Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24-27 listopada. W Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Dubiecku trwały rekolekcje dla księży. W duchowych ćwiczeniach uczestniczyło 54 kapłanów, a prowadził je o. Piotr Boroń z Warszawy, prowincjał Ojców Misjonarzy Klaretynów.

25-28 listopada. Abp Józef Michalik i bp Stefan Moskwa uczestniczyli w rekolekcjach dla Episkopatu Polski, które odbywały się na Jasnej Górze.

28 listopada. Z okazji "Barbórki", sanoccy pracownicy górnictwa naftowego i gazowego zgromadzili się na modlitwę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (Fara). Mszy św. ku czci św. Barbary przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił bp Adam Szal z Przemyśla.

29 listopada. W bazylice archikatedralnej została odprawiona Msza św. za zmarłych członków Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat". Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Marian Wolicki, duchowy opiekun Chóru. Podczas Mszy św. "Magnificat" śpiewał pod batutą ks. prał. Mieczysława Gniadego, profesora śpiewu w przemyskim Seminarium Duchownym.

3 grudnia. W siedzibie Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krośnie odbyło się regionalne spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych, wizytatorów, konsultantów i doradców nauki religii na temat: Opinia metodyczna i ocena merytoryczna pracy katechetycznej. Referaty programowe przedstawili mgr Stanisław Fundakowski (kierownik Ośrodka) na temat Opinia metodyczna oraz ks. dr Bronisław Twardzicki (WNK - Przemyśl) na temat Ocena merytoryczna. W naradzie wzięli udział księża odpowiedzialni za katechizację w diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej, tarnowskiej i archidiecezji przemyskiej, a spotkanie zorganizowali nauczyciele doradcy ks. Waldemar Janiga (Krosno) i ks. Mirosław Grendus (Sanok), we współpracy z Kierownikiem Podkarpackiego Ośrodka i Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

29 listopada - 7 grudnia. Wspólnota seminaryjna przeżywała uroczystą nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Rozważania maryjne podczas nowenny głosił ks. prał. Bronisław Twardzicki.

5 grudnia. Gościem Seminarium był abp Paul Josef Cordes - przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. W towarzystwie abp. Józefa Michalika zwiedził on budynki seminaryjne i zapoznał się z życiem codziennym przemyskich alumnów.

5 grudnia. Alumni V roku zorganizowali w auli Instytutu Teologicznego spotkanie z racji św. Mikołaja, prezentując program Gość specjalny.
Obok tej seminaryjnej uroczystości alumni działający w grupach charytatywnych włączyli się czynnie do organizowania paczek mikołajowych dla mieszkańców domów dziecka, domów pomocy społecznej i pacjentów szpitala. Seminaryjni "Mikołajowie" rozdali około 700 paczek na łączną kwotę 3,5 tys. zł. Część funduszy przeznaczonych na ten cel pochodziła od księży przełożonych, profesorów i samych alumnów, którzy zrezygnowali z osobistych paczek mikołajowych na rzecz bardziej potrzebujących.

7 grudnia. Podczas uroczystych nieszporów w ramach nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny abp Józef Michalik przewodniczył obrzędowi obłóczyn. Stroje kapłańskie przywdziało tego dnia 30 alumnów roku III. Bezpośrednim przygotowaniem alumnów do uroczystości przyobleczenia w szatę duchowną był dzień skupienia prowadzony przez ojca duchownego ks. Stanisława Jamrozka.

6-8 grudnia. 28 osób wzięło udział w prowadzonej w Seminarium szkole modlitwy pierwszego stopnia. Zajęcia animował duszpasterz powołań duchownych ks. Janusz Trojnar wspierany przez seminaryjną grupę modlitewną "Wieczernik".

8 grudnia. Uroczystej Mszy św. seminaryjnej w archikatedrze przemyskiej przewodniczył solenizant tego dnia - ks. prof. hab. Marian Wolicki.

8 grudnia. Alumni kursu III wystawili sztukę pt. Andrzej Rublow na podstawie scenariusza filmowego Andrzeja Tarkowskiego pod tym samym tytułem. Szczególnymi gośćmi spektaklu byli rodzice i znajomi nowo obłóczonych alumnów.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Papież Innocenty III żyjący na przełomie XII i XIII wieku mówił tak "Z Ojca Jezus rodzi się zawsze, z Matki narodził się tylko raz, a w naszych sercach rodzi się każdego dnia". Czcigodnym Przyjaciołom i Dobroczyńcom duchowym i materialnym naszego Seminarium na świętowanie Bożego Narodzenia i cały Nowy 2003 Rok wspólnota Alumnów, Przełożonych wraz z Profesorami oraz Sióstr Zakonnych Rodziny Maryi u nas pracujących, składa najszczersze i najserdeczniejsze życzenia: aby Chrystus - Odwieczna Miłość, zrodzony na sianie w betlejemskiej szopie, przed Którym z drżącym tchnieniem chylimy czoła, rodził się w duszach Waszych każdego dnia. Niech Boży Syn, który stał się Człowiekiem dla naszego zbawienia, błogosławi Wam w trudach codziennego życia, napełniając je ufnością, radością, miłością i pokojem przez wszystkie dni, a Matuchna Maleńkiego, niech wyprasza Tym, którzy kochają Jej Syna, wszelkie potrzebne łaski.
W imieniu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

ks. Marian Rojek - rektor

Przemyśl, Boże Narodzenie AD 2002

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję