Reklama

Dla miłości i fachowej opieki

2012-11-19 12:00

Ks. Dariusz Gronowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 19/2009

Dom Seniora-Hospicjum przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze został uroczyście otwarty i poświęcony 29 kwietnia po 22 miesiącach budowy

Otwarcia, a więc przecięcia symbolicznej wstęgi, dokonali przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich na czele z wojewodą Heleną Hatką, zaś poświęcenia bp Stefan Regmunt, który najpierw przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy ośrodek.
- Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla nowego dzieła, które powstało w tym mieście - mówił w homilii Ksiądz Biskup. - Zakład opiekuńczy, hospicjum pragnie otworzyć swoje drzwi dla osób chorych, niepełnosprawnych, cierpiących, a także osób starszych. Tyle osób czeka, aby w sytuacji cierpienia doświadczyć miłości ze strony drugiego człowieka i fachowej opieki. Patrzymy na ten nowy ośrodek jako na wielką szansę.
Na parterze znajduje się zakład opieki hospicyjnej przewidziany na 13 pacjentów. Jest tam też niewielka, przytulna kaplica ze stacjami drogi krzyżowej, które osobno poświęcił Ksiądz Biskup. Na piętrze mieści się Dom Seniora, zaplanowany na 18 osób i zaopatrzony w obszerny taras wychodzący na teren rekreacyjny. Na dole znajduje się Ośrodek Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych.
- Uczyć się tu chcemy poszanowania do starości, bycia z tymi, którzy sami być już nie mogą albo nie potrafią. Niemożliwe w oczach wielu stało się możliwe. To wielki dzień dla nas jako wspólnoty parafialnej, ale i dla miasta - mówił proboszcz parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze ks. kan. Leszek Kazimierczak. To on był i jest duszą tego przedsięwzięcia. Trzeba dostrzec, że tak wielu ludzi włączyło się w realizację tego imponującego dzieła ze względu na jego zapał i dlatego, że już przy realizacji wcześniejszych akcji okazał się godny zaufania.
Ks. Kazimierczak wyjaśnił też ideę, jaka przyświecała budowniczym i zwrócił się do bp. Regmunta z prośbą: - Będę prosił o to, aby nadać temu domowi imię Jana Pawła II. Taki był nasz zamysł, aby postawić Ojcu Świętemu, naszemu rodakowi, żywy pomnik. My czujemy jego obecność. On uczył nas przez tyle lat, jak pięknie i godnie żyć, jak przyjąć cierpienie i jak pięknie umieć odejść do Domu Ojca.
Koszty wzniesienia obiektu liczy się w milionach złotych, a fundusze pochodziły z wielu źródeł. Jak wyliczył ks. Kazimierczak, na 1400 rodzin w parafii aż 900 partycypowało finansowo w budowie. Do tego doszły darowizny od firm i osób fizycznych, na rzecz hospicjum organizowane były różne koncerty i zbiórki. Lwią część wydatków pokryły też pieniądze przyznane, mimo niepotrzebnych sporów, przez władze samorządowe. Obiekt będzie przecież służył mieszkańcom całej Zielonej Góry, a nie tylko parafii pw. św. Józefa.
Pierwszych pensjonariuszy można spodziewać się już w połowie maja.

Reklama

75. rocznica śmierci sług Bożych Rodziny Ulmów

2019-03-24 09:24

pab / Markowa (KAI)

W niedzielę 24 marca przypada 75. rocznica śmierci Sług Bożych Rodziny Ulmów, zamordowanych za ukrywanie żydów w czasie II wojny światowej. Główne uroczystości odbędą się dzisiaj w Markowej na Podkarpaciu, gdzie mieszkali i zginęli Ulmowie.

Muzeum w Markowej
Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 r. za pomoc Żydom

Wydarzenie rozpocznie się o 10.30 modlitwą nad grobem Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej. O 11.00 w miejscowym kościele rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny będzie także metropolita przemyski abp Adam Szal.

Po Mszy dalsza część uroczystości odbywać się będzie na terenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Najpierw w Sadzie Pamięci nastąpi złożenie hołdu Polakom ratującym żydów, a następnie wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP. Zaplanowano także odsłonięcie tabliczek Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Dopełnieniem obchodów będzie spektakl „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów” w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Rozpoczęcie o 17.00 w budynku OSP.

Józef Ulma urodził się 2 marca 1900 r. w Markowej. Ukończył miejscową szkołę powszechną, a następnie kurs rolniczy w Pilźnie. Zajmował się ogrodnictwem, pszczelarstwem, hodowlą jedwabników oraz introligatorstwem. Jego największą pasją była jednak fotografia. Wykonał tysiące zdjęć ilustrujących życie mieszkańców Markowej, w tym wesela, chrzciny, przedstawienia teatralne.

Wiktoria Ulma z domu Niemczak urodziła się 10 grudnia 1912 r. w Markowej. Po ukończeniu miejscowej szkoły powszechnej uczęszczała na kursy organizowane przez Uniwersytet Ludowy w Gaci. Występowała ponadto w działającym w Markowej amatorskim zespole teatralnym.

Józef i Wiktoria pobrali się w 1935 r. Przez dziewięć lat małżeństwa na świat przyszło sześcioro ich dzieci: Stanisława (ur. 1936), Barbara (ur. 1937), Władysław (ur. 1938), Franciszek (ur. 1940), Antoni (ur. 1941) i Maria (ur. 1942).

Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom o nazwiskach: Goldman i Szall.

Rankiem 24 marca 1944 r. przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. W kilka minut życie straciło siedemnaście osób - w tym dziecko, które Wiktoria zaczęła rodzić w chwili egzekucji. Ulmowie pochowani zostali na cmentarzu w Markowej, zaś Żydzi, którzy zginęli obok nich, spoczywają na cmentarzu w Jagielle (miejscu pochówku 41 innych ofiar Holokaustu z Markowej).

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. W 2004 r. odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

17 marca 2016 r. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego w Markowej na Podkarpaciu otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Do tej pory odwiedziło je 110 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słubice: Obraz św. Józefa Kaliskiego peregrynuje w parafii Ducha Świętego

2019-03-24 10:18

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa z Kalisza nawiedził parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince (21-22 marca) i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie (22-23 marca). Obecnie jego peregrynacja odbywa się w parafii Ducha Świętego w Słubicach.

Michał Sobociński
23 marca obraz przybył do parafii Ducha Świętego w Słubicach

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze Słubic.

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Słubicach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem