Reklama

Pokolenie JP II - PAMIĘTA!

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Kilka dni później za trumną szedł cały świat, by zamknąć epokę życia Ojca chrześcijaństwa. Tego dnia na Placu Świętego Piotra wiatr niecierpliwie przerzucał kartki Ewangelii, leżącej na cyprysowej trumnie, a kiedy zamknął księgę życia, wierni wznieśli okrzyki: „Święty, święty! Natychmiast święty!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncerty, wystawy, spektakle słowno-muzyczne i wspólna modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II - w ten sposób w parafiach naszej diecezji była obchodzona 4. rocznica śmierci Papieża Polaka. Uroczystości rocznicowe odbywały się w czwartek, 2 kwietnia. Wierni diecezji sosnowieckiej w kościołach, w szkołach, na placach i przy ulicach, przed papieskimi pomnikami, szczególnie w godzinach wieczornych, jednoczyli się w modlitwie o rychłą beatyfikację naszego Rodaka. Modlitwom towarzyszyły marsze z pochodniami i lampionami w dłoniach, które potem złożone w miejscach pamięci Ojca Świętego utworzyły ogromne światło miłości i wierności. „Dotychczas my patrzyliśmy na niego, a teraz on patrzy z wysoka na nas” - mówili wierni zgromadzeni na pl. Papieskim przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, gdzie odbyły się główne uroczystości. Ojciec Święty nas wspiera, czujemy jego bliskość i obecność. Jest poza czasem. Ufamy, że patrzy na nas ze swojego niebieskiego okna i jest dumny ze swoich rodaków. Byśmy tylko umieli sprostać wymaganiom postawionym przez niego” - dodawali. „Przed czterema laty, opłakując odejście Ojca Świętego, podjęliśmy ważne zobowiązanie, że jego nauk nie zmarnujemy, jego głos wciąż będzie brzmiał w naszych sercach i w umysłach, będziemy nasze życie budować według jego wskazań. Myślę, że udowadniamy, iż jesteśmy ludźmi Jana Pawła II” - zauważa Ewa Borucka, uczestniczka uroczystości rocznicowych.
Mieszkańcy naszej diecezji udowodnili, że są pokoleniem JP II poprzez liczną obecność i głębokie trwanie na modlitwie w rocznicę odejścia Papieża. We wszystkich kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw kapłani przypominali niezwykły pontyfikat Jana Pawła II, mówili o cudach za życia i po śmierci oraz modlili się o jego rychłą beatyfikację. Pamięć Papieża Polaka czcili nie tylko dorośli. Na nabożeństwach tłumnie gromadzili się młodzi, którzy w sercu Ojca Świętego zajmowali miejsce szczególne. W sposób spontaniczny i prosty swoją miłość do Jana Pawła II wyraziło 400 przedszkolaków, które tradycyjnie wraz z opiekunami zgromadziły się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.
Oddanych Ojcu Świętemu diecezjan nie mogło zabraknąć na placu Jana Pawła II, gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem ordynariusza sosnowieckiego bp. Grzegorza Kaszaka oraz kapłanów okolicznych parafii. O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Ordynariusza Sosnowieckiego. „Ciebie, Janie Pawle Wielki prosimy, abyś na nas łaskawym okiem spojrzeć raczył i na nasze zatwardziałe serca nie baczył, ale od złego używania wolności i od wszelkich nieszczęść uchronić raczył”- prosił w imieniu uczestników Liturgii Ksiądz Biskup.
„Nie ma lepszego nad Jana Pawła II - przekonywała przybyłych w jednej ze swoich piosenek Magda Anioł, a uczestnicy koncertu na cześć Jana Pawła II potwierdzili to, włączając się do śpiewu. Nie mogło zabraknąć także umiłowanej pieśni Papieża Polaka - „Barki”. Spotkanie na pl. Papieskim zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.37. „Po Mszy św. podszedł do mnie ojciec, którego kilkuletnie dziecko jest przed kolejną operacją na serce i prosił o modlitwę w intencji dziecka. Pomódlmy się o to razem, prosząc o wstawiennictwo Jana Pawła II” - mówił bp Grzegorz Kaszak na zakończenie uroczystości rocznicowych. O godz. 21.37 tysiące wiernych zgromadzonych na pl. Papieskim zatopiło się w modlitwie. Na koniec uroczystości, z uniesionymi światłami, wszyscy zaśpiewali „Abba, Ojcze”.
Następne spotkanie w miejscu poświęconym Janowi Pawłowi II już 14 czerwca, w 10. rocznicę jego wizyty w stolicy Zagłębia. Na tę uroczystość już teraz zaprasza Biskup Diecezjalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję