Reklama

13 lat posługi biskupiej Pasterza diecezji łowickiej

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 1/2003

8 grudnia to dzień konsekracji pasterza diecezji łowickiej Alojzego Orszulika. W ubiegłym roku, 8 grudnia, Ksiądz Biskup obchodził 13. rocznicę otrzymania pełni kapłaństwa. W godzinach wieczornych w bazylice katedralnej w Łowiczu zebrali się: duchowieństwo - na czele z przedstawicielami Katedralnej Kapituły Łowickiej i Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej, alumni, siostry zakonne i wierni przybyli z terenu diecezji, by modlić się w intencji swego Pasterza.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Jubilata wraz z kapłanami - moderatorami i wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Tym razem liturgia miała nieco zmieniony charakter: zaraz po liturgicznym pozdrowieniu przez głównego celebransa - Księdza Biskupa, jako że była to wigilia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, schola alumnów wykonała Akatyst - przepiękny śpiew bizantyjski (sięgający początkami VI w.) ku czci Matki Bożej, który przeplatany był fragmentami Pisma Świętego. Stąd tym razem zajął on miejsce liturgii Słowa. Po jego odśpiewaniu, co trwało kilkanaście minut, miała miejsce liturgia Eucharystii.
Po Komunii św. głos zabrał Ksiądz Biskup, który nawiązał do swojej konsekracji sprzed trzynastu lat w katedrze siedleckiej. "Dziś dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tej trzynastej rocznicy, a od dziesięciu lat służyć młodemu Kościołowi łowickiemu. Proszę was wszystkich tu zgromadzonych o modlitwę. Polecam się waszej modlitwie". Następnie Ksiądz Biskup zwrócił się do alumnów, którzy tego dnia obchodzili wigilię święta patronki łowickiego Seminarium Duchownego - Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Dostojny Jubilat przypomniał rolę Matki Najświętszej w dziele zbawienia, ukazując Ją jako naszą najlepszą orędowniczkę u Boga. W końcowych słowach zaapelował do seminarzystów: "Niech Ona, Niepokalana, zawsze was wspomaga, a wy odmawiajcie modlitwy ku Jej czci, prosząc Jej wstawiennictwa, abyście w swojej służbie, w swojej pielgrzymce wiary byli podobni do Niej".
Teraz nadeszła chwila, w której swojemu Pasterzowi życzenia z okazji Jego święta złożyli delegaci duchowieństwa. Uczynił to ks. inf. Franciszek Łupiński wraz z ks. prał. Janem Dobrodziejem i ks. prał. Stanisławem Plichtą. Dopełnieniem życzeń był piękny kosz kwiatów oraz monstrancja - która na ręce Księdza Biskupa ofiarowana została jako dar Kapituły Katedralnej Łowickiej dla bazyliki katedralnej na pamiątkę obchodów wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.
W ślad za delegacją duchowieństwa poszli samorządowcy łowiccy, którzy w osobach: burmistrza, jego zastępcy i przewodniczącego Rady Miasta złożyli Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia.
Ostatnim aktem liturgicznego spotkania było wystawienie Najświętszego Sakramentu - w nowo ofiarowanej monstrancji - połączone z modlitwą o powołania kapłańskie dla naszej diecezji i całego Kościoła.
Po uczcie duchowej miała miejsce jeszcze druga uczta - uroczysta kolacja w Wyższym Seminarium Duchownym.

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem