikowego synodu biskupów oraz do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu przyszłego roku. Pojedzie na nie z Polski ok. 3,5 tys. młodych ludzi.


- Głównymi tematami spotkania były aktualna i systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży, która się realizuje zasadniczo na poziomie różnych parafii, wspólnot, grup i zgromadzeń. Omawiamy również dwa główne dzieła, które mają charakter ogólnokościelny, w które my jako Kościół w Polsce chcemy się angażować, czyli synod biskupów poświęcony młodzieży, jej wierze i powołaniu oraz Światowe Dni Młodzieży w Panamie – powiedział KAI bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Omawiając dyskusje nad zbliżającym się synodem, bp Solarczyk zaznaczył: „Oczywiście nie debatujemy nad przebiegiem synodu, ale nad tym, co jest naszym zaznaczeniem wsparcia dla dzieła synodalnego, na pewno wsparcia modlitewnego. Tu dopina się już bardzo piękna inicjatywa, która będzie się odbywała na Jasnej Górze między 3 a 28 października, gdzie wieczorami w czasie Apelu Jasnogórskiego trwać będzie modlitwa również w intencji młodych w Kościele, którzy będą poddani szczególnej trosce w tych dniach obradom synodu”.

- Jako Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży staramy się zapewnić bezpieczny pobyt Polaków w Panamie, dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Panamie, gdzie szczególnie poruszane są tematy kulturalne i promocyjne Polski w trwającym jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości – poinformował z kolei ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Jak przyznał, MSZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz jest źródłem ważnych informacji, do których inni nie mają dostępu.

- Liczymy na ok. 2,5 - 3,5 tys. młodych ludzi, którzy udadzą się do Panamy. Mamy nadzieję, że ta liczba wciąż będzie wzrastała. W tej chwili w niektórych diecezjach zapisy już się skończyły, ale w wielu jeszcze trwają. Proces rejestracji otwarty będzie do jesieni bieżącego roku, prawdopodobnie do 1 listopada – dodał dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Omawiając przygotowania do synodu powiedział, że w trakcie tego spotkania biskupów poświęconego młodym, planowana jest pielgrzymka polskiej młodzieży do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Papież spotka się z 5 księżmi chilijskimi, ofiarami ks. Karadimy

2018-05-22 22:17

st, pb (KAI) / Watykan

W dniach 1-3 czerwca Ojciec Święty spotka się z 5 księżmi, ofiarami nadużyć seksualnych ks. Fernando Karadimy w swojej rezydencji w Domu Świętej Marty – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

vatican.va

Oto tekst watykańskiego komunikatu w tłumaczeniu na język polski:

„Od 1 do 3 czerwca 2018 r. Ojciec Święty przyjmie drugą grupę ofiar ks. Fernando Karadimy i jego zwolenników z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Providencia w Santiago de Chile („El Foresta”). Chodzi o pięciu księży, którzy padli ofiarą nadużycia władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego. Razem z nimi będą również dwaj kapłani, którzy pomagali ofiarom w ich drodze prawnej i duchowej, oraz dwie osoby świeckie zaangażowane w to cierpienie. Wszyscy będą gośćmi Ojca Świętego w Domu Świętej Marty.

Zdecydowana większość z tych osób uczestniczyła w spotkaniach odbywających się w Chile podczas specjalnej misji abp. Charles Scicluna i ks. Jordi Bertomeu, jaka miała miejsce w lutym b.r. Pozostali współpracowali w ciągu tygodni, które nastąpiły po wizycie.

Poprzez to nowe spotkanie zaplanowane miesiąc temu, Papież Franciszek pragnie okazać bliskość wykorzystywanym kapłanom, towarzyszyć im w ich bólu i wysłuchać ich cennych opinii, aby udoskonalić aktualne środki prewencyjne i zwalczać nadużycia w Kościele.

Na tym zakończy się pierwszy etap spotkań, jakich chciał Ojciec Święty, z ofiarami systemu nadużyć ustanowionego kilkadziesiąt lat temu we tej parafii. Wspomniani księża i świeccy reprezentują wszystkie ofiary kleru w Chile, ale nie jest wykluczone, że podobne inicjatywy mogą się powtórzyć w przyszłości.

Podczas weekendu będą miały miejsce różne spotkania, które będą odbywały się w atmosferze zaufania i poufności. Rano w sobotę, 2 czerwca, papież odprawi prywatną Mszę w Domu Świętej Marty, a wczesnym południem odbędzie się spotkanie grupy, a następnie rozmowy indywidualne.

Ojciec Święty nadal prosi wiernych w Chile – a w szczególności wiernych w parafiach, gdzie ci kapłani wypełniają swoją posługę duszpasterską – aby towarzyszyli im modlitwą i solidarnością w tych dniach”.

Urodzony w 1930 r. ks. Fernando Karadima był powszechnie znanym i szanowanym duszpasterzem. Uważał się za duchowego syna księdza-społecznika św. Alberta Hurtado. Bronił praw człowieka w czasie dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Uchodził za autorytet młodzieży pomagającej ubogim. Wychował około 50 kapłanów, w tym kilku biskupów (jednym z nich jest Juan Barros). Przez wielu uważny był za świętego.

Gdy więc kilku młodych mężczyzn z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Providencia w Santiago de Chile, gdzie był proboszczem, złożyło zeznania obciążające go jako pedofila, początkowo nikt nie chciał w nie wierzyć.

Także arcybiskup Santiago w latach 1998-2010, kard. Francisco Javier Errázuriz przyznał po latach, że nie uwierzył w pierwsze oskarżenia właśnie z powodu „opinii świętości”, jaka otaczała ks. Karadimę. Nie podjął dochodzenia, gdyż prawo kościelne nakazuje je rozpocząć, gdy zarzuty są co najmniej prawdopodobne. Ponadto był przeświadczony, że ofiary nie milczałyby przez lata, już jako ludzie dorośli, o doznanych nadużyciach. Zaprzeczył jednocześnie, jakoby jego intencją było krycie nadużyć, uznał jedynie, że nie ma na nie dowodów. Później jednak, gdy poważne zarzuty wobec ks. Karadimy zostały publicznie przedstawione, poprosił duchownego, by zrezygnował, jednak ten się bronił. W końcu kardynałowi udało się go do tego przekonać i w 2006 r. ks. Karadima przestał być proboszczem. Zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami sprawę przekazano do zbadania Kongregacji Nauki Wiary, która w styczniu 2011 r. uznała winę duchownego i nałożyła na niego dożywotnią suspensę (zakaz sprawowania funkcji kapłańskich). Kilka miesięcy później odrzuciła jego odwołanie, w którym utrzymywał, że nie popełnił zarzucanych mu czynów. Niemal 88-letni ks. Karadima do dziś odbywa pokutę w odosobnieniu w jednym z żeńskich klasztorów w Santiago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem