Reklama

Szanowni państwo, drodzy duszpasterze i katecheci

Ks. Tadeusz Biały - archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, Ks. Zbigniew Suchy - redaktor odpowiedzialny "Niedzieli Przemyskiej"
Edycja przemyska 1/2003

Orędzie abp. Józefa Michalika na Adwent roku 2000, w którym czytaliśmy, że "Jubileuszowy Rok łaski głoszą także dzieła czynnej miłości bliźniego (...); caritas - miłosierdzie jest piątą ewangelią, a może sprawdzianem czterech Ewangelii", było natchnieniem do utworzenia w Przemyślu charytatywnego dzieła pod nazwą "Kolęda na Szpital". Od dwóch lat, w okresie świąt Bożego Narodzenia, realizujemy tę szlachetną inicjatywę, dzięki której mieszkańcy Przemyśla i okolicznych parafii złożyli prawie 80 tys. zł na zakup Karetki "Dzieciątka Jezus" dla Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.
Kontynuując dzieło "Kolędy" Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela - edycja przemyska, wraz z duszpasterzami archiprezbiteratu przemyskiego i świeckimi ze wspólnot eklezjalnych, organizują w niedzielę 5 stycznia 2003 r. kwestę na sfinalizowanie zakupu Karetki oraz jej wyposażenia.
Zwracamy się z apelem do mieszkańców miasta i powiatu, wspólnot parafialnych i szkolnych oraz do instytucji i banków o włączenie się w tę inicjatywę niesienia pomocy "bliźniemu swemu". Zebrane pieniądze można przekazywać do Redakcji Niedzieli Przemyskiej, ul. Grodzka 11 lub wpłacać na konto PKO S. A. I/O PRZEMYŚL, nr 10701470-42954-2221-010011 z dopiskiem "Kolęda na Szpital".

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem