Reklama

Sulechów

Życia diecezji

Już po raz drugi, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie odbędzie się finał studenckiej akcji "Uśmiech dzieciom". Cztery godziny zabaw mają umilić najmłodszym przedświąteczny czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie dzieci nasze są...

Akcję wymyślili i wprowadzili w życie studenci zrzeszeni w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego i Kole Akademickim Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z ich przedstawicielami: Rafałem Borkiem i Danielem Buczyńskim.
"Przyjęcie u św. Mikołaja", bo tak nazywa się zabawa połączona z poczęstunkiem i prezentami dla każdego zaproszonego dziecka, jest niejako uwieńczeniem pracy skierowanej do dzieci z gminy Sulechów, jaką wykonują studenci przez cały rok. A jest jej sporo. Przede wszystkim prowadzą zajęcia w świetlicy wychowawczej, organizując zabawy dla najmłodszych, czy też odrabiając ze starszymi lekcje, a wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie, dr Jacek Kurzępa prowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży.
Jednak raz do roku, przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszane są dzieci, które bądź uczestniczą w zajęciach świetlicowych, bądź są typowane przez szkolnych pedagogów. W tym roku takich zaproszeń otrzyma 200 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Zagra i poprowadzi zabawy zespół muzyczny "Black&White" z Sulechowa. Poczęstunek w postaci wypieków cukierniczych zapewni piekarnia Haliny Walas. Paczki dla dzieci przygotowywane są dzięki sponsorom, czyli: Gminie Sulechów, PKO z Sulechowa, Hurtowni OAZA i wielu innych. Dla wszystkich, którzy chcą też ofiarować coś maluchom, są przygotowane specjalne kontenery w sklepie Netto oraz w budynku uczelni w Kalsku.
Honorowy patronat nad imprezą objął rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek. Jak powiedzieli organizatorzy, rektor nie dość, że bez dłuższego zastanowienia wyraził zgodę na organizację spotkania w murach uczelni, to niejako oczekiwał, że ta inicjatywa będzie kontynuowana. Widać, że prowadzone akcje przez te dwie organizacje zapewniły sobie dobrą renomę i zaufanie u władz uczelni.
Jeśli znalazłyby się osoby, chcące pomóc w organizacji tego typu imprez dla dzieci, mogą skontaktować się z redakcją Aspektów. Jak powiedział organizator - Daniel Buczyński - wszystko po to, by dzieci otrzymały od nas odrobinę czystej radości przed świętami. A to chyba nie są wygórowane życzenia.
Poczęstunek u św. Mikołaja odbędzie się w auli PWSZ w Sulechowie 18 grudnia o godz. 16.00.

Reklama

Marcin Machowski

Świece miłości

30 listopada na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze dwoje dzieci, rozpoczęło tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zapaleniem świecy przed widownią pełną swoich rówieśników.
Uroczysta inauguracja akcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odbyła się już po raz dziewiąty. Cel od początku inicjatywy jest ten sam: pomoc potrzebującym, w tym przypadku dzieciom. W tym roku organizatorzy liczą, że na kolonie, półkolonie, obozy i wycieczki wyjedzie znów ponad 2000 dzieci.
Zanim rozpoczęło się spotkanie, grupy najmłodszych, które przybyły na długo przed rozpoczęciem uroczystości, dzięki uprzejmości pracowników Teatru, mogły zwiedzić cały gmach. Dzieci ze świetlic prowadzonych w ramach Środowiskowej Sekcji Caritas "Pomoc" wraz z opiekunami, a także przedstawiciele dzieci, które uczestniczyły w letnich wyjazdach, zajęły całą widownię. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego śpiewania piosenek "Arki Noego". Potem dzieci miały okazję przywołać chwile spędzone na wyjazdach przygotowanych przez Caritas - krótka prezentacja multimedialna zaprezentowała w pigułce wakacje zorganizowane dzięki ubiegłorocznej akcji. Ideę oraz hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2002 - "Umiłować Chrystusa" - przedstawił ks. Andrzej Kołodziejczyk, koordynator Środowiskowej Sekcji na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Pomoc": - Aplikacja na świecy nawiązuje do hasła. Serce jest symbolem miłości i sensu życia. Umiłować Chrystusa to znaczy odkryć sens swego życia, to także odkrywać siebie w relacji do drugiego człowieka. Natomiast o tym, dlaczego warto zapalić na świątecznym stole świeczkę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, mówił dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Zygmunt Zimnawoda. - Nasza świeca, którą stawiamy przy dodatkowym nakryciu podczas Wigilii, sprawia, że to miejsce przestaje być puste - powiedział. - Na krześle obok tego talerza nikt nie usiądzie, ale gdy zapalimy tę świecę, to miejsce to ożywa w sposób symboliczny, ponieważ płomień i ciepło, jakie daje świeca, jest rozgrzaniem jednego dziecięcego serca w czasie wakacji.
Ostatnim punktem inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w naszej diecezji było przedstawienie dla dzieci pt. Miniatury w wykonaniu aktorów Teatru Lubuskiego. Na zakończenie na wszystkich młodych widzów czekały słodkie upominki.
Świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom na pewno nie zabraknie, przygotowano bowiem 100 tys. małych świec i 6 tys. dużych. Można je wciąż jeszcze dostać w parafiach i diecezjalnej sieci Księgarni Świętego Antoniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jarosław Nieradka

Dobiegniew

29 listopada w gminie Dobiegniew odbył się Andrzejkowy Festyn Parafialny. Główna nagroda Loterii Fantowej - kanapa narożnikowa zgromadziła tłumy w auli dobiegniewskiego Zespołu Szkół. Rozlosowano 1,5 tys. fantów! Na widowni tłumy, na scenie występy wokalne, losowanie nagród, na korytarzu sprzedaż ziół, ciasta i stoisko informacyjne Unii Europejskiej. Festyn ten to kolejna akcja pomocy potrzebującym zainicjowana przez Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie. Do organizacji zabawy włączyły się również: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, młodzież licealna i Koło Gospodyń Wiejskich. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc świąteczną dla rodzin potrzebujących.

Radio Maryja

28 listopada zarząd, członkowie i sympatycy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. przy ul. Mieszka I oraz Gorzowska Rodzina Katyńska wystosowali list do Prezesa Zarządu TVP Roberta Kwiatkowskiego w sprawie wyemitowanego 25 listopada br. przez TVP filmu dokumentalnego nt. Radia Maryja. W liście protestacyjnym czytamy, iż wyrażają oni swój "protest i oburzenie wobec manipulacyjnych poczynań Telewizji Polskiej w osobie reżysera pana Jerzego Morawskiego skierowanych przeciwko Kościołowi, rozgłośni Radia Maryja, jego założycielowi i dyrektorowi o. Tadeuszowi Rydzykowi, Narodowi Polskiemu w kraju i zagranicą. Wyemitowany w dniu 25 listopada br. paszkwil, godzi nie tylko w wyżej wymienionych, ale także rani nas, słuchaczy Radia Maryja. Radio Maryja jest naszą własnością, naszym jedynym forum katolickim wolnym od ingerencji czynników rządowych i politycznych". List podpisali Członek POAK Elżbieta Balińska, Prezes Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej Maria Teresa Surmacz oraz Prezes POAK Stanisław Samociak.

Jednym zdaniem

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia odbyły się w Rokitnie rekolekcje dla nauczycieli szkół katolickich. Rekolekcjonista brat szkolny Tadeusz Ruciński mówił na temat: Prorokiem być w... szkole? Nauczyciel - znakiem wierności, sprzeciwu i nadziei. Mszę św. na zakończenie dni skupienia odprawił bp Edward Dajczak. Nauczycielom towarzyszył ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz z duszpasterstwa nauczycieli i wychowawców.

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia odbyło się w Domu Rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze zorganizowane przez KSM szkolenie dla sympatyków i kandydatów chcących założyć oddział KSM w swojej parafii.

30 listopada w Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze odbyła się zabawa z tańcami, konkursami i upominkami pt. Bawimy się razem, czyli integracyjne spotkania na wesoło z "Tęczą" i Gimnazjum nr 6 oraz Szkołą Podstawową nr 13. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" oraz Gimnazjum nr 6.

1 grudnia w parafii pw. św. Michała w Nowej Soli odbył się zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej dzień skupienia pod hasłem: "Widzieć - Oceniać - działać", który poprowadził ks. asystent Zbigniew Kucharski.

2 grudnia w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze odbył się koncert charytatywny zespołu "Stare Dobre Małżeństwo". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

3 grudnia bp Adam Dyczkowski wygłosił prelekcję na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej w Sali Jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Tematem spotkania był Apel Ojca Świętego o Miłosierdziu Bożym z Łagiewnik do całego świata.

3 grudnia pracownicy Zielonogórskich Zakładów Górnictwa Nafty i Gazu oraz spółki Poszukiwania Naftowe "Diament" świętowali Dzień Górnika. Rano bp Adam Dyczkowski odprawił w ich intencji Mszę św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, a po południu spotkali się w teatrze, gdzie wręczano medale i nagrody.

4 grudnia bp Adam Dyczkowski oprawił Mszę św. na zakończenie adwentowych rekolekcji akademickich, które odbyły się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Trzydniowe rekolekcje poprowadził dominikanin o. Robert Głubisz OP.

Zaproszenia:

Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na prelekcję ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Podstawy duchowości kapłańskiej dzisiaj. Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godz. 19.00 w salce przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję