Reklama

III Konkurs Literacki im. Prof. Zofii Martusewicz

Zofia Chwalba
Edycja częstochowska 1/2003


Jan Szyma wręczył nagrody i dyplomy laureatom i ich nauczycielom

"Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata" - hasło ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Toronto, przeżywanych z udziałem Ojca Świętego, było również tematem III Konkursu Literackiego im. prof. Zofii Martusewicz, organizowanego w Częstochowie przez Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Propozycja udziału w Konkursie skierowana była do uczniów gimnazjów i liceów Częstochowy oraz regionu częstochowskiego.

Przypomnijmy: zmarła przed 5 laty prof. Zofia Martusewicz - polonistka, nauczyciel i wychowawca młodzieży częstochowskich liceów - żyje w pamięci uczniów i przyjaciół przykładem swojego życia: ogromnej wiedzy i rzetelnej pracy, patriotyzmu, bezkompromisowości, czytelnych wyborów moralnych, służby człowiekowi, które wypływały z całkowitego zawierzenia Bogu.
Na tegoroczny Konkurs wpłynęło 65 prac. Jury, któremu przewodniczył dr Edmund Łągiewka - adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej WSP, a towarzyszyły Elżbieta Grochal - redaktor naczelna Radia Fiat i Grażyna Domaszewicz - wiceprzewodnicząca SP "Gaude Mater", nagrodziło 4 prace i przyznało 3 wyróżnienia. I nagrodę przyznano Monice Oziębale z Zespołu Szkół im. ks. J. Długosza w Kłobucku, II nagrodę otrzymała Agata Ozieriańska z LO im. R. Traugutta w Częstochowie. Laureatkami III nagrody zostały równorzędnie: Anna Wróbel z LO im. R. Traugutta i Nina Labocha z LO im. C. K. Norwida w Częstochowie. Wysoki poziom prac konkursowych sprawił, że pozaregulaminowo przyznano 3 wyróżnienia: Krzysztofowi Kamińskiemu z Technicznych Zakładów Naukowych oraz uczennicom LO im. C. K. Norwida: Agacie Korosteńskiej i Sylwii Ptak.
Temat Konkursu był z pewnością niełatwym wyzwaniem dla młodzieży. Monika Oziębała w nagrodzonej pracy pt. Klejnoty rozmowę między pacjentką hospicjum a odwiedzającą ją nastolatką - wolontariuszką czyni tłem rozważań nt. "być czy mieć". Agata Ozieriańska przeprowadza rachunek sumienia ze znajomości nauczania Jana Pawła II i odkrywa w tym nauczaniu inspirację i zobowiązanie do pracy nad sobą, by być światłem i solą ziemi.
Te refleksje młodych to jakby realizacja niepisanego testamentu Patronki Konkursu, która - niezwykle wymagająca jako nauczyciel i człowiek - pojmowała życie jako obowiązek nieustannego kształtowania siebie dla cierpliwego dobra.
Spotkanie w "Gaude Mater" 4 grudnia było okazją do podziękowania młodzieży i nauczycielom-polonistom, którzy podjęli inicjatywę konkursu i pomagali uczniom w realizacji tego zadania. Wręczono nagrody - pieniężne i inne, ufundowane, jak zwykle, dzięki życzliwości sponsorów. Były kwiaty, dyplomy dla uczestników, laureatów i ich nauczycieli. Szczupłe ramy czasowe spotkania spowodowały, że odczytano zaledwie jedną pracę konkursową, tę najwyżej nagrodzoną.
Dodajmy, że patronem medialnym Konkursu była Niedziela.

Watykan: uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw

2019-02-21 13:11

st (KAI) / Watykan

O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Krzysztof Hawro

W pierwszym świadectwie mężczyzny z Chile mowa była o trudnościach w przekazaniu biskupom informacji o doznanym molestowaniu ze strony duchownego, potraktowaniu go jako kłamcy i wroga Kościoła. Zaapelowano o zaufanie do zeznań ofiar, okazanie im szacunku jako koniecznego warunku ich uzdrowienia a także położenie kresu ukrywania tych przestępstw.

Kolejne dramatyczne świadectwo złożyła po francusku – kobieta wykorzystywana seksualnie od 15 do 28 roku życia przez kapłana. Podkreśliła ona, że kapłani mogą bardzo pomóc, ale mogę też wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinni zachowywać się odpowiedzialnie.

Trzecie świadectwo złożył po włosku 53-letni zakonnik. Wyznał, że po swoim nawróceniu był wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Jako osoba dorosła doniósł o tym biskupowi, a po braku reakcji nuncjuszowi. O ile nuncjusz okazał zrozumienie, to biskup na niego napadł, nie usiłując go zrozumieć. Zaapelował do biskupów, by wysłuchiwali ofiary wykorzystywania.

Kolejne świadectwo – po angielsku przedstawił mężczyzna z USA, molestowany w młodości przez duchownego. Wskazał na przykład wyrazistej postawy wobec pedofilii zmarłego przed niemal czterema laty kard. Francisa Georga i zaapelował do biskupów o stanowcze przewodzenie ludowi Bożemu.

Ostatnie świadectwo – po angielsku złożył także mężczyzna z kontynentu azjatyckiego, wielokrotnie molestowany przez zakonnika. Wskazał on na zmowę milczenia, z jaką spotkał się wśród przełożonych zakonnych. Podkreślił konieczność jasnego wskazania i ukarania sprawców przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem