Reklama

Spotkania z Muzyką Dawną

2012-11-19 12:01

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 43/2009

Od 9 do 11 października w otyńskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju wybrzmiewała muzyka dawnych epok. Odbywały się tu Otyńskie Spotkania z Muzyką Dawną „Regina Pacis”

Organizatorami październikowego przedsięwzięcia były: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej, Towarzystwo Muzyczne „Cantus Polonicus”, Regionalne Centrum Animacji Kultury oraz sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju przy wsparciu finansowym Fundacji Wspomagania Wsi oraz sponsorów.
- Pomysł powołania tego festiwalu zrodził się z pasji do szeroko pojętej sztuki - mówi Sebastian Tomczyk, pomysłodawca festiwalu. - Otyń ma wielowiekową historię, piękne i niedocenione zabytki, szczególnie mam tu na myśli sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, choć nie zapominajmy o ulegającym zniszczeniu kompleksie klasztornym i wielu innych miejscach, które są godne uwagi. Postanowiliśmy tę historię przypomnieć, ożywić właśnie poprzez muzykę, która zapewne rozbrzmiewała w dawnych czasach w tych miejscach. Stworzyliśmy festiwal muzyczny, który - mamy nadzieję - wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych naszego województwa.
Podczas trzydniowego festiwalu słuchacze, którzy przyjechali do sanktuarium m.in. z Nowej Soli, Zielonej Góry, Głogowa i Kożuchowa, mogli usłyszeć utwory z czasów H. Schütza, J. S. Bacha i G. P. Telemanna.
W pierwszym festiwalowym dniu na klawesynie zagrała Aleksandra Rupocińska, a na pozytywie Marek Pilch - kierownik artystyczny festiwalu. Kolejnego dnia słuchaczom zaproponowano muzykę wokalno-instrumentalną, a koncert zatytułowany „Kwartety i kantaty” zagrali Marek Pilch na klawesynie, Magdalena Pilch na flecie traverso, Mikołaj Zgółka na skrzypcach barokowych oraz Bartosz Kokosza na wiolonczeli. Kantaty zaśpiewała sopranistka Michalina Bienkiewicz. Trzeci - niedzielny koncert - poświęcony został pamięci Jana Pawła II i zabrzmiały tu w większości utwory niemieckiego kompozytora wczesnego baroku Heinricha Schütza, do tekstów zaczerpniętych z Księgi Psalmów Starego Testamentu. Wystąpił Polski Chór Kameralny „Cantus Polonicus” pod kierownictwem Marka Pilcha grającego na pozytywie, z towarzyszeniem Magdaleny Pilch i Małgorzaty Klisowskiej grających na fletach traverso.
Kolejną edycję festiwalu organizatorzy zaplanowali na 8-10 października przyszłego roku i już dziś zapraszają do udziału.

Watykan: 2 kwietnia publikacja adhortacji Christus vivit

2019-03-25 13:58

st (KAI) / Watykan

2 kwietnia, w 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zostanie opublikowany tekst posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” podsumowującą ubiegłoroczne XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania” – poinformował tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak podaje na Twitterze włoski dziennik „Avvenire” data ta pragnie wskazać na chęć powiązania obydwu pontyfikatów bardzo miłowanych i bliskich nowym pokoleniom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Józef Kupny podjął Dzieło Duchowej Adopcji

2019-03-25 22:40

Agnieszka Bugała

W czasie Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszu 5-lecia ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu proboszcz paulińskiej parafii o. Mirosław Bijata poprowadził modlitwę przyrzeczenia, którą odmówili chętni włączenia się w Dzieło Duchowej Adopcji. Wśród osób podejmujących modlitwę w intencji dzieci zagrożonych aborcją był wrocławski metropolita abp Józef Kupny. Decyzja Księdza Arcybiskupa to ważne świadectwo i konkretny dowód na troskę pasterza o powierzone owce.

Agnieszka Bugała

Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dzieło Duchowej Adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 modlitwa została przeniesiona do Polski. Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji a także pomaga ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa. W każdej chwili można przyłączyć się do Dzieła Duchowej Adopcji poprzez rozpoczęcie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko poczęte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem