Reklama

IX Dzień Papieski w diecezji toruńskiej

2012-11-19 12:01

Anna Pławińska
Edycja toruńska 43/2009

IX Dzień Papieski, 11 października, w Toruniu (sługa Boży Jan Paweł II jest honorowym obywatelem grodu Kopernika) został zorganizowany przez Kurię Diecezjalną Toruńską i Urząd Miasta Torunia przy współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, podczas którego odbywały się kwesty dla stypendystów, na Rynku Staromiejskim papieskie Gimnazjum nr 3 zorganizowało happening pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Wolności”. Widowisko nawiązywało do walki dobra ze złem i zniewolenia człowieka. Kończyło się przekazaniem widzom symbolicznych kajdan, które rozrywano na znak wolności. Przed kościołem ojców jezuitów taką możliwość miały osoby, które przybyły na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prał. Daniela Adamowicza, dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej. Oprawę liturgiczną przygotowało V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu. W Eucharystii uczestniczyli wierni m.in. z Torunia, Lisewa i Lidzbarka Welskiego. Do kościoła przyniesiono sztandary wielu szkół i miasta Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Poczty sztandarowe i harcerze niosący pochodnie prowadziły wiernych, za orkiestrą dętą, pod pomnik Jana Pawła II, do katedry. Tam przy blasku zniczy hołd Wielkiemu Polakowi oddali uczniowie szkół papieskich przez złożenie wieńców w imieniu młodzieży i mieszkańców diecezji. Składając wiązanki, kolejno przemówili: sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. dr Dariusz Żurański. Doniosłą chwilę uświetnił chór Gimnazjum nr 3 oraz „Promisja” i chełmińska orkiestra.
Za pomoc w organizacji i udział w uroczystościach podziękowania złożono: zastępcy prezydenta Torunia Rafałowi Pietrucieniowi, sekretarzowi miasta Alicji Kolańskiej, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Torunia Józefowi Jaworskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentowanemu przez sekretarza Marka Smoczyka, dyrektorowi Wydziału Duszpasterskiego ks. dr. Dariuszowi Żurańskiemu, rektorowi kościoła jezuitów o. Waldemarowi Aramowiczowi, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr. Krzysztofowi Lewandowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzejowi Radzimińskiemu, szkołom toruńskim noszącym imię Jana Pawła II (V Liceum Ogólnokształcącemu, Gimnazjum nr 3, Szkole Podstawowej nr 13), komendantowi hufca Lidii Lach i harcerzom, Stowarzyszeniu Promisja, orkiestrze dętej z Domu Kultury w Chełmnie, Centrum Kultury Dwór Artusa, piekarni Stan-Mar z parafii Czarże (za ciastka, które wolontariusze rozdawali podczas koncertu), dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i wolontariuszom.
Po części oficjalnej młodzież udała się na Rynek Nowomiejski, gdzie razem z zespołami „Promisja” i „Czaqu” świętowała w rytm znanych i lubianych utworów.
Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmuje ok. 2200 stypendystów w Polsce, w tym 37 z diecezji toruńskiej.
- Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - jak mówi stypendysta Marcin Żeleński, studiujący prawo na II roku UMK, oprócz aspektu finansowego wskazuje standardy moralne, jakimi mamy się kierować i za wzór stawia nam osobę Jana Pawła II, którego nauka jest wewnętrznym statutem każdego stypendysty. Dzień Papieski jest dla nas ważnym momentem wewnętrznego rozrachunku, jak realizujemy naukę Karola Wojtyły w życiu.
Marcin Leleński należy do Fundacji od 3 lat i podkreśla, że co roku na obozach formacyjnych integruje się z pozostałymi stypendystami oraz uczestniczy w rozważaniach i rekolekcjach na temat nauki Jana Pawła II.
Mówiąc o stypendiach nie można pominąć dzieła naszej diecezji „Funduszu dla Janka Muzykanta”, w którego ramach Caritas od 10 lat wspiera 180 młodych ludzi. Są to 3 bursy: 2 szkolne (w Brodnicy i Grudziądzu) i jedna akademicka w Przysieku.
Caritas Diecezji Toruńskiej pomaga uczniom również przez ogólnopolski program „Skrzydła”, czyli w sumie wspiera w sposób ciągły ponad 200 młodych osób.
Jedną ze stypendystek „Funduszu dla Janka Muzykanta” jest studentka filologii polskiej UMK Magdalena Kamińska, której Caritas Diecezji Toruńskiej towarzyszy w edukacji już 8 lat.
- Pierwszą placówką, dzięki której mogłam kontynuować edukację, była Bursa Szkolna Caritas w Brodnicy. Obecnie jestem mieszkanką Bursy Akademickiej w Przysieku. Każdy z tych domów dba nie tylko o nasz rozwój intelektualny, lecz przede wszystkim buduje wewnętrznie. Nie bez powodu obie te placówki nazywam domami, bowiem czuję się tu bezpiecznie jak w cieple domowego ogniska - zapewnia Magda. - Wszyscy zauważamy, że rośnie zapotrzebowanie na pomoc. Jestem pewna, że ci, którzy szukają wsparcia i skierują się do Caritas, nie zawiodą się.

Duchu Święty, dzień dobry... – bierzmowanie w Salezie

2019-03-24 23:19

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Ponad 90. uczniów stanęło gotowych do wołania o przyjście Ducha Świętego. Towarzyszyli im rodzice, nauczyciele a także kapłani Salezu – ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich, ks. Grzegorz Oleś – wicedyrektor ks. Jan Gondro – wieloletni dyrektor szkoły. Mszy św. przewodniczył bp Vitalii Kryvytskyi SDB, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Zdjęcia z bierzmowania:

Zobacz zdjęcia: Bierzmowanie w Salezie

- Pragnienie Ducha Świętego i obecności Boga w życiu człowieka to dowód na dojrzałość w wierze – tłumaczył biskup. - Dopóki pragniesz, to żyjesz i masz szansę przynosić owoce. Odwołując się do ewangelicznej perykopy o drzewie figowym przypominał o trudzie wzrostu rośliny i gospodarskiej troski o jej owocowanie. – Pamiętajcie, aby nie przynosić owoców byle jakich, ale każdego dnia starannie wykonywać swoje obowiązki. Oczywiście, w dorosłym życiu przychodzi zniechęcenie, wkrada się rutyna, ale jeśli postawicie Boga na pierwszym miejscu, weźmiecie Jego krzyż, to wasze owoce będą zdrowe i dobre. – Dziś na waszych piersiach wisi krzyż, tak samo jak u mnie. A Chrystus mówi, że kto idzie za Nim a nie bierze krzyża, nie jest Go godzien – mówił biskup. Tłumaczył, że przyjęcie sakramentu bierzmowania wiąże się z podjęciem obowiązków i odpowiedzialności. - Będziecie codziennie odpowiadać, czy jesteście naprawdę świątynią Ducha Świętego – mówił – i będziecie musieli wciąż od nowa stawiać Boga na pierwszym miejscu. Odniósł się do tego, co dziś najczęściej dotyka nas, ludzi: wypalenie i depresja. – Wypalenie pojawia się w małżeństwie, w pracy i w wierze, ale zawsze wtedy, gdy Bóg przestaje być stawiany na pierwszym miejscu. Depresja przychodzi wtedy, gdy sami zaczynamy kierować swoim życiem, gdy nie pozwalamy Bogu być kierownikiem naszych spraw – mówił. Zachęcał też do wprowadzenia nowej praktyki modlitewnej: porannego witania się z Bogiem. – Duchu Święty, dzień dobry – można mówić po obudzeniu, i zapraszać Go do swoich spraw. Pamiętajcie, że tylko wtedy macie szansę, by wasze owoce były dobre – tłumaczył.

Namaszczając młodych olejem krzyżma biskup uśmiechał się z wielką życzliwością do bierzmowanych a oni stawali odważni i gotowi. Najczęściej wybieranym imieniem patrona wśród chłopców był Franciszek i Paweł, dziewczęta upodobały sobie Łucję.

Na zakończenie w imieniu uczniów głos zabrał Piotr Truchliński, podziękował rodzicom, wychowawcom i kapłanom, którzy przygotowali salezjańską młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś: nie można innym głosić pokuty, jeśli się jej wpierw nie doświadcza

2019-03-25 20:07

xpk / Łódź (KAI)

W najbliższy czwartek 28 marca o godz. 20.00 w łódzkiej katedrze odbędzie się nabożeństwo pokutne, na które zaproszeni są biskupi oraz wszyscy księża diecezjalni i zakonni posługujący na terenie archidiecezji łódzkiej. – Nie można innym głosić pojednania i pokuty, jeśli się jej wpierw nie doświadcza. Potrzebujemy przeprosić Pana Boga oraz naszych braci i siostry, zwłaszcza małoletnich, za grzechy, które są dziś grzechami publicznymi – wyjaśnia abp Grzegorz Ryś.

Archidiecezja Łódzka

- Nie można innym głosić pojednania i pokuty, jeśli się jej wpierw nie doświadcza. To pierwszy z powodów, dla którego chcemy się spotkać z Jezusem i z Nim rozmawiać. Drugim są nasze grzechy. Grzechy, które są dziś grzechami publicznymi, grzechami wołającymi wręcz o pomstę do nieba. Grzechami, za które potrzebujemy przeprosić zarówno Pana Boga, jak i naszych braci i nasze siostry, w szczególności małoletnich – mówi metropolita łódzki w swoim zaproszeniu skierowanym do kapłanów.

Każdy z księży diecezjalnych i zakonnych otrzymał osobisty list od arcybiskupa łódzkiego z zaproszeniem na czwartkowe nabożeństwo, które ma być publicznym aktem pokuty Kościoła łódzkiego wobec Boga, jak i tych, których ludzie Kościoła skrzywdzili.

- Nie może być tak, że nie zmierzymy się z tym grzechem, że nie potrafimy stanąć w prawdzie, i nie potrafimy dać tej prawdzie wyraz. Nie może być tak, że nie potrafimy też uznać – każdy z nas w swoim zakresie - odpowiedzialności za to, co stało się, i co - ufamy - nie może dziać się dużej! Zapraszam, abyśmy odnaleźli się w tej wspólnocie prezbiterium, które pokutuje za swoje grzechy – mówił abp Ryś.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, który był dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej celebrowana była pokutna Droga Krzyżowa w intencji przebłagalnej za grzechy ludzi Kościoła.

Czwartkowe nabożeństwo będzie też wprowadzeniem do kolejnej edycji papieskiej inicjatywny „24 godziny dla Pana”, w czasie której w wyznaczonych wcześniej świątyniach na terenie Łasku, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego będzie można przez 24 godziny skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

- W najbliższy piątek będziemy widzieć Papieża, który nie tylko przewodniczy liturgii pokutnej, ale sam jako pierwszy spośród pasterzy i grzeszników idzie do spowiedzi, ucząc nas w ten sposób, że nie tylko siedzi w konfesjonale, ale także sam przy nim klęka, by się spowiadać - mówi o papieskiej inicjatywie abp Grzegorz Ryś.

Łódzkie „24 godziny dla Pana”, w czasie których można skorzystać z całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z możliwością spowiedzi, odbędzie się w czterech miejscach archidiecezji łódzkiej: Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku, Bazylice Archikatedralnej i kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łodzi oraz kościele rektoralnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem