Reklama

Konferencja Księży Dziekanów

Niedziela legnicka 50/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 grudnia br. w Legnicy odbyła się zwołana przez Biskupa Legnickiego Konferencja Księży Dziekanów i Wicedziekanów. Mszy św. i konferencji przewodniczył bp Tadeusz Rybak. Udział wzięli również: bp Stefan Regmunt, ks. inf. Władysław Bochnak, ks. prał. Józef Lisowski i zaproszeni prelegenci.
Konferencja zaczęła się od złożenia wyznania wiary i zaprzysiężenia nowych księży dziekanów. Są nimi: ks. kan. Zenon Kowalski - dziekan dekanatu Świebodzice (zastąpił ks. kan. Augustyna Nazimka) oraz ks. kan. Krzysztof Kiełbowicz - dziekan dekanatu Lwówek Śląski (zastąpił śp. ks. kan. Jana Słombę). W tym dekanacie nastąpiła zarazem zmiana nazwy dekanatu z Lubomierz na Lwówek Śląski. Nowi księża dziekani złożyli ślubowanie na ręce Biskupa Legnickiego, który przy okazji przypomniał, że księża dziekani mają być w swoich dekanatach wykonawcami poleceń biskupa diecezjalnego, zachowując tzw. "mens ordinarii" - czyli myśl ordynariusza. Jednocześnie winni być rzecznikami spraw duchowieństwa wobec biskupa. Podziękował przy tej okazji wszystkim księżom dziekanom za dotychczasową współpracę.
Dalsza cześć konferencji została poświęcona zagadnieniom dotyczącym życia naszej diecezji. Biskup Legnicki, dokonując podsumowania ostatniej Konferencji Księży Biskupów na Jasnej Górze, zapowiedział, że w przyszłym roku, w nawiązaniu do dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu podczas jego ostatniego pobytu w Ojczyźnie, temu tematowi winny być poświęcone parafialne rekolekcje wielkopostne. Winny też one kończyć się zawierzeniem poszczególnych parafii Bożemu Miłosierdziu. Zapowiedział też, że najprawdopodobniej wiosenny dzień skupienia dla duchowieństwa będzie diecezjalną pielgrzymką kapłanów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Wstępnie podano termin 10 maja 2003 r.
W nawiązaniu zaś do ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Różańca św. zapowiedziany został Diecezjalny Kongres Różańcowy. Do udziału w nim zaproszone mają być osobno dzieci (31 maja - Krzeszów lub Strzegom), młodzież (14 czerwca - Krzeszów) i dorośli (4 października - Krzeszów). Cały ten rok powinien być wykorzystany w parafiach do przybliżenia wiernym treści Listu Ojca Świętego o Różańcu, do dalszego rozwijania parafialnych kół różańcowych szczególnie wśród dzieci, młodzieży oraz mężczyzn. Temu wydarzeniu towarzyszyć też będzie diecezjalny Konkurs organizowany przez Referat Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej.
Zapowiedziane zostały także obchody X-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, które połączone będą z XI rocznicą istnienia naszej diecezji. Uroczystości będą miały miejsce w sobotę, 22 marca 2003 r. Przy tej okazji Biskup Legnicki i rektor Seminarium ks. dr Leopold Rzodkiewicz złożyli na ręce księży dziekanów podziękowanie dla wszystkich, którzy w sposób materialny i duchowy wspierają działalność Seminarium. Rektor podał także planowane terminy zimowych rekolekcji w seminarium dla młodzieży męskiej. Odbędą się one: dla chłopców młodszych - 7-9 lutego, a dla starszych 10-12 lutego 2003 r. Zaznaczył przy tym, że ilość miejsc jest ograniczona do 100 osób na jeden turnus, dlatego ważny jest wcześniejszy kontakt i zgłaszanie kandydatów.
Kolejnym tematem poruszonym na konferencji była potrzeba istnienia Parafialnych Poradni Rodzinnych. Stan obecny i postulaty na przyszłość przedstawił ks. dr Dominik Drapiewski, dyrektor Referatu Rodzinnego. Stwierdził, że w obecnie przeżywanych sytuacjach kryzysowych istnieje wielka potrzeba kontaktu z psychologiem, lekarzem, nauczycielem czy prawnikiem, a taką właśnie pomoc można znaleźć w tych poradniach. Innym zagadnieniem poruszonym przez referenta była przedstawiona potrzeba organizowania i prowadzenia przyparafialnych świetlic dla dzieci i młodzieży.
O powołanym do życia Diecezjalnym Centrum Młodzieży i jego zadaniach mówił ks. lic. Sławomir Augustynowicz, dyrektor tego ośrodka. Siedzibą Centrum jest obecnie parafia św. Jacka przy ul. Nadbrzeżnej 3 w Legnicy. Centrum pragnie nawiązywać i koordynować kontakty z młodzieżą naszej diecezji, informować o zagrożeniach, opracowywać programy duszpasterskie, powołaniowe jak również inspirować działania formacyjne na przyszłość. W ostatnim czasie, zorganizowano m.in. warsztaty muzyczne, które zaowocowały powstaniem 30-osobowego zespołu muzycznego. To świadczy o potrzebie istnienia takiego ośrodka.
Z innych poruszonych zagadnień, biskup Stefan Regmunt poinformował zebranych, iż rok 2003 został ogłoszony Rokiem Osób Niepełnosprawnych, co daje nadzieję na jeszcze lepsze sposoby działań na rzecz tej grupy osób. Poinformował, że w naszej diecezji tradycyjnie już w okresie zimowym odbędą się spotkania opłatkowe dla tych osób w 4 rejonach diecezji: 11 stycznia - w Legnicy w parafii Matki Bożej Królowej Polski dla regionu legnickiego; 18 stycznia - w Mysłakowicach dla regionu jeleniogórskiego; 25 stycznia - w Wałbrzychu w parafii pw. Podwyższenia Krzyża dla rejonu wałbrzyskiego i 1 lutego - w Bolesławcu dla regionu bolesławieckiego. Wszędzie spotkania będą rozpoczynały się Mszą św. o godz. 11.00.
Ks. dr Marek Mendyk poinformował o działalności Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego, które służy pomocą w formacji nauczycieli zwłaszcza nauczycieli religii, organizując specjalistyczne kursy w celu podniesienia kwalifikacji.
Ks. prał. Józef Lisowski i ks. dr Czesław Włodarczyk z diecezjalnej Caritas przedstawili stan działań pomocowych dla rodzin naszej diecezji dotkniętych skutkami letnich ulewnych deszczy. Pomocą tą objęto 1130 rodzin. Obecnie dociera do nich pomoc w postaci opału na zimę. Przypomniano o rozpoczętym w diecezji Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom i jesiennych spotkaniach dla osób starszych w ośrodku Caritas w Zagórzu Śl.
Ks. inf. Władysław Bochnak przypomniał natomiast o zbliżającym się terminie odnowienia ubezpieczenia obiektów parafialnych. W związku zaś z licznymi przypadkami kradzieży dokonywanymi w kościołach naszej diecezji zaapelował o wzmożenie zabezpieczeń świątyń. Poinformował też, że w najbliższym numerze Legnickich Wiadomości Diecezjalnych znajdzie się opracowanie ks. lic. Stanisława Szupieńki z Referatu ds. sztuki sakralnej, dotyczące sposobów ochrony i konserwacji zabytków.
Podczas konferencji był także czas na pytania i dyskusję nad przedstawianymi punktami obrad, a ponadto podano kilka aktualnych ogłoszeń, które księża dziekani przekażą kapłanom podczas najbliższych konferencji dekanalnych. Spotkanie zakończono modlitwą i błogosławieństwem pasterskim Księży Biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję