Reklama

Dom na Madagaskarze

W imię jedności

Joanna Dawidczyk
Edycja łomżyńska 1/2003

Kilka miesięcy temu w głowie jednego z naszych braci z Odnowy w Duchu Świętym Pan Bóg zaszczepił myśl o zorganizowaniu w Ostrołęce dnia jedności ruchów i stowarzyszeń katolickich. Pomysł ten musiał okrzepnąć przez kilka następnych miesięcy, przejść próbę czasu, aby przedstawiony w szerszym gronie zyskać akceptację wielu osób z Odnowy, a także innych ostrołęckich organizacji kościelnych. Zrodził się on z potrzeby pielęgnowania daru jedności nie tylko wśród kapłanów, ale także zwykłych ludzi, żywych członków Kościoła. Wielu z nas bowiem zauważyło, że osoby należące do różnych grup parafialnych nie znają się wzajemnie, a co najgorsze, zamiast wspierać się w działaniu społecznym i ewangelizacyjnym, rywalizują ze sobą. A przecież wszystkim nam powinno zależeć na dobru Kościoła - naszej Matki i każde działanie winno potęgować w nas pragnienie jedności. Dlatego cieszyliśmy się bardzo, gdy pomysł dnia jedności zaczął nabierać realnych kształtów. W jego organizację, którą koordynowała Odnowa w Duchu Świętym działająca przy parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce pod czujnym okiem opiekuna ks. Roberta Sulicha, zaangażowali się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń ze wszystkich ostrołęckich parafii. To właśnie działanie w imię wspólnego dobra połączyło nas już na samym początku i dlatego 23 listopada br. I Ostrołęcki Dzień Jedności Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich mógł odbyć się w parafii Zbawiciela Świata. Jego celem było uświadomienie sobie, że tylko drogą jedności możemy przyczynić się do wzrostu żywego Kościoła, którego jesteśmy cząstką. Na początku po modlitwie do Ducha Świętego każda grupa prezentowała się i opowiadała o płaszczyznach swojej działalności. Wysłuchaliśmy też dwóch świadectw obrazujących jak poprzez trwanie we wspólnocie Pan przeobraża życie ludzkie. Następnie ks. Jacek Czaplicki wygłosił katechezę na temat potrzeby istnienia grup w łonie Kościoła oraz wskazał kierunek ich funkcjonowania. Źródłem i szczytem tego dnia była Eucharystia, do której przygotowanie stanowiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Z racji tego, że nasz Kościół jest misyjny, a główne jego zadanie stanowi ewangelizacja, ofiary zebrane podczas Mszy św. przeznaczyliśmy na budowę kościoła w Sjanno na Białorusi.
Nasze świętowanie uwieńczył wspólny poczęstunek, podczas którego na znak jedności podzieliliśmy się chlebami przyniesionymi w procesji darów na ołtarz eucharystyczny przez każdą ze wspólnot. W trakcie posiłku był też czas na zawieranie bliższych znajomości.
Wiele osób wychodziło z Dnia Jedności z pytaniem: "Co dalej? Czy ta inicjatywa była tylko jednorazowa?". Mamy nadzieję, że Pan Bóg tak nas poprowadzi, aby dbanie o jedność w Kościele nie było tylko pusto brzmiącym frazesem.
23 listopada pokazał nam, jak bardzo potrzeba takich spotkań, które będą łączyły i jednocześnie duchowo ubogacały.

Papież i szef Microsoftu rozmawiali o sztucznej inteligencji

2019-02-15 10:24

ts / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej szefa Microsoftu, Brada Smitha. Tematem rozmowy były możliwości zastosowania „sztucznej inteligencji dla dobra ogólnego” i wyzwania przed tym stojące, poinformowano 13 lutego w Watykanie. Poruszono też kwestię utrzymujących się ogromnych różnic w dostępie do digitalizacji. Głównym powodem spotkania była przyszła współpraca Watykanu z Microsoftem, w ramach której mają być wspierane i wyróżniane projekty i badania etyczne dotyczące sztucznej inteligencji.

geralt/pixabay.com

Smith i arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita przedstawili papieżowi projekt międzynarodowej nagrody etyki i sztucznej inteligencji, którą w przyszłości będą przyznawały wspólnie Papieska Akademia i Microsoft. Konsekwencje sztucznej inteligencji będą też tematem sesji plenarnej Papieskiej Akademii Pro Vita w 2020 roku.

W wywiadzie dla watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano” z 14 lutego Smith, który jest szefem Microsoftu od 2015 roku, ostrzegł przed skutkami, jakie dla praw człowieka oraz sfery prywatnej może mieć np. automatyczne rozpoznawanie twarzy. Jego zdaniem rozwój technologiczny stał się już elementem ewolucji człowieka. Ale aby sztuczna inteligencja mogła wnieść swój wkład w dobro wspólne, musi jej towarzyszyć refleksja etyczna oraz nowe ustawodawstwo i one muszą nią sterować.

Zadaniem rządów jest z jednej strony rozwijanie sztucznej inteligencji, z drugiej natomiast muszą one rozwijać i implementować efektywne strategie ochrony danych osobowych i sfery prywatnej. W tym celu potrzebny jest ciągły dialog między rządami, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi oraz społeczeństwem obywatelskim, uważa Smith. Szef Microsoftu weźmie udział w konferencji „Robotyka, człowiek, maszyna i zdrowie”, która odbędzie się w dniach 25-27 lutego br. w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem