Reklama

Ingres bp. Zbigniewa Kiernikowskiego

2014-06-28 17:52

Ks. Piotr Nowosielski Niedziela legnicka

Ks. Piotr Nowosielski
Bp Zbigniew Kiernikowski

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Z udziałem gości z kraju i zagranicy, odbyło się w sobotę, 28 czerwca, w legnickiej katedrze uroczyste wprowadzenie do niej nowego Biskupa legnickiego. W gronie 20 biskupów, 200 osobowej reprezentacji prezbiterów, wśród bliskich, przyjaciół i grona wiernych, rozpoczął swe pasterzowanie bp Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystość rozpoczęła się w legnickim kościele o. Franciszkanów. Tu w obecności Nuncjusza Apostolskiego abpa Celestino Migliore, dotychczasowy biskup legnicki Stefan Cichy, powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, oraz przekazał na ręce nowego biskupa diecezjalnego ozdobny pastorał, który przed 9. laty sam otrzymał z rąk pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.

Reklama

Z kościoła o. Franciszkanów miało miejsce procesjonalne przejście przez legnicki Rynek do katedry. W jej progach, metropolita wrocławski abp Józef Kupny przedstawił prepozytowi i dziekanowi Kapituły Katedralnej nowego biskupa legnickiego, po którym nastąpiło ucałowanie relikwiarza.

Po zajęciu miejsc w katedrze, Nuncjusz Apostolski odczytał bullę papieską, informującą o ustanowieniu nowego Biskupa legnickiego, a następnie wprowadził na katedrę, czyli miejsce przewodniczenia liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez biskupa diecezjalnego. Po tym momencie, bp Marek Mendyk, jako prepozyt Kapituły Katedralnej, w słowach powitania nowego biskupa przekazał informacje na temat diecezji którą objął. Złożył też swoje życzenia: „Księże Biskupie. Bądź dobrym pasterzem. Niech twa służba, będzie źródłem radości, niech wyda trwałe owoce tu na ziemi i w wieczności. Tego z całego serca dzisiaj życzymy i o to będziemy się modlić” - mówił bp Mendyk.

Następnie Biskup legnicki odebrał wyrazy oddania i szacunku, z rąk kanoników Kapituły, przedstawicieli duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych świeckich.

W kolejne części sprawowanej liturgii, włączyli się także przybyli na uroczystość goście z diecezji siedleckiej. M.in. poprzez obecność chóru katedralnego z Siedlec, który wykonywał pieśni wraz z chórem legnickim i legnicką orkiestrą symfoniczną. Swoją obecność zaznaczyli też przedstawiciele wspólnot Neokatechumenalnych z Polski i Włoch. Nie zabrakło także obecności gości z sąsiadujących z Legnicą diecezji z Polski, Czech i Niemiec, którzy przybyli na uroczystość ze swymi biskupami i duszpasterzami.

W wygłoszonej homilii, nowy Biskup legnicki, nawiązał do odczytywanej tego dnia Ewangelii dzieciństwa Jezusa, mówiącego o zagubieniu Jezusa w świątyni. „To nie tyle Jezus zagubił się w świątyni, ale to my, pogubiliśmy się i często gubimy się w naszym życiu. A On, przyszedł nas szukać i wszedł na nasze często tak pokręcone życiowe drogi. Dlatego został w świątyni, byśmy Go szukali, byśmy w spotkaniu z Nim zaczynali coraz bardziej rozumieć, co to znaczy być w sprawach Ojca” - mówił bp Kiernikowski.

Pytał też i wyjaśniał: „Co robić żeby być w sprawach Ojca? Co to znaczy pomagać innym być w sprawach Ojca? - takie pytania stawiam sobie dzisiaj u progu pasterzowania w tej nowej diecezji. Być w sprawach Ojca, to po ludzku trudne, inne niż my chcemy. Czasem nam nieodpowiadające, bo chcemy chodzić swoimi drogami. Jesteśmy ochrzczeni, wprowadzeni w tajemnicę Jezusa Chrystusa, ale często szukamy czegoś innego, bo nie rozumiemy tego, w co zostaliśmy wprowadzeni. Dlatego potrzebujemy pouczenia, inicjacji”.

Wskazał też na przykład Maryi. „Ona jest człowiekiem, który uczył się Jezusa. Przepełniona łaską i Niepokalana, uczyła się Jezusa, by być dla nas ikoną, obrazem, drogą, jak mamy tego Jezusa uczyć się w naszym życiu. Ona w swoim życiu zbiera to wszystko, co stało się w historii Starego i Nowego Testamentu. Ona nie zasłania sobą Boga”.

Nakreślił też, na co chciałby zwrócić uwagę w pełnieniu swego posłannictwa w nowej diecezji: „Pragnę - pełniąc mą posługę w tej diecezji, z pomocą Maryi i na Jej wzór - prowadzić ku takiemu pojmowaniu i przeżywaniu życia, by było ono nieustannym poszukiwaniem Jezusa i w tej konfrontacji z Nim, całkowitym oddaniem siebie, by być w sprawach Ojcach. Byśmy jako wspólnota, przez oddanie się każdego z nas, stawali się świątynią chwały Boga” - mówił nowy Biskup Legnicki.

Był też czas życzeń i podziękowań. Ze swoim słowem zwrócił się metropolita wrocławski abp Józef Kupny. „Bądź księże Biskupie świadkiem, że w dzisiejszym świecie można żyć pozostając do końca posłusznym nauce Jezusa Chrystusa. W ten sposób umacniaj lud, który z woli papieża Franciszka zostaje ci powierzony. Stosunkowo młoda diecezja legnicka to Kościół który żyje. To rodziny, parafie, księża, miasta i wsie, domy pełne miłości i szczęścia. To także ludzie odrzuceni których nikt nie kocha. To również szpitale, hospicja i chorzy. To także zmagający się z codziennością i poszukujący lepszego życia. To ludzie mocnej wiary, karmiące się Bogiem na modlitwie i Eucharystii ale i tacy co poszukują Boga i ci, którzy już nie potrafią go szukać. W imieniu całej Metropolii Wrocławskiej życzę, by Kościół legnicki zawsze przyciągał do Chrystusa i dawał najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny dać nie może. Jest to wiara w Jezusa Chrystusa, Źródło Nadziei, która nie zawodzi” - życzył metropolita wrocławski.

Po słowach podziękowań wypowiedzianych przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, pod adresem wszystkich uczestników tego wydarzenia oraz tych którzy je przygotowali, wszyscy zostali zaproszeni na agapę, która została przygotowana na dziedzińcu klasztoru o. Franciszkanów. Tam, miały miejsce już bardziej osobiste rozmowy i składanie życzeń, przez przybyłych na uroczystość gości.

Ks. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, jest trzecim biskupem legnickim, obejmującym posługę w diecezji, po bp Tadeuszu Rybaku (1992-2005) i bp Stefanie Cichym (2005-2014).

Tagi:
biskup ingres

Piąta rocznica ingresu abp. Józefa Kupnego

2018-06-15 10:42

Anna Buchar

Tego dnia o godz. 11.00 metropolita wrocławski przewodniczyć będzie Eucharystii w katedrze św. Jana Chrzciciela, w ramach której z Ludem Bożym zgromadzonym przy ołtarzu Pańskim, będzie dziękował Bogu Wszechmogącemu za wszelkie dobro, jakie w czasie Jego dotychczasowej posługi pasterskiej stało się udziałem Kościoła Świętego w naszej Archidiecezji. Arcybiskup będzie także prosił o dalszą opiekę, by dobry Bóg wspierał swoją łaską Jego inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane w trosce o zbawienie powierzonych sobie wiernych.

Agnieszka Bugała

Zapraszamy do licznego udziału Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dekanalna Szkoła Liturgiczna

2019-02-23 17:02

Katarzyna Krawcewicz

23 lutego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach wystartowała Dekanalna Szkoła Liturgiczna. Przed południem odbyły się pierwsze zajęcia w ramach kursu lektorskiego, a po Mszy św. wieczornej rozpocznie się kurs liturgiczny dla kobiet.

Maciej Krawcewicz
Kurs lektorski - część teoretyczna

- Kurs lektorski rozpoczęliśmy konferencją biblijną. Następnie rozpoczęła się konferencja liturgiczna, podzielona na część teoretyczną i część praktyczną, która miała miejsce w kościele. Po przerwie odbyły się zajęcia z fonetyki – mówi ks. Adam Czeponis, moderator diecezjalnej diakonii liturgicznej i pomysłodawca DSL.

Uczestnicy kursu lektorskiego dowiedzieli się m.in., czym jest zgromadzenie liturgiczne i kto je tworzy, jakie zadania lektora wynikają z jego posługi, a jakie spełnia, kiedy zastępuje komentatora, psałterzystę, diakona bądź ceremoniarza.

Zajęcia dla pań złożone będą z trzech części: syntezy liturgicznej, szkoły posług liturgicznych i praktyki. – Chciałbym, żebyśmy podczas pierwszego spotkania spróbowali zdefiniować liturgię, porozmawiać o zgromadzeniu liturgicznym, omówić kwestię porządku i wolności w liturgii, a także przyjrzeć się roli precentorki – wyjaśnia ks. Czeponis.

Oba kursy zakończą się w kwietniu, tak żeby ich uczestnicy mogli posługiwać w swoich parafiach podczas Triduum Paschalnego.

Poniżej przedstawiamy tematykę kolejnych zajęć w ramach DSL.

Kurs lektorski:

9 marca – Geografia Ziemi Świętej, Msza św. jako centralne wydarzenie, Modlitwa wiernych

23 marca – Natchnienie w Biblii, Proces powstawania Pisma św., Kanoniczność ksiąg biblijnych, ukształtowanie przestrzeni sakralnej, szaty i kolory liturgiczne, naczynia liturgiczne

30 marca – Biblia w Liturgii i Liturgia w Biblii, Reguły czytania Biblii, Kalendarz Liturgiczny

6 kwietnia – Języki Biblii i tłumaczenia, Biblia w życiu człowieka, Znaki i gesty w liturgii, Księgi liturgiczne


Kurs liturgiczny dla pań:

9 marca – Postawy i gesty w liturgii, Modlitwy prezydencjalne, Milczenie w liturgii, Struktura Eucharystii

23 marca – Rok liturgiczny, Modlitwa powszechna

30 marca – Szaty liturgiczne, Sprzęty liturgiczne, Insygnia biskupie, Komentatorka

6 kwietnia – Kościół i jego wnętrze, Elementy naturalne w liturgii, Służba ładu i służba darów

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem