Reklama

13 lat posługi biskupiej Pasterza diecezji łowickiej

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 1/2003

8 grudnia to dzień konsekracji pasterza diecezji łowickiej Alojzego Orszulika. W ubiegłym roku, 8 grudnia, Ksiądz Biskup obchodził 13. rocznicę otrzymania pełni kapłaństwa. W godzinach wieczornych w bazylice katedralnej w Łowiczu zebrali się: duchowieństwo - na czele z przedstawicielami Katedralnej Kapituły Łowickiej i Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej, alumni, siostry zakonne i wierni przybyli z terenu diecezji, by modlić się w intencji swego Pasterza.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Jubilata wraz z kapłanami - moderatorami i wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Tym razem liturgia miała nieco zmieniony charakter: zaraz po liturgicznym pozdrowieniu przez głównego celebransa - Księdza Biskupa, jako że była to wigilia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, schola alumnów wykonała Akatyst - przepiękny śpiew bizantyjski (sięgający początkami VI w.) ku czci Matki Bożej, który przeplatany był fragmentami Pisma Świętego. Stąd tym razem zajął on miejsce liturgii Słowa. Po jego odśpiewaniu, co trwało kilkanaście minut, miała miejsce liturgia Eucharystii.
Po Komunii św. głos zabrał Ksiądz Biskup, który nawiązał do swojej konsekracji sprzed trzynastu lat w katedrze siedleckiej. "Dziś dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tej trzynastej rocznicy, a od dziesięciu lat służyć młodemu Kościołowi łowickiemu. Proszę was wszystkich tu zgromadzonych o modlitwę. Polecam się waszej modlitwie". Następnie Ksiądz Biskup zwrócił się do alumnów, którzy tego dnia obchodzili wigilię święta patronki łowickiego Seminarium Duchownego - Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Dostojny Jubilat przypomniał rolę Matki Najświętszej w dziele zbawienia, ukazując Ją jako naszą najlepszą orędowniczkę u Boga. W końcowych słowach zaapelował do seminarzystów: "Niech Ona, Niepokalana, zawsze was wspomaga, a wy odmawiajcie modlitwy ku Jej czci, prosząc Jej wstawiennictwa, abyście w swojej służbie, w swojej pielgrzymce wiary byli podobni do Niej".
Teraz nadeszła chwila, w której swojemu Pasterzowi życzenia z okazji Jego święta złożyli delegaci duchowieństwa. Uczynił to ks. inf. Franciszek Łupiński wraz z ks. prał. Janem Dobrodziejem i ks. prał. Stanisławem Plichtą. Dopełnieniem życzeń był piękny kosz kwiatów oraz monstrancja - która na ręce Księdza Biskupa ofiarowana została jako dar Kapituły Katedralnej Łowickiej dla bazyliki katedralnej na pamiątkę obchodów wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.
W ślad za delegacją duchowieństwa poszli samorządowcy łowiccy, którzy w osobach: burmistrza, jego zastępcy i przewodniczącego Rady Miasta złożyli Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia.
Ostatnim aktem liturgicznego spotkania było wystawienie Najświętszego Sakramentu - w nowo ofiarowanej monstrancji - połączone z modlitwą o powołania kapłańskie dla naszej diecezji i całego Kościoła.
Po uczcie duchowej miała miejsce jeszcze druga uczta - uroczysta kolacja w Wyższym Seminarium Duchownym.

Reklama

Ks. Jacek Gancarek nowym moderatorem Stowarzyszenia Żywy Różaniec

2019-03-18 17:10

mag / Warszawa (KAI)

Ks. Jacek Gancarek z archidiecezji częstochowskiej został wybrany nowym moderatorem Stowarzyszenia Żywy Różaniec. W Warszawie-Rembertowie 14 marca odbyła się XIV Konferencja Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca, w czasie której rozmawiano na temat VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę w dniach 31 maja–1 czerwca, Wielkiej Nowenny Różańcowej oraz nowego modlitewnika. Gościem obrad był abp Wacław Depo.

Archidiecezja Warszawska
Ks. Jacek Gancarek

W czasie zjazdu sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ks. Maciej Będziński podsumował projekt „Żywy Różaniec dla Misji”. Z zebranych funduszy udało się dofinansować budowę świątyń w Birmie, na Sri Lance i w Indiach, oraz dwie kaplice w Czadzie. – Powoli wracamy do naszych korzeni, czyli do tego, o co chodziło założycielce Żywego Różańce, Słudze Bożej Paulinie Jarico. Poprzez Wielką Nowennę Różańcową przygotowujemy się do obchodów jubileuszu 200. rocznicy powstania Żywego Różańca – powiedział ks. Maciej Będziński.

Rok 2018 przebiegał pod hasłem „Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego”. Obecny, drugi rok nowenny skoncentrowany jest na temacie „Duchowość sługi Bożej Pauliny M. Jaricot – założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary”, zaś rok 2020 „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Natomiast następny rok - 2021 „Różaniec modlitwą o zbawienie innych”. Nowenna zakończy się w roku 20126. Będzie przeżywany pod hasłem „Różaniec modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata”.

W czasie zjazdu zgodnie ze statutem wybrano również nowe władze zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Po dwóch kadencjach miejsce dotychczasowego moderatora krajowego ks. Szymona Muchy z diecezji radomskiej zajął ks. Jacek Gancarek z archidiecezji częstochowskiej, dotychczas diecezjalny moderator i dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Decyzje tę zatwierdzili biskupi na 382 zebraniu plenarnym KEP.

W czasie posiedzenia w Rembertowie podjęto również temat nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, oraz VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę która odbędzie w dniach 31 maja–1 czerwca.

Odbyły się również prace studyjne nad redakcją nowego modlitewnika dla członków Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

Ks. Jacek Gancarek urodził się 12 marca 1968 r. w Kamyku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Częstochowie. W 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę jako wikariusz rozpoczął w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie, a następnie został oddelegowany do parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie.

W 1997 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku biblistyka w Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 2007 r. podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Od 1999 r. pełni funkcję Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Częstochowskiej i jest Delegatem ds. misji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

W 2000 r. zaangażował się również w organizację Ogólnopolskich i Diecezjalnych Kongresów Misyjnych na Jasnej Górze.

Od 2011 r. do chwili obecnej pracuje jako proboszcz w parafii pw. NMP Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana pod koniec XIX w.

W całej Polsce do stowarzyszenia należy ponad 2 mln wiernych. Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 r. Żywy Różaniec w Polsce otrzymał nową ogólnokrajową strukturę, która została ujęta w Statucie “Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez KEP. Pismem formacyjnym stowarzyszenia jest miesięcznik “Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem