Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Czarnowie

Zygmunt Piotr Cywiński
Edycja szczecińsko-kamieńska 50/2002


Dekanat: Kołbacz
Siedziba: Stare Czarnowo, ul. Szczecińska 56
Liczba wiernych: 1 460
Proboszcz: ks. Stanisław Suzynowicz
Kościoły filialne: Chabowo - pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, Dobropole Gryfińskie - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspólnoty: Rada Parafialna, Zespół Synodalny, Żywy Różaniec, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Arka", "Misje Dzisiaj", "Czas Serca", "Dzień Pański", "Niedziela" - 20 egzemplarzy

Stare Czarnowo jest dużą gminną wsią położoną na południowo-wschodnim krańcu Wzgórz Bukowych. Krzyżują się tu drogi do Szczecina, Pyrzyc i Gryfina. Wieś ta to dawna posiadłość Cystersów z Kołbacza (odległego o 4 km), którzy już w 1255 r. posiadali tu prawo do wolnego targu.
Pierwszy kościół wraz z cmentarzem powstał w Starym Czarnowie w południowym krańcu wsi w końcu XII w. W XV w. otrzymał rangę kościoła parafialnego. Zniszczony przez pożar w 1531 r. został odbudowany w XVI w. W 1826 r. poddano go gruntownej przebudowie w stylu neogotyckim. Podczas wojny wykorzystywany był jako magazyn. Doznał przez to poważnych zniszczeń. Kościół usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w centralnej części nieczynnego cmentarza. Ma kształt prostokąta, do korpusu przylega pięcioboczne, węższe od niego prezbiterium. Do południowo-wschodniego narożnika przylega zakrystia. Od zachodu znajduje się nadbudowana nad zachodnią partią korpusu nawowego strzelista drewniana dwukondygnacyjna wieża zwieńczona ostrosłupowym hełmem z chorągiewką. Od strony zachodniej kościoła wystawiono pomnik dla uczczenia zmarłych strażaków z szeregów Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Czarnowie (z napisem: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek") i metalowy krzyż na pamiątkę jubileuszu dwutysiąclecia chrześcijaństwa. We wnętrzu są elewacje i drewniany strop gładko tynkowane. Wyposażenie jest współczesne, w prezbiterium znajduje się obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, kupiony przez wiernych w 1947 r. W oknach są witraże św. Piotra i św. Pawła projektu I. Kisielewskiej wykonane przez B. Ratajskiego w 1980 r.
Od zakończenia wojny do 1946 r. Stare Czarnowo sporadycznie obsługiwał ks. Jan Palica. Poświęcił on kościół dla kultu katolickiego 25 marca 1946 r. W kwietniu 1946 r. przejęli placówkę Salezjanie. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r.
Administrowali nią księża Bolesław Wyszomirski (1949-50), Henryk Ignaczewski (1950-55), Stanisław Bielski (1955-57), Mieczysław Haniewski (1957-76), Czesław Żytelewski (1976-93), Henryk Mularski (1993-94), Alojzy Kegel (1994-2001). Od 7 sierpnia 2001 r. proboszczem jest tu ks. Stanisław Suzynowicz.
W parafii zastałem ks. Alojzego Kegla, który przepracował tu osiem lat. Emerytowany proboszcz przybył z Kąt w archidiecezji krakowskiej, by w okresie urlopowym służyć ponownie swoją pomocą. W czasie moich odwiedzin błogosławił parę zawierającą związek małżeński. Wkrótce przybył też proboszcz ks. Stanisław Suzynowicz. Ks. Stanisław święcenia kapłańskie przyjął 24 kwietnia 1982 r. Pracował jako wikariusz: w Barlinku w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, w Szczecinie w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Książąt Pomorskich. Następnie został proboszczem w parafii Raduń k. Choszczna, Żabnicy k. Gryfina, był również kapelanem Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach.
Ku mojemu zdziwieniu po uroczystościach kościelnych Ksiądz Proboszcz zaprzęgnął konia do wyremontowanej przez siebie bryczki i ruszyliśmy polną drogą prowadzącą nasypem dawnej kolejki wąskotorowej w kierunku Kołbacza. Bryczka powiozła parę młodożeńców z kościoła na wesele. To jeden z niekonwencjonalnych sposobów pozyskiwania funduszy na planowane w parafii inwestycje. Innym jest budowa domowych kominków.
Ponownie spotkałem ks. Stanisława na Diecezjalnym Święcie Plonów 2002 r. w Pyrzycach. Delegacja parafian przybyła z pięknym wieńcem dożynkowym wykonanym w formie łodzi. Wróciliśmy do Starego Czarnowa, gdzie Ksiądz Proboszcz pokazał mi w dużym budynku poniemieckiej plebanii obszerne, suche piwnice. Dzielił się też planami ich zagospodarowania. W pomieszczeniach tych znaleźć ma miejsce parafialna kawiarenka, pokój spotkań (czytelnia) z kominkiem, turystyczna kuchnia, caritasowska stołówka dla potrzebujących. Obok plebanii w ogrodzie ma powstać ogólnodostępny kort tenisowy.
Poznałem też jeden z kościołów filialnych, XIX-wieczny kościół w Dobropolu Gryfińskim, gdzie wierni czekali na powrót z uroczystości w Pyrzycach Proboszcza, by uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Ksiądz Stanisław w niedzielę odprawia cztery Msze św.: o godz. 8.30 w Glinnej, o 10.00 w Chabowie, o 11.30 w Starym Czarnowie i w Dobropolu Gryfińskim o godz. 13.00. W dzień powszedni podczas roku szkolnego w punktach filialnych odprawia się Mszę św. raz w tygodniu (w środę w Chabowie, w czwartek w Dobropolu, w piątek w Glinnej). W tej ostatniej miejscowości na razie brak jest kościoła, urządzono więc piękną kaplicę w dawnej świetlicy. W Glinnej powstał na skraju Puszczy Bukowej, niedaleko ogrodu dendrologicznego, nowy cmentarz wojskowy, jeden z dziesięciu w Polsce, na którym godny pochówek znajdą ekshumowane szczątki żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. Groby około 5 tysięcy żołnierzy rozrzucone są obecnie w różnych miejscach województwa zachodniopomorskiego. Uroczystość poświęcenia cmentarza zgromadziła delegacje żołnierzy polskich i niemieckich oraz przedstawicieli czterech wyznań.
W ramach duszpasterstwa chorych Ksiądz Proboszcz obejmuje comiesięczną opieką 25 potrzebujących. Rocznie w parafii przyjmuje się 18 800 Komunii św. Grono ministranckie liczy łącznie 40 chłopców. Są dwie róże kobiet Żywego Różańca. Wierni angażują się w przygotowanie Grobu Pańskiego na Wielkanoc, szopki na Boże Narodzenie, ołtarzy w Boże Ciało. Ksiądz Proboszcz należy do komisji przeciwalkoholowej działającej w Urzędzie Gminy. Udostępnił salkę parafialną gminie na świetlicę socjoterapeutyczną i punkt informacyjno-konsultacyjny. Ks. Stanisław, mając doświadczenia zdobyte w duszpasterstwie akademickim (w Szczecinie), uważa za ważne formowanie katolickich elit. Skupił grupę studentów ze swojej parafii - co środę jest dla nich wieczorna Msza św. i spotkanie na plebanii. Kontynuuje (podobnie jak ks. Alojzy Kegiel) współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną, na pomoc której zawsze może liczyć. Naszą rozmowę na plebanii przerywa wizyta powracającej z uroczystości w Pyrzycach delegacji Klubu Kawaleryjskiego im. 12. Pułku Ułanów Podolskich. Miłośnicy jeździectwa i tradycji jazdy polskiej znajdują tu miłe przyjęcie. Kiedy bowiem dowiedzieli się, że ks. Stanisław jeździ konno, poprosili go o przyjęcie funkcji kapelana swego klubu. Ksiądz Kapelan otrzymał stopień rotmistrza. Podczas imprez klubowych dba o obrzędowość religijną ułanów (prowadzenie modlitwy, odprawienie Mszy św. polowej, oddawanie honorów przy krzyżach przydrożnych i kościołach, pogadanki przy ognisku itp.). Z inicjatywy ks. Stanisława tegoroczny Rajd Konny Pamięci Bohaterów Września 1939 r. po przebyciu ponad 200 km znajdzie swe zakończenie w Starym Czarnowie.

Abp Głódź: Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował

2019-01-15 17:08

KAI

Człowiekowi rozkochanemu w Gdańsku, wizjonerowi, dla którego to miasto było powołaniem i sensem życia. Panie Prezydencie, Kochany Pawle! Już teraz nam Ciebie brakuje - to napis umieszczony w księdze kondolencyjnej, którą od godz. 10 podpisywano w sali nr 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na kolejnej karcie księgi kondolencje wpisał metropolita gdański. "Pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności" - napisał m.in. abp Głódź. Po dokonaniu wpisu metropolita w rozmowie nie ukrywał emocji i był poruszony uroczystością. - Dziękujemy i wierzymy, że Pan Bóg nagrodzi jego życie. Śp. Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. Teraz zadanie, które stoi przed nami - umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej. Pani Magda i pan Piotr [żona i brat - przyp. red.] przekażą komunikaty.

Najprawdopodobniej będzie to sobota - dodał abp Głódź.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie w sobotę

2019-01-15 20:26

wpolityce.pl

W środę przed południem na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku mają zostać podane szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę.

Archiwum

Rzeczniczka prasowa nieżyjącego samorządowca Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała we wtorek PAP, że konferencja jest zaplanowana na godz. 11.00. Tematem spotkania z mediami będzie pogrzeb Pawła Adamowicza oraz inne wydarzenia ku jego czci.

Skorupka-Kaczmarek potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę.

Według niektórych lokalnych mediów, nie jest wykluczone, że miejscem pochówku prezydenta będzie Bazylika Mariacka w Gdańsku, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny Pawła Adamowicza.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem