Reklama

Święcenia diakonatu

2013-05-21 15:29

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 21/2013, str. 1

Piotr Lorenc

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej: Maciej Gaik, Krzysztof Golonka, Jakub Kuzia, Ireneusz Kwoka, Radosław Skałka i Paweł Sproncel - przyjęło z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia diakonatu. Święcenia odbyły się 11 maja w kościele św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej. Pasterz Kościoła sosnowieckiego wybrał kościół św. Jadwigi na miejsce święceń z uwagi na to, że dwóch kleryków pochodzi z tej parafii.

W homilii Ordynariusz przypomniał rolę diakonów w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. - U początku Kościoła pracy było tak dużo, że Apostołowie nie mogli sobie poradzić, dlatego wybrali 7 pierwszych diakonów, których zadaniem było przychodzenie z pomocą najbiedniejszym. (...) Współczesny świat chce, by diakoni zajęli się tylko pomocą biednym, a tymczasem przy wyborze diakonów Apostołowie kierowali się jeszcze jednym kryterium - powołali tych, którzy mieli w sobie ducha i mądrość. Diakon powinien być człowiekiem roztropnym, cieszącym się dobrą opinią, pełen mądrości. I te kryteria niezależnie od tego, co świat będzie mówił, trzeba spełniać - wyjaśniał Kaznodzieja. Przytoczył świadectwo pochodzące od św. Justyna - męczennika, który należał do Kościoła pierwszych wieków. Ze świadectwa jasno wynikało, że diakon to nie tylko ten, który usługiwał, rozdzielał biednym pożywienie, ubranie, pieniądze; to człowiek służący Eucharystii, to człowiek, który ma kontakt z ciałem i krwią Chrystusa. Biskup zaapelował do diakonów, by niezależnie od tego, jakie zostaną im powierzone zadania, pamiętali, że są w pierwszym rzędzie sługami Eucharystii, czcicielami Jezusa: - Jeśli o tym zapomnicie, nie wypełnicie swojej misji. Pamiętajcie - diakon to ten, który przede wszystkim służy Eucharystii - podkreślił.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Kaszak wręczył nowym diakonom dekrety kierujące ich na praktyki duszpasterskie. Dk. M. Gaik został skierowany do parafii św. Floriana w Sosnowcu, dk. K. Golonka do parafii katedralnej w Sosnowcu, dk. J. Kuzia do parafii św. Mikołaja w Targoszycach, dk. I. Kwoka do parafii Narodzenia NMP w Chechle, dk. R. Skałka będzie posługiwał w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a dk. P. Sproncel w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

Tagi:
diakonat

Nowi diakoni

2019-03-13 10:57

Al. Łukasz Knapkiewicz
Edycja szczecińsko-kamieńska 11/2019, str. I

Al. Łukasz Knapkiewicz
Podczas Litanii do Wszystkich Świętych

W sobotę 2 marca br. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Henryka Wejmana, podczas której trzech alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie otrzymało pierwszy stopień sakramentu święceń – diakonat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: 15-lecie ustanowienia diecezji

2019-03-23 16:16

ako / Świdnica (KAI)

W katedrze świdnickiej, 23 marca, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. z okazji XV rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej i święceń biskupich oraz ingresu bp. Ignacego Deca. Eucharystia była okazją do dziękczynienia za 15 lat istnienia diecezji. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu biskupów oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Na diecezjalny świdnicki jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary, to znaczy oczyma oświeconymi przez Boże objawienie, wyrażone w dzisiejszej liturgii. Zatem w światłach i blaskach słowa Bożego i słowa Kościoła pragniemy uroczyście świętować dzisiaj świdnicki jubileusz, który nie jest tylko wymysłem ludzkim, lecz wolą samego Boga – mówił podczas homilii abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski apelował, by młodemu pokoleniu przekazywać dziedzictwo wiary. - Przeżywany świdnicki jubileusz skłania nie tylko do pogłębionej refleksji nad dziedzictwem tego Kościoła, ale do świadomości, iż bez pamięci o przeszłości nie może być mowy o przyszłości. Jest to swoiste dziedzictwo, przy którym Kościół Świdnicki winien trwać i je kontynuować. Oby kiedyś przyszłe pokolenia mogły powiedzieć o nas, nie zmarnowaliśmy dziedzictwa wiary – mówił abp Salvatore Pennacchio.

W uroczystości udział wzięli: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Andrzej Siemieniewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Paweł Socha, bp Marek Mendyk, bp Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel, kanonicy kapituł kolegiackich archidiecezji wrocławskiej, przedstawiciele parlamentu i rządu, przedstawiciele władz samorządowych, prezydenci i burmistrzowie miast z terenu diecezji, przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni z terenu całej diecezji.

- Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło do naszej katedry, by włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu i ludziom. Im więcej nas, tym dajemy Panu Bogu większą radość i uwielbienie Boga jest pełniejsze. Jesteśmy wdzięczni, że na nasze dziękczynienie przybył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio – mówił bp Ignacy Dec.

Z okazji jubileuszu premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych. Za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji od początku jej istnienia - napisał premier.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór „Exultet” i chór WSD w Świdnicy pod dyrekcją Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety.

Diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli “Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Pierwszym biskupem świdnickim jest bp Ignacy Dec, biskupem pomocniczym jest bp Adam Bałabuch. Patronem diecezji jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem