Reklama

Z nieświeskiej parafii na Białorusi

2012-11-19 12:01

Tadeusz Grygiel
Edycja szczecińsko-kamieńska 43/2009

26 czerwca br. w samo południe zadzwonił doniosłym głosem kilkuwiekowy dzwon kościoła rzymskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Nieświeżu, oznajmiając o rozpoczętych uroczystościach poświęconych 100-leciu urodzin wielkiego kapłana i wspaniałego człowieka, wieloletniego proboszcza parafii w Nieświeżu, śp. ks. prał. Grzegorza Kołosowskiego.

Równocześnie chór kościelny odśpiewał „Te Deum”. A abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, głowa Kościoła katolickiego na Białorusi, witał wiernych znakiem krzyża. Obok niego kard. Kazimierz Świątek, bp Antoni Dziemianko, ks. prał. Edmund Dowgiłowicz-Nowicki, ks. Janusz Gzik z Puław oraz kilkunastu księży z różnych parafii na Białorusi.
Kościół zachwyca i imponuje wspaniałą architekturą i freskami o tematyce biblijnej, wypełniony po brzegi wiernymi, którzy przybyli z różnych zakątków Białorusi. Nie zabrakło pielgrzymów z Polski, przede wszystkim nieświeżan, którzy co roku odwiedzają swoją utraconą Ojczyznę. Wśród nich obecna była córka Stanisławy - rodzonej siostry ks. Kołosowskiego, która przyjechała z mężem. Wielkie wzruszenie wywołała kilkudziesięcioosobowa grupa, która przyjechała na motocyklach - uczestników Rajdu Katyńskiego, ubranych w czarne kombinezony, na których widniały plakaty z orłem w koronie i napisem: „Rajd Katyński, Kocham Polskę i Ty Ją kochaj!”.
Wdawało się, że przywiódł ich do kościoła duch legendarnej husarii wraz z bohaterskimi czołgistami I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W przyjaznej rozmowie opowiadali, że przybyli, by wspólnie modlić się za śp. Jubilata, a swój rajd poświęcają dla ukochanej Ojczyzny Polski i Jej chwały. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz Nieświeża, generalny konsul Ambasady Polskiej na Białorusi Krzysztof Świderek, Konstanta Tarasewicz, do niedawna prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, budowniczy Domów Polskich, a ostatnio kościołów, a obok Jan Rutkowski, mistrz sportu, muzyk, poeta bardzo aktywny działacz Związku Polaków oraz bardzo czynny w Kościele. Wśród księży obecny był o. Dimitrij Pietrowicz Chmiel, przyjaciel Jubilata.
Mszę św. celebrował i homilię wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz. Podkreślił zasługi śp. ks. prał. Grzegorza Kołosowskiego. Dodał, że „skała”, na której zbudowany jest Kościół, pozostaje wciąż ta sama: jest nią wiara Piotrowa. „Na tej skale” (Mt 16, 18) Chrystus zbudował swój Kościół, budowlę duchową, która przez wieki nie uległa zniszczeniu.
Następnie uroczyście odczytano życiorys Jubilata (autorstwa piszącego te słowa), którego kapłaństwo wypadło na tragiczne czasy wojny i powojenne, stalinowskiej walki z religią. Wzruszającym i radosnym był moment bierzmowania wiernych, niektórzy z nich osiągnęli wiek powyżej 60 lat. Przybyli z wielu zakątków Białorusi, a najwięcej z Małodeczna dzięki ks. prał. Edmundowi Dowgiłowiczowi-Nowickiemu. Uroczystości zostały zakończone odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej ku czci śp. ks. prał. Grzegorza Kołosowskiego, która została umieszczona na frontale kościoła. Po czym na miejscowym cmentarzu na grobie śp. Księdza Prałata zapalono znicze, złożono wiązanki kwiatów, odmawiając modlitwę. Pod koniec dnia dziekan ks. Piotr Szarko, proboszcz parafii, nieopodal kościoła, pod chmurką, dla zaproszonych gości przygotował poczęstunek. Członkowie Stowarzyszenia Nieświeżan i przyjaciół 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego w Warszawie pielgrzymują co roku na Białoruś. Prezesem i organizatorem od wielu lat jest niestrudzony Jerzy Butkiewicz wraz z małżonką Danutą. Tym razem duchowym opiekunem był ks. Janusz Gzik z Puław.
Wśród pielgrzymów są i tacy którzy bezpośrednio nigdy nie mieli styczności z naszym utraconym Wschodem, w tym młodzież. Stowarzyszenie ciągle wspomaga patriotycznie i religijnie oraz materialnie naszych Braci, którzy pozostali na ojczystej ziemi, organizuje wypoczynek i wycieczki, szczególnie dla dzieci w Polsce. Dbają o polskie groby.

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

2019-03-20 12:45

eb / Tarnów (KAI)

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

Trzy zgłoszenia są w toku postępowania cywilnego. - Została o nich powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, natomiast po zakończeniu postępowania cywilnego – w zależności od rezultatów – może być prowadzone postępowanie kanoniczne - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Pięć przypadków zakończyło się uznaniem winy w wyniku prowadzonego postępowania, natomiast jeden przypadek zakończył się umorzeniem postępowania cywilnego. W jednym przypadku były prowadzone procesy o zniesławienie, które duchowny wygrał we wszystkich instancjach sądu cywilnego. „W mediach zamieszczono sprostowania, gdyż przedwcześnie ferowano wyroki” - dodaje rzecznik.

Ks. Ryszard Nowak informuje, że względem duchownych, wobec których toczy się aktualnie postępowanie, zostało zastosowane prewencyjnie zawieszenie w czynnościach kapłańskich i odwołanie z placówek, gdzie pracowali. Natomiast na duchownych, którzy zostali uznani winnymi zarzucanych im przestępstw, w zależności od kategorii popełnionych czynów nałożono kary: pobawienia wolności, zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, zakazu pracy z małoletnimi, pozbawienia urzędów kościelnych, zakazu sprawowania sakramentów świętych i głoszenia słowa Bożego, upomnienia kanonicznego, przydzielenia kuratora, skierowania na terapię. „Każdy z tych duchownych jest też wezwany do pokuty i gruntownego nawrócenia” - podkreśla ks. Nowak.

Zgłoszenia dotyczące omawianych przypadków pochodziły zarówno od osób poszkodowanych, bliskich poszkodowanych, osób z parafii lub środowisk, gdzie pracował duchowny – zgłaszającymi byli zarówno świeccy jak i inni duchowni.

Opublikowane dane to nawiązanie do przedstawionych 14 marca danych statystycznych nt. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele katolickim w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem