Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Ks. Andrzej Rojewski
Edycja płocka 1/2003

5 stycznia. Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim.
Teksty mszalne dzisiejszej niedzieli wspominają dwa wyzwolenia ludzi skazanych na zagładę: pierwsze związane jest z wyprowadzeniem Izraelitów z niewoli egipskiej; drugie dokonało się za sprawą Jezusa Chrystusa, uwalniającego ludzi od jarzma grzechu i śmierci wiecznej. Przyjmijmy dar wolności, jaki przyniósł na ziemię nowo narodzony Zbawiciel.

6 stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Święto powstało w IV w. na Wschodzie. Głosi ono, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem powołania pogan do wiary. Chrzest w Jordanie, który stanowi także element uroczystości, oznacza, że Chrystus wziął na siebie ludzkie winy, aby je zgładzić, a cud przemiany wody w wino na Godach w Kanie Galilejskiej objawia Jego miłość i Boską potęgę przynoszącą ludziom przemianę serc i ocalenie. Niech ta uroczystość pobudzi nas do dziękczynienia za dar wiary i otwarcia serc dla Chrystusa Zbawiciela.

Reklama

7 stycznia. Wspomnienie św. Rajmunda z Penyafort, kapłana.
Patron dnia był Hiszpanem. Żył na przełomie XII i XIII w. Wstąpił do zakonu Dominikanów. Następnie razem ze św. Piotrem Nolasco założył zakon mający na celu opiekę duchową nad chrześcijanami będącymi w niewoli saracenów oraz rozpoczął wykup niewolników chrześcijańskich, nawet za cenę dobrowolnego oddania się zakonnika w niewolę. Uwielbiajmy Boga, który w serce człowieka wlał tak wielką miłość braci.

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stół, siatka, piłeczka i rakietka, czyli mistrzostwa w ping-ponga w Głogowie

2019-02-16 14:43

Kamil Krasowski

Spryt, szybkość, odpowiednia technika i zagrywka, najlepiej taka, by zaskoczyć przeciwnika. Takich atutów próbowali ministranci i lektorzy podczas pierwszych Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów i Lektorów w tenisie stołowym. Turniej odbył się 16 lutego w Głogowie.

Karolina Krasowska
W sumie w zawodach wystąpiło 36 uczestników

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w parafii św. Mikołaja. Zawody rozgrywane były w Szkole Podstawowej nr 14 w Głogowie. Mistrzostwa odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: żak, młodzik, kadet i junior. W sumie wystąpiło w nich 36 zawodników z całej naszej diecezji - począwszy od Strzelec Krajeńskich na północy, a skończywszy na południu w Głogowie.

O idei zawodów i ostatecznych wynikach w wydaniu drukowanym Aspektów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem