Reklama

Kalendarium Archidiecezji Częstochowskiej 2002

Opracował: ks. Janusz Wojtyla
Edycja częstochowska 1/2003

1 stycznia - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. w archikatedrze częstochowskiej, inaugurując Nowy Rok w archidiecezji.

6 stycznia - w archikatedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, w której uczestniczyli przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i bractw naszej archidiecezji.

13 stycznia - odbył się I Dziecięcy Przegląd Kolęd "Mała Stajenka" w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Reklama

25 stycznia - Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zakończony został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

2 lutego - w święto osób życia konsekrowanego uroczystej Eucharystii na Jasnej Górze przewodniczył abp Stanisław Nowak.

6 lutego - zakończył się VII Archidiecezjalny Konkurs Szachowy dla Dzieci i i Młodzieży w Częstochowie.

7-12 marca - odbyła się dziękczynna pielgrzymka do Ojca Świętego za reorganizację struktur Kościoła w Polsce w 10-lecie ogłoszenia bulli Totus Tuus Poloniae Populus.

16 marca - w Wyższym Seminarium Duchownym odbył się finał ogólnopolski Olimpiady Wiedzy Religijnej.

17 marca - odbyła się konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.

22-24 marca - trwały uroczystości XVII Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej

28 marca - powołany został Arcybiskupi Komitet Wsparcia Bezrobotnych. Komitet posiada strukturę centralną i swoje ogniska w miastach i dekanatach naszej archidiecezji.

28-30 marca - Triduum Paschalne.

9 maja - w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach abp Stanisław Nowak wyświęcił na diakonów 19 alumnów naszego Seminarium.

15 maja - ks. prof. Jan Kowalski został doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w roku 300-lecia istnienia tej uczelni.

18 maja - abp Stanisław Nowak w archikatedrze częstochowskiej udzielił święceń prezbiteratu 14 diakonom.

25 maja - odbyła się uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Dankowskiej w Dankowie dokonana przez abp. Stanisława Nowaka w obecności biskupów pomocniczych Antoniego Długosza i Jana Wątroby oraz kapłanów i wiernych archidiecezji. Przygotowanie do uroczystości koronacyjnej rozpoczęło się dziewięciomiesięczną Nowenną.

30 maja - abp Stanisław Nowak ustanowił sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rybnej.

6 czerwca - w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście została erygowana dwunasta kaplica wieczystej adoracji.

5-16 czerwca - odbywały się III Radomszczańskie Dni Rodziny.

9 czerwca - uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej w Radomsku.

27 czerwca - odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach.

14 lipca - 4 sierpnia - 50-osobowa grupa pielgrzymów z naszej archidiecezji przebywała w Kanadzie na XVII Światowym Dniu Młodzieży z Ojcem Świętym w Toronto.

10 sierpnia - w kościele na Przeprośnej Górce abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację o. Pio. W miejscu tym powstaje sanktuarium ku czci Świętego.

15 sierpnia - uroczystości jasnogórskie.

19 sierpnia - Ojciec Święty Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej pobłogosławił Kopię Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej z przeznaczeniem dla kościoła pod tym właśnie wezwaniem w Praszce na Makowym Wzgórzu.

22 sierpnia - została poświęcona kaplica nad źródełkiem w leśniowskim sanktuarium Ojców Paulinów.

25 sierpnia - w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się tradycyjna procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę.

11-15 września - pod hasłem: Rodzina bastionem ludzkości odbywały się w Częstochowie II Dni Rodziny.

15 września - został konsekrowany kościół pw. Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce.

21 września - odbyła się VI Pielgrzymka Przyjaciół i Czytelników Niedzieli na Jasną Górę.

29 września - wyruszyła I Piesza Pielgrzymka z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie do sanktuarium w Łagiewnikach.

7 października - został konsekrowany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie.

11 października - odbył się w Częstochowie II Tydzień Duchowości Chrześcijańskiej.

12-13 października - w archidiecezji częstochowskiej trwały uroczystości związane z II Dniem Papieskim.

28 października - na misje do Kamerunu został posłany przez abp. Stanisława Nowaka ks. Marcin Mońka. Uroczystość odbyła się w Krzepicach w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.

9 listopada - dokonana została konsekracja kościoła pw. Najświętszego Ciała i i Krwi Chrystusa we Wrzosowej.

13 listopada - Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie audiencji generalnej pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego, przywieziony przez delegację z archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, bp. Jana Wątroby, ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz przewodniczącego Komitetu ds. Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego - ks. prał. Stanisława Gębki.

16 listopada - dokonana została konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Drobnicach.

19 listopada - abp Stanisław Nowak podniósł kościół św. Józefa na Rakowie do godności sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

22-24 listopada - odbyło się IX Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie.

24 listopada - 1 grudnia - odbył się II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.

30 listopada - rozpoczęła się Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Obraz ma przejść przez wszystkie parafie i kościoły filialne oraz domy zakonne. Peregrynacja rozpoczęła się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w I Niedzielę Adwentu.

14 grudnia - abp Stanisław Nowak w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie ustanowił pierwszych w archidiecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

24-25 grudnia - Pasterce w archikatedrze przewodniczył abp Stanisław Nowak. W tym dniu w kościołach archidiecezji zbierano ofiary na Fundusz Obrony Życia.

25 grudnia - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości Narodzenia Pańskiego na Jasnej Górze.

29 grudnia - w uroczystości odpustowej w archikatedrze - Sanktuarium Świetej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa uczestniczyli przedstawiciele instytucji, ruchów i stowarzyszeń związanych z charyzmatem rodziny.

31 grudnia - Mszy św. w archikatedrze na zakończenie roku przewodniczył abp Stanisław Nowak.

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pan Bóg chce od nas czegoś więcej! O spotkaniach przygotowujących do bierzmowania

2019-02-17 16:44

Joanna Folfasińska/Archidiecezja Krakowska

W podkrakowskiej Skawinie, w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, kilka lat temu zmieniono formę przygotowania do Sakramentu Bierzmowania. Głównym celem tego nowatorskiego pomysłu jest nawiązanie osobistej relacji z Jezusem i doświadczenie Żywego Kościoła.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– O przygotowaniu do bierzmowania myślałam przez wiele lat. Może niekoniecznie pragnęłam pisać program, ale myślałam o sposobie, który stanie się atrakcyjny dla młodzieży. Uczyłam w gimnazjum, gdzie uczniowie nieustannie skarżyli się na to, ile mają zadań do wykonania i jak rygorystycznie egzekwuje się od nich ich wykonanie. Dostrzegałam, że w żaden sposób nie buduje to ich wiary. Rozmawiałam z katechetami, którzy narzekali na młodzież, na ich podejście, brak zaangażowania, a czasami wręcz pogaństwo. Moje doświadczenia były z kolei takie, że w tych gimnazjalistach jest bardzo dużo dobra, radości chęci do pracy. Tylko nasze propozycje są bardzo nieatrakcyjne. Pomyślałam wtedy: jestem za to odpowiedzialna! Nie mogę bezradnie patrzeć jak wszyscy się męczą i tracą szansę na coś niezwykłego. Pan Bóg chce od nas czegoś więcej niż biadolenie! – mówi Elżbieta Szymańska, nauczyciel religii i członek Rady Katechetycznej, jedna z pomysłodawczyń nowego sposobu przygotowywania młodzieży do sakramentu dojrzałości wiary.

– To oddolna reforma, wynikająca z doświadczeń katechetycznych. Zaczęło się od rozmów z katechetami z mojego rejonu. Na spotkaniach podsumowujących roczną pracę, zawsze wypływał temat bierzmowania. Wszyscy narzekali na formę spotkań, słabe zainteresowanie młodzieży i byli ogólnie zniechęceni. – wyjaśnia ks. Andrzej Wciślak, wizytator katechetyczny, inicjator zmian.

– Kolejnym bardzo ważnym problemem, który widziałam na katechezie, był zły obraz Kościoła, a także brak więzi ze wspólnotą i parafią. – dodaje Elżbieta.

W nowej formule spotkania do bierzmowana rozłożono na trzy lata. W pierwszym roku gimnazjaliści spotykają się z Żywym Słowem, w drugim zgłębiają Sakramenty, a w trzecim – dotykają tajemnicy Żywego Kościoła.

– W związku z reformą edukacji, w spotkaniach do bierzmowania uczestniczą teraz uczniowie 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. Dzień, w którym wszystko się rozpoczyna jest liturgicznym wspomnieniem św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Głoszę wtedy dla nich konferencję, które rok po roku skupiały się na trzech zagadnieniach: Serce Jezusowe, Eucharystia i Kościół. – wyjaśnia wizytator i tłumaczy, że chciał, aby spotkania z młodzieżą miały charakter dialogu i nie przypominały lekcji religii ze szkoły.

– Czymś innym jest katecheza w szkole, czymś innym przy parafii. Gromadzimy się nie tylko w grupach, ale też w Kościele, gdzie mamy celebracje i spotkania ze świadkami wiary.

– Forma, którą wypracowaliśmy w Skawinie jest wypadkową ścierania się wielu poglądów, sposobów i różnych praktyk podejmowanych dotychczas w duszpasterstwie. – precyzuje Elżbieta. – Jednego byliśmy pewni – musimy odejść od formy wykładu, który kończy się egzaminem oraz od „zaliczania” praktyk religijnych. Postawiliśmy na doświadczenie wiary we wspólnocie małej i stałej grupy oraz nawiązanie osobistej relacji z Bogiem. Zaczynamy od ewangelizacji, idziemy przez praktykę osobistej modlitwy, czytania Słowa Bożego, szczerego i pobożnego przyjmowania sakramentów świętych aż do spotkania z żywym Kościołem przez świadectwa osób wierzących różnych stanów.

Skawińskie spotkania prowadzą księża, katecheci i ludzie świeccy – studenci, osoby pracujące, rodzice.

– Chcę dzielić się z nimi tym, co we mnie jest najlepsze i co uważam za swój skarb – moją wiarą. – mówi Jakub, ojciec trójki małych dzieci, jeden z przygotowujących młodzież do bierzmowania. – Doskonale pamiętam jeszcze siebie z tamtego okresu: energia, burza hormonów i próba znalezienia swojego miejsca w świecie. W moim domu do kościoła chodziło się ze względu na tradycję. Jezusa poznałem tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy zrobiłem krok do przodu i wstąpiłem do Grupy Apostolskiej. Każdemu przydałaby się wspólnota, bo wtedy łatwiej jest odkryć Boga.

– Nawróciłem się dwa lata temu – przyznaje Oskar, uczeń III klasy gimnazjum i uczestnik skawińskich spotkań do bierzmowania – Pojechałem na harcerski Kurs Alpha i byłem przekonany, że będzie on dotyczył wojskowości. Sam się zdziwiłem, dlaczego przyszedłem na drugie spotkanie, potem na trzecie i jakoś tak się potoczyło, że zostałem do końca. Wokół mnie są teraz ludzie, którzy mówią i pokazują mi, dlaczego warto trwać przy Bogu. Wiara na pierwszy rzut oka to zasady i paragrafy. Początkowo to nie zachęca, ale ostatecznie się opłaca. Nie nabrałem jeszcze pełnego zaufania, nadal się staram, ale stare życie kusi. Upadam i podnoszę się. Wiem, że jest to możliwe tylko dzięki łasce. Gdybym polegał tylko na sobie, to po tygodniu byłoby po mnie. – dodaje z uśmiechem.

Oskar wybrał już swojego Patrona. Będzie nim św. Maksymilian Kolbe.

– Nie żył tak dawno, jak np. św. Franciszek i bardzo dużo zrobił! Sam jeden zaprojektował gazetę, wydawał ją, założył klasztor. Zbierało się wokół niego wielu ludzi, a on nawet się o to nie starał! Był niesamowity!

Na zakończenie rozmowy, Oskar przyznaje, że bierzmowanie będzie dla niego doświadczeniem dojrzałości wiary, a Duch Święty to Ruah, tchnienie, działanie i życie.

Sakrament Bierzmowania przyjmuje się tylko raz. Nie ma natomiast jednej drogi i ściśle określonego sposobu, który narzuca konkretne przygotowanie się do niego.

– Doświadczamy współcześnie zjawisk, które bardzo wpływają na życie duchowe. Wielu młodych w XXI w. czuje się samotnie przez całkowity zanik relacji rówieśniczych i rodzinnych. Fakt ten sprawia, że Kościół jako wspólnota staje się zbyt trudnym doświadczeniem, dlatego młodzi często nie rozumieją i odrzucają go. Mają również duże trudności z doświadczeniem świętości czy łaski sakramentów. Chcemy to zmienić i pokazać im Żywy Kościół! – oświadcza Elżbieta.

– Do tego sakramentu trzeba wiary! Trzeba również zastanowić się, po co on jest i odkryć, że bierzmowanie jest kontynuacją chrztu świętego. Bierzmo to przecież poprzeczka, belka, która utrzymuje konstrukcję domu. Zgłębiajmy naszą wiarę i budujmy duchowy dom na chwałę Pana! – zachęca ks. Andrzej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem