Reklama

Dom na Madagaskarze

Najważniejsze wydarzenia Duszpasterstwa Młodych A. D. 2002

Oprac. A. P.
Edycja częstochowska 1/2003

Pośród różnych podsumowań robionych na zakończenie roku, warto przywołać kilka najważniejszych, które w Roku Pańskim 2002 stały się szczególnym momentem w pielgrzymce wiary młodych naszej archidiecezji. Oczywiście, nie sposób tu wymienić wszystkich działań ogólnodiecezjalnych, a co dopiero mówić o wielkiej i cichej pracy młodych we wspólnotach parafialnych. Przypomnijmy jednak to, co stało się w mijającym roku ziarnem zasianym przez Boga w Kościele młodych.

19-20 stycznia - Archidiecezjalny Konkurs Kolęd "Stajenka". Gościem szczególnym konkursu był Teatr "A" z Gliwic. Laureatami zostały zespoły z Wyższego Seminarium Duchownego i parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.

16 marca - Niecodzienna modlitwa młodych z archidiecezji częstochowskiej na terenie obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau. Po odprawieniu Drogi Krzyżowej pośród obozowych baraków młodzi spotkali się z grupą młodzieży niemieckiej. Była to nie tylko szkoła historii, ale i wielka lekcja pojednania.

22 marca - Centralna Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Było przenikliwie zimno i sypał śnieg. Młodzi do modlitwy dodali jeszcze swoje umęczenie.

Reklama

24 marca - Pielgrzymka Młodych z całej archidiecezji w Niedzielę Palmową. Ksiądz Arcybiskup przekazał delegacjom parafialnym mieszki z solą, prosząc młodych, aby jak sól nadawali smak w swoich środowiskach.

3-5 maja - Studencki Velehrad - na zaproszenie studentów z Czech do Velehradu wyjechali częstochowscy studenci. Była to pierwsza tego typu wymiana i nawiązanie przyjaźni.

11-12 maja - 66. Pielgrzymka Akademicka. W katedrze częstochowskiej młodzi przekazali ufundowaną przez Ojca Generała z Jasnej Góry ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, która odtąd będzie obecna na Polach Lednickich. Obraz odebrał od młodych o. Jan Góra OP.

18-19 maja - "Gody weselne w Kanie", czyli kolejne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Z archidiecezji częstochowskiej wyjechało na to spotkanie kilkuset młodych.

14 lipca - 4 sierpnia - "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata" - pielgrzymka młodych z Częstochowy do Kanady na XVII ŚDM. Archidiecezję reprezentowali w Toronto bp Jan Wątroba i 50 młodych pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami.

18 sierpnia - Krakowskie Błonia i kolejne spotkanie z Ojcem Świętym. Do Krakowa pojechały grupy młodych z Ruchu Światło-Życie, KSM, i Duszpasterstwa Akademickiego.

28 września - Święto Młodych - spotkanie młodzieży z całej archidiecezji w Toporowie i Krzeszowie.

12-13 października - II Dzień Papieski w Archidiecezji Częstochowskiej. Kiermasz i koncert ewangelizacyjny na pl. Biegańskiego.

23-24 listopada - "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" - IX Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej. Delegaci młodzieży z całej archidiecezji wspólnie modlili się i dyskutowali nad tym, jak pomagać sobie wzajemnie, aby nie zmarnować wolności.

24 listopada - Pielgrzymka Młodych na uroczystość Chrystusa Króla. Ksiądz Arcybiskup przekazał młodzieży Pismo Święte na znak kończącego się Roku Biblii.

24 listopada - 1 grudnia - "Ludzie potrzebują światła nadziei" - II Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wśród gości był m.in. abp Józef Życiński i Krzysztof Kolberger.

23-28 listopada - Spotkanie w Rzymie delegacji młodych z miast Światowych Dni Młodzieży. Polskę reprezentowała delegacja młodych z Częstochowy. Młodzi spotkali się z Ojcem Świętym i przekazali mu list od młodzieży i zapewnienia o modlitwie w naszych wspólnotach.

30 listopada - Otwarcie w miasteczku studenckim w Częstochowie Akademickiego Punktu Informacji o Nowych Ruchach Religijnych.

Przewodniczący episkopatu USA wdzięczny Ojcu Świętem za czytelny znak

2019-02-16 16:31

st (KAI) / Galveston-Houston

Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA, kard. Daniel N. DiNardo wydał następujące oświadczenie po opublikowaniu przez Stolicę Apostolską komunikatu o wydaleniu Theodore’a McCarricka ze stanu duchownego.

wikipedia.org

"Komunikat Stolicy Apostolskiej dotyczący Theodore’a McCarricka jest wyraźnym sygnałem, że wykorzystywanie nie będzie tolerowane. Żaden biskup, bez względu na to, jak bardzo wpływowy, nie jest ponad prawem Kościoła. Pragnę, aby dla wszystkich molestowanych przez McCarricka ten wyrok był małym krokiem, pośród wielu, w kierunku uzdrowienia. Dla nas, biskupów, umacnia on naszą stanowczą wolę, by być odpowiedzialnymi wobec Ewangelii Jezusa Chrystusa. Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi za zdecydowany sposób, w jaki pokierował on reakcją Kościoła.

Jeśli ktoś doznał wykorzystywania seksualnego z rąk kogoś z Kościoła katolickiego, zachęcam cię do skontaktowania się z lokalnymi organami ścigania i lokalną diecezją lub eparchią. Koordynatorzy pomocy ofiarom są gotowi pomóc. Dążymy do uzdrowienia i pojednania ".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Tomasz Kozłowski: obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pochodzi z Bełza na Ukrainie

2019-02-17 09:13

pab / Warszawa (KAI)

O Madonnach dawnej archidiecezji lwowskiej mówił Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie podczas prelekcji wygłoszonej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Badacz historii Kresów przytoczył dzieje obrazów, które przez lata przyjmowały kult na terenie dawnej Rzeczpospolitej. Przypomniał, że czczony na Jasnej Górze słynny wizerunek Matki Bożej pochodzi z Bełza, znajdującego się obecnie na Ukrainie, zaledwie 4 km od granicy z Polską.

Prelekcja Tomasza Kozłowskiego byłą swego rodzaju pielgrzymką do dawnych miejsc kultu maryjnego na Kresach wschodnich. Rozpoczął od obrazu Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej. To przed jej obliczem król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. złożył śluby, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. Wzorując się na tym wydarzeniu, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński napisał tekst Ślubów Jasnogórskich, które episkopat Polski wraz z wiernymi złożył 26 sierpnia 1956 r.

Obecnie oryginał tego obrazu znajduje się w skarbcu na Wawelu, natomiast jego dwie wierne kopie przyjmują cześć w konkatedrze w Lubaczowie i w archikatedrze we Lwowie.

Następnie Kozłowski przedstawił obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który – jak przypomniał – pochodzi z Bełza, jednego z najstarszych grodów Ziemi Czerwieńskiej. – Książę Władysław Opolczyk w 1382 roku wywiózł, już wówczas słynący cudami obraz Czarnej Madonny, umieszczony na bełskim zameczku, na Jasną Górę. Od tego czasu kojarzymy go niemal wyłącznie z Częstochową i Jasną Górą – mówił. – Gdybyście przeprowadzili państwo ankietę na ulicach polskich miast, to nikt by nawet nie wpadł, że Czarna Madonna gdzieś z Kresów pochodzi – dodał.

– Jeszcze na początku XX wieku na ryngrafach, medalikach, pamiątkowych medalach umieszczano informację o bełskiej proweniencji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ale od roku 1951, odkąd Bełz nie znajduje się już w granicach Rzeczypospolitej, związek terytorialny Matki Bożej Częstochowskiej z tą częścią ziem dawnej Rzeczpospolitej, była nader rzadko przypominana – przyznał.

Prelegent przypomniał też legendę, według której namalowanie obrazu przypisuje się św. Łukaszowi Ewangeliście, który wizerunek Maryi miał wymalować na blacie stołu w Jej domu w Nazarecie. Dopiero potem obraz został przeniesiony do Konstantynopola, a potem na Ruś Halicką i do Bełza, a stąd wreszcie na Jasną Górę.

Koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa opowiedział także o Matce Bożej Sokalskiej, który był jednym z najstarszych wizerunków maryjnych czczonych w Polsce. Oryginalnie namalowany na desce cyprysowej na wzór obrazu częstochowskiego, powstał w latach 90. XIV wieku. Przed nim modlił się m.in. król Jan III Sobieski. 8 września 1724 r. obraz Matki Bożej Sokalskiej został ukoronowany. W 1843 r. oryginalny obraz spłonął w pożarze kościoła i zabudowań klasztornych. Oficjalna kopia została koronowana i obecnie znajduje się w Hrubieszowie, gdzie erygowano Sanktuarium Marki Bożej Sokalskiej.

Kozłowski mówił także o Jazłowcu, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku; klasztorze dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni dominikanów w Czortkowie, gdzie znajdował się obraz Matki Bożej Różańcowej. Opowiedział także o wizerunku Matki Dobrej Drogi czczonej w Kochawinie koło Stryja oraz Matki Boskiej Łaskawej, będącej kopią Madonny Częstochowskiej, z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

Wszystkie te obrazy cieszyły się dużym kultem do XX wieku. Najtragiczniejsza w skutkach była II wojna światowa. Po zmianie granic, wizerunki maryjne z dawnej archidiecezji lwowskiej zostały przewiezione do Polski i umieszczone w kościołach w różnych regionach kraju.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa Stanisława Szarzyńskiego pt. „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach dawnej Rzeczypospolitej”.

Organizatorami prelekcji byli: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem