Reklama

Pożdżenice

380. rocznica erygowania parafii

Daniela Bednarek
Edycja łódzka 1/2003

Jubileusz 380-lecia pierwszego erygowania parafii św. Barbary i św. Kazimierza obchodzono w Pożdżenicach w niedzielę 1 grudnia 2002 r.
Gościem specjalnym uroczystości był bp Adam Lepa. Przybyli również kapłani: ks. kan. Józef Świerczyński - proboszcz z Ujazdu, ks. kan. Jan Szadkowski - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi, ks. Wiesław Dura - proboszcz parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, ksiądz dziekan Jan Ciesielczyk - proboszcz parafii Buczek, ksiądz dziekan Kazimierz Ciosek - proboszcz z Zelowa, ks. kan. Marian Fałek - proboszcz z Wygiełzowa, ks. Leszek Druch - proboszcz z Parzna, ks. kan. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej.
W imieniu parafian powitała Księdza Biskupa chlebem i solą rodzina Anny i Sławomira Adamusiaków z dziećmi. Ksiądz proboszcz Bolesław Dziurdzia poprosił Czcigodnego Pasterza o sprawowanie Eucharystii w intencji parafian żyjących i tych, którzy przeszli już do wieczności.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił o potrzebie umiłowania Jezusa Chrystusa, który przychodzi do nas w bólu i cierpieniu, ale i w miłości. Winniśmy starać się umiłować Chrystusa w drugim człowieku i pozostawać świadkami Miłosierdzia, zgodnie ze wskazaniami Ojca Świętego Jana Pawła II. Czas szybko płynie, dobro pozostaje, bo najtrwalsze są czyny zrodzone z miłości. Warto też pamiętać, by własne cierpienie i modlitwę ofiarować za innych.
Bp Adam Lepa dokonał poświęcenia odrestaurowanych ołtarzy, ambony i ambonki, które pochodzą jeszcze z pierwotnego kościoła, a z okazji jubileuszu parafii zostały z taką pieczołowitością odnowione.
Przy okazji Ksiądz Biskup wspomniał o zmarłych członkach wspólnoty parafialnej, którzy przed kilkoma wiekami budowali tę świątynię i ofiarowali Panu Bogu piękne, obecnie misternie odrestaurowane ołtarze. Na ich stopniach klęczały całe pokolenia ludzi, w postawie szczerej miłości do Chrystusa i do człowieka.
Po zakończonej Eucharystii w bezpośredniej rozmowie parafianie przekazali Księdzu Biskupowi wiele słów uznania pod adresem Księdza Proboszcza, który cieszy się powszechnym szacunkiem w swojej wspólnocie.

Reklama

Dokąd zmierza Kościół?

2019-02-20 06:49

st (KAI) / Watykan

Do podjęcia przez uczestników rozpoczynającego się 21 lutego w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów istotnych wyzwań moralnych, przed jakimi stoi Kościół, wezwali w opublikowanym 19 lutego liście otwartym kardynałowie Walter Brandmüller i Raymond Leo Burke. Wraz z nieżyjącymi już kardynałami Carlo Caffarrą i Joachimem Meisnerem wystosowali oni we wrzeniu 2016 r. list z prośbą o wyjaśnienie spornych – ich zdaniem – fragmentów adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

Margita Kotas

Oto tekst listu otwartego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia, przewodniczący Konferencji Episkopatów, Zwracamy się do was z głębokim niepokojem! Świat katolicki jest zagubiony i z bólem zadawane jest pytanie: dokąd zmierza Kościół? W obliczu mającego miejsce zagubienia zdaje się, że trudność jest sprowadzana do kwestii wykorzystywania małoletnich, będącego straszliwym przestępstwem, zwłaszcza gdy jest ono popełniane przez księdza, co jest jednak tylko częścią znacznie poważniejszego kryzysu. W Kościele ma miejsce plaga rozpowszechnienia programu homoseksualnego, krzewionego przez zorganizowane sieci i chronionego przez klimat współudziału i spisek milczenia. Korzenie tego zjawiska wyraźnie widać w atmosferze materializmu, relatywizmu i hedonizmu, w którym otwarcie kwestionowane jest istnienie bezwzględnego, nie uznającego żadnych wyjątków prawa moralnego.

Winę za wykorzystywanie seksualne zrzuca się na klerykalizm. Ale pierwsza i główna wina duchowieństwa nie polega na nadużywaniu władzy, lecz na oddaleniu się od prawdy Ewangelii. Źródłem zła, które deprawuje pewne kręgi w Kościele jest nawet publiczne zaprzeczanie, słowami i czynami, prawa Bożego i naturalnego. W obliczu tej sytuacji kardynałowie i biskupi milczą. Czy będziecie również milczeli przy okazji spotkania zwołanego w Watykanie na 21 lutego?

Należymy do tych, którzy w 2016 r. przedstawili Ojcu Świętemu pewne pytania, wątpliwości (dubia), które podzieliły Kościół w obliczu wniosków Synodu o Rodzinie. Dziś na te wątpliwości nie tylko nie pojawiła się jakakolwiek odpowiedź, ale stanowią one część bardziej ogólnego kryzysu wiary. Dlatego zachęcamy was, abyście podnosili głos, by chronić i głosić pełną naukę Kościoła.

Modlimy się do Ducha Świętego, aby wspierał Kościół i obdarzał światłem pasterzy, którzy nim kierują. Pilne i konieczne jest teraz stanowcze działanie. Ufamy Panu, który obiecał: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

Walter Kardynał Brandmüller, Raymond Leo Kardynał Burke

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem