Reklama

Zjednoczeni w modlitwie „W Imię Ojca”

2013-05-20 15:07

Renata Fidor
Niedziela Ogólnopolska 21/2013, str. 22-23

Magdalena Niebudek

Ojcostwo to wyzwanie. Wie o tym każdy dojrzały mężczyzna, którego do odpowiedzialności za dziecko powinno nieustannie przekonywać piękne i wzruszające wołanie: „Tato”... Słowo „ojciec” ma jednak bardzo bogatą symbolikę. Począwszy od tej związanej z przekazywaniem życia, aż do tej, która dotyczy relacji Boga i człowieka. Zarówno jedna, jak i druga więź staje się najbardziej wartościowa, kiedy jej najistotniejszym czynnikiem jest „miłość”.

Wezwanie miłości

Już po raz 17. w pierwszą sobotę czerwca tysiące młodych ludzi spotka się na Lednicy. Temat tegorocznego spotkania: „W imię Ojca” jest wezwaniem do wzrastania w wierze i dojrzałości. Niebanalne rozważania i konkretne przesłanie pozwoli z pewnością poczuć miłość Boga i zachęcić: „Wypłyń na głębię, jest przy tobie Chrystus”. Zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu skierowane jest do każdego - niezależnie od tego, czy jest niepełnoletnim chłopcem, dziewczyną, matką, mężem, księdzem, czy siostrą zakonną.

„Szczególnie ważny temat, nad którym się pochylamy - jak przekonuje o. Jan Góra OP - oznacza zwycięstwo bycia dla drugiego. Tego uczy nas nieustannie sam Chrystus. To nie jest temat «pod publiczkę», ale jak zwykle, tak i tym razem «pod prąd». Chcemy, poruszając tak ważny problem, zaradzić kryzysowi męskości i ojcostwa. Nie boimy się takiego tematu. Jego głębszy sens tkwi w tym, że nie ma nic ważniejszego od faktu, że poprzez służbę życia dla drugiej osoby karmi się własne serce i ducha”.

Reklama

Pójdź za Mną…

Spotkanie na Lednicy ma za zadanie pokazać, jak wielka jest waga relacji ojcowskich. Stąd szczególnie ważną częścią wydarzenia będzie specjalnie przygotowane misterium o miłości. Żeby jednak o niej mówić, potrzebny jest wzór do naśladowania - ktoś, kto swoją postawą i przykładem życia wskaże tę właściwą drogę, szczególnie młodym ludziom.

Tę rolę przyjął bł. Edmund Bojanowski. Wprowadzenie jego relikwii ma być kolejnym ważnym elementem czerwcowego spotkania. Błogosławiony jest wzorem do naśladowania, jakiego szuka obecny świat - stąd jego obecność w tym miejscu. Nieustający w poszukiwaniu schronu dla najuboższych i najbardziej bezbronnych, pokazał nieraz, że pomoc słabym przynosi obfite owoce.

Bojanowski przez całe swoje życie „karmił” dzieci nauczaniem Chrystusa. Dał im dom i jedzenie, a przede wszystkim uczył, jak wierzyć i jak się modlić. Był ojcem dla tych, którzy nie wiedzieli, co oznacza słowo „tata” i którzy, nazwani sierotami, błąkali się po świecie, opuszczeni uprzednio przez rodziców. Chcąc w pełny sposób zbliżyć się do Boga, założył w pewnym okresie swojego życia Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, a później także Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Przykładem swojego życia namawiał do całkowitego zaufania Chrystusowi.

Edmund Bojanowski niewątpliwie ubogaci spotkanie na Lednicy. Jego świadectwo życia pokaże wszystkim, co oznacza ojcostwo, mimo że nie miał on własnych dzieci. Czy taka postać może swoim przykładem wpłynąć na młodych? O. Jan Góra OP jest przekonany, że nikt tak jak Bojanowski nie pokaże pełnego wymiaru ojcostwa. „Człowiek świecki, totalnie poświęcony Bogu, zaangażowany w bycie dla innych i przez to wzywający innych do życia w królestwie niebieskim, na długo przed soborem, znakomicie pokazywał aktywność apostolską świeckich. Ten błogosławiony to genialny facet, który zachwyci wszystkich - tego jestem pewien” - podsumowuje organizator spotkań na Polach Lednickich.

„Naucz nas modlić się…”

W Liście do Efezjan (4, 6-7) apostoł Paweł mówi: „Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”. W oparciu o rozważania Modlitwy Pańskiej spotkanie na Lednicy będzie okazją do medytacji kolejnych części tej najdoskonalszej modlitwy, która często jest jedynie wyuczoną na pamięć formułą.

Szukając Ojca

Niejednokrotnie sytuacje życiowe zmuszają do rozstań z biologicznym ojcem. Problem rozłąki i zarazem braku uczuć rodzicielskich z pewnością zostawia trwałe ślady w psychice człowieka. Nie każdy zna swojego tatę. Poprzez zmierzenie się z tym problemem spotkanie na Lednicy zwróci każdemu uwagę: „Ty masz ojca”! Jest nim sam Bóg: najlepszy, pierwszy.

„Pojednaj się z Ojcem” to kolejny ważny punkt spotkania. Sakrament pojednania, poprzedzający Mszę św. na Polach Lednickich, co roku gromadzi tysiące ludzi. Okazja do spowiedzi, długich i szczerych rozmów z księdzem, to pragnienie błogosławieństwa, do którego niektórzy przystępują po wielu latach buntu albo upadku w wierze. Spowiedź na Lednicy jest elementem bardzo ważnym. Księża udzielają pomocy z własnej woli. Kilka godzin, często w deszczu czy skwarze, pomagają młodym zerwać z grzechem. Niektórzy, myśląc o spotkaniu na Lednicy, wspominają chwilę swojego nawrócenia.

Bóg odpuszcza grzechy tak samo skutecznie niezależnie od tego, czy spowiadamy się, obcując z przyrodą, czy w parafialnym konfesjonale. Jednak poczucie przestrzeni i jedności z innymi jest, szczególnie dla młodych, wspaniałym duchowym przeżyciem, dzięki czemu owoce nawrócenia pozostają dłużej.

Musimy dorastać

Przesłanie czerwcowego spotkania na Lednicy zakłada, jak podkreśla o. Góra, że nie można być wciąż małymi dziećmi. Potrzeba nam dorastać. Każdy uczestnik spotkania otrzyma łyżeczkę, która symbolizuje troskę i opiekę, a nawet zależność od rodziców, a każdy kapłan - stułę. Nie można zapomnieć, że ojcostwo to także misja kapłanów. Służą oni ludziom każdego dnia, dlatego można nazwać ich „naszymi ojcami”. Logo Lednicy, umieszczone na stule, będzie przypominało księżom o obecności na Spotkaniu Młodych i da wyraz pamięci o miejscu nierozerwalnie związanym z chrztem Polski.

Wybór Chrystusa

Przejście przez Bramę Rybę już po raz 17. przypieczętuje uczestnictwo w miłości Boga. Przesłanie o ojcostwie w tym szczególnym miejscu, wsparte konkretnymi przykładami, modlitwami i przeżyciami, będzie niezwykłym wydarzeniem.

Niezmierzona jest miłość Boga do wszystkich swoich dzieci. Każdy, czując się tym dzieckiem, może ze śmiałością i wiarą powiedzieć, że nie ma większej miłości od tej. Stosunek Ojca do dziecka nie jest jedynie formalny. To wymagające uczestnictwo we wspólnej radości, czasem nawet i cierpieniu. W tej relacji nie ma miejsca na opuszczenie i zapomnienie. Spotkanie na Lednicy to doświadczenie piękna obecności Boga. To świadomy wybór Chrystusa dla tysięcy młodych. Jeśli żar miłości do Ojca może być widzialny, to właśnie tam: pośród tłumów modlących się młodych ludzi, którzy trzymając się za ręce, śpiewają: „Ojcze, prowadź mnie, wola Twa niech dzieje się…”.

PROGRAM
XVII Spotkania Lednica 2000

1 czerwca 2013 r.

8.00 - Otwarcie Pól Lednickich (recepcji), od 10.00 spowiedź

12.00 - „Anioł Pański”
„Spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą” - konferencja o. Józefa Augustyna SJ
Świadectwo o ojcostwie

15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.00 - Słowo o. Jana Góry OP
Temat: „Promieniowanie ojcostwa”

17.00 - Oficjalne rozpoczęcie spotkania - „Bóg jest Ojcem!”
Spotkanie z bł. Edmundem Bojanowskim

19.00 - Msza św.
„Ty masz ojca!”. Pojednanie z ojcem i modlitwa za niego
Modlitwa za Ojczyznę - kraj ojców. Przesłanie Papieża:
„Ty sam będziesz ojcem!”
Adoracja Najświętszego Sakramentu. Akt wyboru Chrystusa.
Przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

Kochani przyjaciele!

Już od siedemnastu lat doświadczamy, jak po jeziorze Lednica chodzi Chrystus. Chodzi po wodzie, jakby to była udeptana ziemia. My staramy się iść za Nim, patrząc Mu w oczy. Bo wierzyć dzisiaj - to chodzić po wodzie. Wkrótce czeka nas jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Pragniemy przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program naszych spotkań o Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym, aby w roku 2016 wykrzyczeć jubileuszowe: AMEN.

Rok 2013 poświęcamy Bogu Ojcu. Pragniemy przeżywać prawdę o tym, że Bóg jest Ojcem, następnie - że my wszyscy mamy ojca oraz że kiedyś będziemy ojcami i matkami. To trzy etapy świadomości oraz mądrości Bożej i ludzkiej. W Roku Wiary ta refleksja jest naszym skarbem, tematem i pieśnią.

Zapraszam Was 1 czerwca 2013 r. na XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000 pod hasłem: „W imię Ojca”.

O. Jan W. Góra OP

Tagi:
Lednica

Reklama

Już jutro modlitewna akcja “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

2019-03-09 18:15

KAI, dg / Warszawa

Wspólnoty Ruchu Lednickiego Lednica 2000 zapraszają w niedzielę 10 marca do modlitewnej akcji w intencji Ojca Świętego. Inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” organizowana jest już po raz drugi z okazji rocznicy wyboru papieża Franciszka.

Grzegorz Gałązka

Aby wziąć udział w akcji „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, należy pomodlić się różańcem indywidualnie lub w grupie w intencji Ojca Świętego. Miejscem modlitwy może być kościół, szkoła, dom, a nawet park. „Modlitwa wspólnotowa ma wielką moc. Nie liczy się, gdzie to zrobisz, ponieważ najważniejsza jest intencja, w której westchniesz do Boga” – zachęcają organizatorzy akcji.

Jak wyjaśniają, 13 marca przypada 6. rocznica konklawe, podczas którego wybrano nowego papieża. „Jest to środa, dlatego działanie rozpoczniemy już w niedzielę 10 marca, aby każdy mógł dołączyć do naszej Armii Modlitwy” – zapraszają.

Zachęcają też do organizowania grup modlitewnych w swoich miejscowościach. Rok temu wydarzenie to zjednoczyło ponad 70 grup na trzech kontynentach. Akcję patronatem honorowym objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie Ruchu Lednickiego: https://bit.ly/2AFmfV0.

– Nasza inicjatywa nie może być zapałką, która szybko zgaśnie. To musi być lampa, która swoim światłem będzie przypominała o obowiązku modlitwy za Ojca Świetego, dlatego też powstaje Armia Modlitwy, której zadaniem będzie regularna modlitwa za papieża oraz rozpowszechnianie nauczania papieskiego. Niestety bardzo duża ilość wiernych nie zapoznaje się z tekstami papieskimi. Chcemy wyjsć temu na przeciw i skutecznie popularyzować nauczanie Franciszka - mówi w rozmowie z KAI kleryk Rafał Orzechowski, pomysłodawca inicjatywy.

„Nie ma znaczenia, ile masz lat, gdzie mieszkasz oraz czym się interesujesz, tak samo jak w czerwcu WSZYSCY spotykają się na Polach Lednickich, tak samo w marcu wszyscy zjednoczymy się na wspólnej modlitwie” – czytamy na stronie internetowej Ruchu Lednickiego.

Wszelkie pytania na temat akcji można kierować na adres: ruchlednicki@lednica2000.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Mendyk: po złożeniu oświadczenia rodziców religia jest przedmiotem obowiązkowym

2019-03-18 07:06

BPKEP / Warszawa (KAI)

Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów - podkreśla w oświadczeniu przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk.

Archiwum
Bp Marek Mendyk

Oświadczenie zostało wydane w związku z informacjami o próbach ograniczania przez organ prowadzący zajęć z nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. Argumentując zasadność lekcji religii w szkołach, bp Mendyk przywołuje art. 109 ust. 2 Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

"Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii. Domaganie się deklaracji innej treści lub dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: „religia (tak/nie)” jest niezgodne z obowiązującym prawem. Oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. Deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania" - wskazuje przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Bp Mendyk przypomina, że nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. "Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć" - czytamy w oświadczeniu.

Biskup podkreśla też, że w przedszkolach zajęcia z religii uwzględniane są w ramowym planie dnia, a zgodnie z wyjaśnieniami MEN, podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu i nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Wynika z tego, że nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.

"Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy lub oddziału. Łączenie klas dla grup większych niż 7 uczniów jest możliwe, jeśli dotyczy to również innych przedmiotów nauczanych w szkole" - zaznacza bp Mendyk. Dodaje również, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, rozważanych zawsze indywidualnie, na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo, może wyrazić jedynie biskup diecezjalny.

Publikujemy treść oświadczenia:

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach

W związku z informacjami, jakie docierają do Komisji z różnych miejsc w sprawie prób ograniczania przez organ prowadzący zajęć z nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych, przypominamy:

1. Zgodnie z art. 109 ust. 2 Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 996), „formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są także zajęcia edukacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty”. Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.).

2. Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii. Domaganie się deklaracji innej treści lub dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: „religia (tak/nie)” jest niezgodne z obowiązującym prawem. Oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. Deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania.

3. Nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć.

W przedszkolach zajęcia z religii uwzględnia się w ramowym rozkładzie dnia. Zgodnie z wyjaśnieniami MEN, podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu i nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

Nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, rozważanych zawsze indywidualnie, na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo, może wyrazić jedynie biskup diecezjalny.

5. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy lub oddziału. Łączenie klas dla grup większych niż 7 uczniów jest możliwe, jeśli dotyczy to również innych przedmiotów nauczanych w szkole.

6. Ilekroć w cytowanym rozporządzeniu jest mowa o organizowaniu zajęć z religii w publicznych przedszkolach – odnosi się to do wszystkich grup przedszkolnych, a nie tylko do najstarszych.

Jednocześnie przypominamy, że prawo wyraźnie rozgranicza odpowiedzialność za działalność szkoły pomiędzy władzą samorządową a władzami państwowymi. Jakiekolwiek próby podważania przez organ prowadzący zapisów zawartych w ww. rozporządzeniu wykraczają poza jego kompetencje.

bp Marek Mendyk przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Jacek Gancarek nowym moderatorem Stowarzyszenia Żywy Różaniec

2019-03-18 17:10

mag / Warszawa (KAI)

Ks. Jacek Gancarek z archidiecezji częstochowskiej został wybrany nowym moderatorem Stowarzyszenia Żywy Różaniec. W Warszawie-Rembertowie 14 marca odbyła się XIV Konferencja Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca, w czasie której rozmawiano na temat VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę w dniach 31 maja–1 czerwca, Wielkiej Nowenny Różańcowej oraz nowego modlitewnika. Gościem obrad był abp Wacław Depo.

Archidiecezja Warszawska
Ks. Jacek Gancarek

W czasie zjazdu sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ks. Maciej Będziński podsumował projekt „Żywy Różaniec dla Misji”. Z zebranych funduszy udało się dofinansować budowę świątyń w Birmie, na Sri Lance i w Indiach, oraz dwie kaplice w Czadzie. – Powoli wracamy do naszych korzeni, czyli do tego, o co chodziło założycielce Żywego Różańce, Słudze Bożej Paulinie Jarico. Poprzez Wielką Nowennę Różańcową przygotowujemy się do obchodów jubileuszu 200. rocznicy powstania Żywego Różańca – powiedział ks. Maciej Będziński.

Rok 2018 przebiegał pod hasłem „Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego”. Obecny, drugi rok nowenny skoncentrowany jest na temacie „Duchowość sługi Bożej Pauliny M. Jaricot – założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary”, zaś rok 2020 „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Natomiast następny rok - 2021 „Różaniec modlitwą o zbawienie innych”. Nowenna zakończy się w roku 20126. Będzie przeżywany pod hasłem „Różaniec modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata”.

W czasie zjazdu zgodnie ze statutem wybrano również nowe władze zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Po dwóch kadencjach miejsce dotychczasowego moderatora krajowego ks. Szymona Muchy z diecezji radomskiej zajął ks. Jacek Gancarek z archidiecezji częstochowskiej, dotychczas diecezjalny moderator i dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Decyzje tę zatwierdzili biskupi na 382 zebraniu plenarnym KEP.

W czasie posiedzenia w Rembertowie podjęto również temat nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, oraz VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę która odbędzie w dniach 31 maja–1 czerwca.

Odbyły się również prace studyjne nad redakcją nowego modlitewnika dla członków Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

Ks. Jacek Gancarek urodził się 12 marca 1968 r. w Kamyku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Częstochowie. W 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę jako wikariusz rozpoczął w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie, a następnie został oddelegowany do parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie.

W 1997 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku biblistyka w Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 2007 r. podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Od 1999 r. pełni funkcję Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Częstochowskiej i jest Delegatem ds. misji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

W 2000 r. zaangażował się również w organizację Ogólnopolskich i Diecezjalnych Kongresów Misyjnych na Jasnej Górze.

Od 2011 r. do chwili obecnej pracuje jako proboszcz w parafii pw. NMP Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana pod koniec XIX w.

W całej Polsce do stowarzyszenia należy ponad 2 mln wiernych. Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 r. Żywy Różaniec w Polsce otrzymał nową ogólnokrajową strukturę, która została ujęta w Statucie “Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez KEP. Pismem formacyjnym stowarzyszenia jest miesięcznik “Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem