Reklama

Szkoła w Chełmie

Nasza szkoła żyje duchem patrona

Genowefa Anna Zwolan
Edycja lubelska 1/2003

29 maja 1993 r. Szkoła Podstawowa nr 10 w Chełmie otrzymała imię ks. Jerzego Popiełuszki. Nie skończyło się na wspaniałej uroczystości i pięknie haftowanym sztandarze. Nasza szkoła po dziś dzień rzeczywiście żyje duchem Patrona.
Dwa razy do roku (w rocznicę śmierci ks. J. Popiełuszki i w rocznicę nadania szkole imienia) cała tutejsza społeczność gromadzi się przed Tablicą Patrona, by oddać hołd Księdzu Jerzemu. Staramy się, by każda uroczystość miała niepowtarzalny charakter. W tym roku, z okazji rocznicy śmierci, zaprezentowano różnorodne programy poetyckie, muzyczne, konkursy wiedzy o Patronie. Największe wrażenie wywarła na wszystkich pantomima obrazująca ofiarne życie i męczeńską śmierć Księdza Jerzego. Występ ten prezentowany był wielokrotnie w różnych miejscach, m.in. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu.
Tradycje nawiązujące do Patrona są w naszej szkole ciągle żywe - przekazywane na bieżąco nowym wychowankom i ich rodzicom. Dużym zainteresowaniem cieszą się wspomniane konkursy oraz wycieczki. Utrzymujemy stały kontakt z Żoliborzem i zaprzyjaźnioną szkołą im ks. J. Popiełuszki w Chodnowie. Nie zapominamy również o rodzicach naszego Patrona. Odwiedziliśmy ich dwukrotnie w ich rodzinnej miejscowości - Suchowoli. Kiedy podczas ostatnich wakacji dowiedzieliśmy się o śmierci Ojca Księdza Jerzego, delegacja ze szkoły, z dyrektorem szkoły, Teresą Uszko, również uczestniczyła w pogrzebie śp. Władysława Popiełuszki. Na honorowym miejscu w naszej szkolnej kronice znajdują się zdjęcia Marianny Popiełuszki, która również dwukrotnie odwiedziła naszą lokalną wspólnotę.
Ostatnio zorganizowano akademię o Patronie, w 18. rocznicę śmierci ks. J. Popiełuszki. Wzruszającym słowem poetyckim i symboliczną różą hołd Patronowi oddali reprezentanci wszystkich klas. Po nich kwiaty przed Tablicą Patrona złożyli przedstawiciele Rady Rodziców i Dyrektor szkoły.
Motto życiowe Księdza Jerzego: "Zło dobrem zwyciężaj" w naszej szkole jest widoczne na co dzień. Niewątpliwie pomaga nam w pracy wychowawczej i kontaktach międzyludzkich. I pewnie dlatego szkoła cieszy się poważaniem i sympatią uczniów oraz rodziców. Coraz częściej trafiają do nas dzieci, które nie radzą sobie w innych szkołach. U nas odnajdują się, dzięki życzliwości, wszechstronnej pomocy i serdecznej atmosferze panującej w "Dziesiątce".

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem