Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego...

12 sierpnia br., w ramach Wielkiej Nowenny przed Jubileuszem 350 lat objawień św. Antoniego, do sanktuarium w Radecznicy przybyła rzesza pielgrzymów, słuchaczy Radia Maryja. Uroczystości pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca - ordynariusza diecezji świdnickiej, były transmitowane przez Radio Maryja oraz TV Trwam

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium w Radecznicy jest jedynym miejscem na świecie, które może poszczycić się zatwierdzonymi przez Kościół objawieniami św. Antoniego z Padwy. O dawnej świetności sanktuarium określanego Jasną Górą Lubelszczyzny świadczą chociażby ogromne pątnicze schody. Być może ten architektoniczny skarb nie robiłby na pielgrzymach takiego wrażenia, gdyby schody znajdowały się w jakimś zaułku Rzymu czy Paryża, ale przecież wyrastają one z ulicy skromnej wioski położonej pośród wzgórz Roztocza. Św. Antoni, jeden z najbardziej kochanych i popularnych świętych, wierny przyjaciel Chrystusa, wybrał Radecznicę, aby właśnie tu pielgrzymi otrzymywali za jego wstawiennictwem łaski i cuda. Patron zakochanych, dzieci, podróżujących, górników, chroniący od nieurodzajów, proszony o pomoc w znalezieniu rzeczy zagubionych, objawił się w 1664 r. Szymonowi Tkaczowi, ubogiemu mieszkańcowi Radecznicy i powiedział: „Jam jest św. Antoni. Mam to z woli Najwyższego Pana, abym tobie opowiedział, iż na tym miejscu Chwała Boga Najwyższego odprawiać się będzie. Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapieni, znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą”. Działo się to na Łysej Górze, u której stóp leży Radecznica. Święty wyraził życzenie, aby w miejscu objawień powstał kościół. Od tamtego czasu rozpoczęła się historia sanktuarium w Radecznicy, które, oprócz okresów chwały i świetności, niezwykle często ulegało represjom władz, bywało na długie lata zapomniane. Dramatycznym momentem w dziejach sanktuarium okazał się rok 1950, kiedy to władze komunistyczne zamknęły kościół i klasztor, zaaresztowały ojców, a szkoły klasztorne zamieniły na szpital dla osób psychicznie chorych. Celem komunistów była zemsta na Ojcach Bernardynach, którzy wspierali żołnierzy AK, a także chęć zniszczenia słynnego na całą Polskę ośrodka kultu św. Antoniego. 350. rocznica objawień i Wielka Nowenna, która przygotowuje do obchodów tego wydarzenia, jest wspaniałą okazją dla przywrócenia sanktuarium w Radecznicy należnej rangi, dla przypomnienia Polakom o miejscu wybranym przez św. Antoniego z Padwy. Sierpniowe obchody Wielkiej Nowenny, czyli pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, wspaniale wpisują się w zamysł rozgłaszania chwały św. Antoniego, który w XVII wieku objawił się w Radecznicy i wciąż hojnie udziela swoich łask.

Reklama

Pielgrzymka rozpoczęła się ok. godz. 16.00 procesją modlitewną z koronką ku czci św. Antoniego. Pielgrzymi, członkowie Rodziny Radia Maryja, przeszli obok kaplic objawień i parku św. Antoniego do kaplicy na wodzie. Źródła, dzięki którym istnieją stawy, wytrysnęły jako potwierdzenie prawdziwości objawień podczas ostatniej rozmowy św. Antoniego z Szymonem Tkaczem. Na wyspie dokonany został akt zawierzenia Radia Maryja i TV Trwam, słuchaczy i telewidzów oraz wszystkich katolickich mediów św. Antoniemu. Procesja zakończyła się odśpiewaniem responsorium „Si quaeris miracula” (Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego) oraz ucałowaniem relikwii wielkiego patrona, znakomitego kaznodziei, znawcy Pisma Świętego, a także wzorca dla współczesnych dziennikarzy katolickich. Słynna pieśń związana jest ze słowami św. Bonawentury, który, widząc jak wiele cudów działo się przy grobie św. Antoniego, wyraził się właśnie w ten sposób - jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po krótkiej przerwie na osobiste spotkania i na poczęstunek przygotowany przez parafian z Radecznicy (chleb św. Antoniego) w kościele rozpoczęły się główne uroczystości. Liczne grupy pielgrzymów przybyły z całej Lubelszczyzny i Podkarpacia. Wierni nie mieścili się wewnątrz kościoła. Krużganki klasztorne otoczone były wieńcem pielgrzymów. Ok. godz. 17.30 o. Zenon Burda, wikariusz i ekonom klasztoru, przybliżył historię sanktuarium. Mówił: - Najważniejszym zadaniem, które stawiamy sobie my, stróżowie tego świętego miejsca, jest przywrócenie sanktuarium w Radecznicy, Jasnej Górze Lubelszczyzny rangi, jaką miało ono do 1950 r., chcemy przypomnieć o tym świętym miejscu.

Reklama

Transmisja na antenie Radia Maryja oraz w TV Trwam rozpoczęła się modlitwą Anioł Pański o godz. 18.00. Obecny w Radecznicy redemptorysta o. Benedykt Cisoń powitał pielgrzymów i słuchaczy. Telefoniczne z Radecznicą połączył się o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja pozdrowił zgromadzonych oraz podzielił się swoimi refleksjami na temat wiary i patriotyzmu.

Następnie miało miejsce krótkie przedstawienie ukazujące historię objawień przygotowane przez młodzież z parafii Radecznica: „Co św. Antoni powiedział Szymonowi Tkaczowi przed 350 laty”. Gwardian i proboszcz, o. Oskar Poździk, witając pielgrzymów, a wśród nich dostojnych gości, mówił o wielkiej radości, której sprawcą jest św. Antoni. Msza św. pod przewodnictwem pochodzącego z Leżajska, bp. Ignacego Deca rozpoczęła się ok. 18.45. Ordynariusz świdnicki mówił w swojej znakomitej homilii o mądrości: - Prawdziwa mądrość pochodzi od Boga. Jest nam przekazywana w Jego Słowie i w Jego działaniu. Ta mądrość Boża, zawarta w Objawieniu (…) jest bezkonkurencyjna. Liturgię uświetnił śpiew chóru męskiego „Klucz” z Majdanu Starego. Po Mszy św. odmówiono Różaniec pod przewodnictwem o. Zenobiusza Żaka, komisarza III Zakonu Świeckich Świętego Franciszka.

Ostatnim punktem pielgrzymki były „Rozmowy Niedokończone” na antenie Radia Maryja, transmitowane ze studia w klasztorze Ojców Bernardynów w Radecznicy: „Sanktuarium w Radecznicy - wczoraj i dziś żywym elementem Kościoła powszechnego”. W rozmowie wiele miejsca poświęcono współczesnym cudom, które dzieją się za wstawiennictwem św. Antoniego. O. prof. Oktawian Roman Jusiak opowiedział wzruszające świadectwo o tym, że jako czteroletni chłopiec w 1950 r. został uzdrowiony w sanktuarium z reumatyzmu dziecięcego. Z dziecięcą wiarą prosił swoją mamę, aby zaniosła go do kościoła i obiecywał, że już potem wróci sam. Rzeczywiście tak się stało. Ojciec Profesor opowiadał, jak zbiegał z góry szczęśliwy i zdrowy. Wśród gości audycji znajdowali się także rodzice małej Uli, która kilka lat temu doświadczyła cudownego uzdrowienia. Urodziła się z toksoplazmozą i z wieloma innymi chorobami. Lekarze byli bezradni, a jednak choroby w niezrozumiały sposób mijały i Ula jest teraz zdrową dziewczynką. Wszystko to działo się za przyczyną św. Antoniego.

Obecność Radia Maryja w Radecznicy sprawiła, że w świętowaniu mogły uczestniczyć setki tysięcy widzów i słuchaczy, którzy być może po raz pierwszy w życiu usłyszeli o sanktuarium św. Antoniego. Niewątpliwie był to wielki dzień w historii tego miejsca i wiele osób, które o nim usłyszały włączy się w przeżywanie uroczystości Wielkiej Nowenny, której finałem będzie Główny Jubileusz w 350. rocznicę objawień św. Antoniego - 8 maja 2014 r.

2013-08-28 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Rydzyk: Nadal toczy się walka o Telewizję Trwam!

[ TEMATY ]

TV Trwam

radio

Radio Maryja

Rydzyk Tadeusz

MAREK BORAWSKI/RADIO MARYJA

"Nasz Dziennik" opublikował dziś komunikat o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora i założyciela Radia Maryja, w którym zakonnik podejrzewa, że nowy konkurs o miejsce dla kanału o profilu społeczno-religijnym na multipleksie cyfrowym może zostać tak przeprowadzony przez KRRiTV, że wygra go inna stacja, a nie TV Trwam.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję