Reklama

Dekanat Brodnica

Z życaia diecezji

Niedziela toruńska 50/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tajemnica Światła z misjonarzem

9 listopada w Brodnicy miało miejsce prywatne spot-kanie z misyjną Różą Żywego Różańca - bp. Edwardem Zielskim przebywającym na misjach w diecezji Campo Maior w Brazylii. Pod przewodnictwem dostojnego Gościa odmówiono różańcową tajemnicę światła. Modlitwę ofiarowano za działalność misyjną, powołania kapłańskie i opiekę Bożą dla Ojca Świętego. Bp Edward Zielski, który przybył do Brodnicy prosto z Rzymu, wręczył członkom Żywego Różańca obrazki z dedykacją Papieża i poświęcone w Watykanie różańce.

mk

Jubileusz ks. kan. Franciszka Szczeblewskiego

10 listopada w parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie ks. kan. Franciszek Szczeb-lewski, w obecności bp. Andrzeja Suskiego i licznie zgromadzonych kapłanów, rodziny i wiernych, odprawił Mszę św. dziękczynną w 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich, które przyjął 21 grudnia 1952 r. w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego. Jako wikariusz, pracował w grudziądzkiej farze, potem w Brodnicy, a jako proboszcz - w parafii Cielęta i przez 26 lat w parafii iłowskiej, będąc jednocześnie wieloletnim dziekanem dekanatu działdowskiego. Obecnie Ksiądz Franciszek przebywa na zasłużonej emeryturze, pomagając w miarę sił w pracy duszpasterskiej w parafii. Życzymy Księdzu Kanonikowi wielu łask Bożych, sił duchowych i fizycznych w złotej jesieni kapłańskiego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterze i parafianie

Jubileusz Zespołu Szkół w Zakładzie Karnym

W październiku Zespół Szkół dla Dorosłych na terenie Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu obchodził 45-lecie istnienia. Pensjonariuszki tymczasowo pozbawione wolności przygotowywały się na tę uroczystość przez cały ubiegły rok szkolny. Dyrektor szkoły Elżbieta Dymart powitała zebranych, wśród nich przedstawicieli Centralnego Zarządu Służby Więziennej z Warszawy, Okręgowego Zarządu Służby Więziennej z Bydgoszczy, Kuratora Oświaty z Torunia oraz dyrektorów szkół z Włocławka i Sztumu. Elżbiecie Dymart oraz emerytowanemu dyrektorowi Michałowi Ryszowi i zasłużonym nauczycielom wręczono nagrody Ministra Sprawiedliwości. Goście otrzymali upominki wykonane przez pensjonariuszki. Przedstawiono działalność Zespołu Szkół od momentu powstania, tj. od 1957 r. łącznie z ewangelizacją, którą od 1991 r. prowadzili na terenie zakładu członkowie KIK-u, a później Bractwa Więziennego. Z taśmy wideo odtworzono najciekawsze wydarzenia z historii szkoły, m. in. pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych. W części artystycznej pensjonariuszki recytowały wiersze Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego. Zaprezentowano też odzież projektowaną i wykonaną w warsztatach szkoły. Zespoły muzyczne "Rytmiks" i "Venus" uświetniły spotkanie muzyką i piosenką. Na zakończenie wszyscy zwiedzili szkołę i obejrzeli wystawę prac ręcznych wykonanych przez pensjonariuszki zakładu.

Reklama

Henryk Turski

Pielgrzymka śladami Ojca Świętego

W końcu października parafianie z całego Torunia pod przewodnictwem Miry Zagórskiej z parafii Chrystusa Króla uczestniczyli w pielgrzymce śladami Ojca Świętego do sanktuariów narodowych: na Jasnej Górze, w Krakowie Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Zakopanem Krzeptówkach. Duchowe kierownictwo objął ks. płk Jan Zawistowski, były proboszcz kościoła garnizonowego. Uczciliśmy w ten sposób 24. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.
Przed cudowną ikoną Jasnogórskiej Pani podczas Eucharystii polecaliśmy Bogu wszystkie swoje intencje. W czasie Drogi Krzyżowej na wałach rozważaliśmy Mękę Pana, przepraszając za błędy i uleganie słabościom, prosząc o wytrwanie na trudnych drogach życiowych. W Krakowie Łagiewnikach za pośrednictwem św. s. Faustyny polecaliśmy Bogu Ojca Świętego, jego trudną misję oraz nasze sprawy. W Kalwarii Zebrzydowskiej trwaliśmy w modlitwie przed obliczem cudownej Matki Bożej Kalwaryjskiej. W Wadowicach spadł na nas deszcz, ale nastrój poprawiły nam kremówki. W wadowickiej świątyni, wspominając modlitwy gimnazjalisty Karola Wojtyły, prosiliśmy Matkę Boga o opiekę nad nim. Zwiedziliśmy pełen pamiątek skromny dom rodziny Wojtyłów. Przed statuą Matki Bożej z Fatimy na zakopiańskich Krzeptówkach polecaliśmy Bogu dalsze lata posługiwania Ojca Świętego, naszą Ojczyznę i nas samych.

Reklama

Jadwiga Stempa

Koncert toruńskiego chóru w Olsztynie

3 listopada na zaproszenie dyrektora Filharmonii Olsztyńskiej i działaczy miejscowego koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków toruński Chór Katedralny "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyrekcją Romana Gruczy wykonał koncert poświęcony tym, którzy odeszli do Pana. W przepięknej archikatedrze św. Jakuba Apostoła chór zaśpiewał Requiem M. Duruflé, utwór oparty na chorale gregoriańskim o tej samej nazwie. Prologiem do głównej części programu było wykonanie przez chór trzech motetów M. Duruflé, którego 100. rocznicę urodzin obchodziliśmy w bieżącym roku. Znane chorałowe utwory: Ubi caritas, Tantum ergo, Veni creator w opracowaniu francuskiego organisty zabrzmiały dostojnie w świątyni o świetnej akustyce. Motety były przeplatane muzyką organową w wykonaniu J. Ciecierskiego. Olsztyński koncert poprzedził prawykonanie Requiem w katedrze toruńskiej 4 listopada br.
Koncert zaszczycił swoją obecnością metropolita warmiński abp Edmund Piszcz. Podziękował za piękny koncert i wspomniał o swoich związkach z toruńską parafią Świętych Janów, którą wizytował niegdyś jako biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej. Chórzystom życzył sukcesów podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Chórów w La Valetta na Malcie. Patronat honorowy nad koncertem, który zgromadził liczne grono melomanów, sprawowała Ambasada Francji w Polsce.

Józef Adamski

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. siostry Faustyny

W drugą niedzielę listopada do parafii Matki Bożej Królowej Polski uroczyście wprowadzono relikwie św. Faustyny. Liturgię przygotowali czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy w procesji wnieśli relikwie Świętej do kościoła. Proboszcz ks. Kazimierz Śmigecki, który przewodniczył Liturgii, powiedział m. in.: "Potrzeba nam Bożego Miłosierdzia, aby Bóg wybaczył wszystkie nasze błędy, grzechy - te małe i te wielkie. Potrzeba nam jeszcze jednego - abyśmy w chwilach, gdy nas lęk ogarnia, potrafili pełni ufności mówić "Jezu, ufam Tobie". Tak mówiła i uczy nas po dzień dzisiejszy św. Faustyna, obecna wśród nas w sposób widzialny w swoich relikwiach". W ten sposób rozpoczęto przygotowania do nawiedzenia parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, które nastąpi w lipcu 2003 r.

Reklama

Ks. Dariusz Żurański

"Muzyka na Boże Narodzenie" w toruńskim Ratuszu

19 grudnia (czwartek), o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się koncert muzyki klasycznej i kolędowej. W aurze nadchodzących Świąt toruńscy artyści wystąpią na rzecz dziecięcego Hospicjum "Nadzieja".
W koncercie pod nazwą Muzyka na Boże Narodzenie usłyszymy: Toruńską Orkiestrę Kameralną, Toruński Kwartet Smyczkowy, chóry ze Szkoły Muzycznej, SP nr 3, ZSZ nr 10 oraz młodych artystów z Gimnazjum nr 11 i X LO solo i w duetach. W Sali Mieszczańskiej, udostępnionej przez mecenasa koncertu - Muzeum Okręgowe w Toruniu, zabrzmią melodie kolęd, a także znane i lubiane przeboje muzyki poważnej. Koncert jest częścią akcji charytatywnej "Serce dla Nadziei" prowadzonej przez Szkolne Koło "Caritas", Senat Uczniowski, Radę Rodziców i pedagoga szkolnego X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Organizatorzy są wdzięczni artystom, dyrekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, Dworu Artusa i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej za wszechstronną pomoc i gotowość ofiarowania dzieciom pod choinkę daru swoich talentów.
Wstęp na koncert - wolny; widzowie będą mogli złożyć ofiary pieniężne do puszek.
Tym, którzy pragnęliby dodatkowo wesprzeć akcję "Serce dla Nadziei", podajemy numer konta: BIG BANK SA O TORUŃ 11501244-04659001 z koniecznym dopiskiem NADZIEJA.

ww

Zapraszamy na festiwal

18 stycznia 2003 r. w sali koncertowej Dzielnicowego Domu Kultury - Rudak przy ul. Okólnej 169 w Toruniu odbędzie się VI Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka pod patronatem honorowym biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.
Do rywalizacji mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści.
Kartę uczestnictwa prosimy przesłać do 20 grudnia br. pod adresem: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu: prezes Koła Witold Makowski, ul. Łódzka 82, 87-100 Toruń lub Bogdan Sobkowski, ul. Radiowa 39, 87-100 Toruń. Wszelkie informacje można uzyskać u współorganizatora Bogdana Sobkowskiego pod numerami telefonów: (0-56) 654-79-52 - codziennie w godzinach 19.00-21.00 lub 0-601 84-71-83 - przez cały dzień.

BS.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję