Reklama

Wydawnictwo Norbertinum

W guście noblisty i prowincjonalnej redaktorki

Anna Frąckiewicz
Edycja lubelska 1/2003

Niewielka widownia Ośrodka Brama Grodzka - "Teatr NN" wypełniona po brzegi. Pomimo to panuje cisza. Scena wypełniona mrokiem. Z kasety magnetofonowej wydobywa się głos Czesława Miłosza: "Drodzy przyjaciele, otrzymałem od dr. Tadeusza Młynarczyka cztery wydane przez was książki i przeczytałem je bardzo uważnie, mimo słabnącego wzroku (...). Szczerość tych wierszy i prozy, ogrom cierpienia, jaki w tych tekstach się ujawnia, mnie przejęły. I dlatego właśnie muszę zwrócić się do was wszystkich, tutaj zgromadzonych, żeby złożyć niektóre wyznania, na jakie zasługuje wasza szczerość".
Ci "wszyscy tutaj zgromadzeni" to osoby, które przebyły w większym lub mniejszym stopniu kryzys psychiczny - uczestnicy ogólnopolskich konkursów literackich "Odmienny świat?" - wraz z rodzinami, przyjaciółmi i osobami związanymi zawodowo z leczeniem i opieką psychiatryczną.
Uczestnicy omawianego wieczoru, który miał miejsce 5 grudnia br., zgromadzili się w związku z promocją antologii poetyckiej Odmienny Świat? 1997-2001. Tomik ów wydany z okazji pięciolecia konkursów - zawiera nagrodzone utwory z kolejnych edycji. Ta ponadregionalna inicjatywa od początku organizowana jest przez Lubelski Regionalny Zespół na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Pomysłodawcą konkursu była dr Barbara Żak, psychiatra ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, współzałożycielka lubelskiej "Koalicji", stowarzyszenia integrującego działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. W jury konkursu zasiadali lubelscy literaci: red. M. Brzezińska, prof. Józef Fert, Z. Strzałkowski, dr Arkadiusz Bagłajewski, dr Józef Zięba oraz psychiatrzy: dr Ewa Kopacz, prof. dr Anna Grzywa, dr Henryk Welcz i dr Grzegorz Kopacz. Sekretariat konkursu i jury prowadzi psycholog ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, mgr Beata Szulecka.
Wróćmy jednak do omawianego wieczoru. Po wysłuchaniu tego swoistego listu o cierpieniu, zebrani mieli również okazję wysłuchać przedmiotu rozważań Czesława Miłosza - poezji o cierpieniu i wyrosłej z cierpienia. Zespół Recytatorski Młodzieżowego Domu Kultury pod kierownictwem Agaty Czarnowskiej wprowadził słuchaczy w ów "odmienny świat". "Nazywam się / Depresja/ Przychodzę do ciebie/ Po cichu/ Niespodziewanie/ I nieoczekiwanie...", "...Ktoś inny - podpalił się/ w Abramowicach, czy w jakiś inny sposób - pomógł sobie ku śmierci..." - brzmiały strofy.
"Mimo to, że dzisiaj wydawanie wierszy to ogromne ryzyko, nasze wydawnictwo tomik tej poezji - takiej poezji - z ochotą wydaje po raz kolejny. To wiersze, które z pewnością wpisują się w nurt kultury chrześcijańskiej" - powiedział prezes Wydawnictwa Norbertinum, Norbert Wojciechowski. "Zainteresuje się nim prowincjonalna redaktorka i Noblista" - mówiła redaktor Brzezińska. Jeżeli jeszcze dodamy, że Noblista we wspominanym już liście (który w omawianym tomiku znajduje się w całości), napisał, że niektóre z tych utworów uważa za literacko bardzo wartościowe, to chyba zbyteczne będą już w tym momencie jakiekolwiek słowa zachęcające do zapoznania się z tą twórczością.

Miłość małżeńska - ks. Marek Dziewiecki [#9]

2019-02-22 08:37

salvenet.pl

Czym jest miłość małżeńska i co ją wyróżnia? Jak tę miłość powinniśmy pielęgnować? Co ślubujemy swojemu współmałżonkowi? Czy mąż/żona powinni być naszymi przyjaciółmi?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem