Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 1/2003

Kongregacje synodalne

Od 10 do 12 grudnia w naszej diecezji odbywały się międzydekanalne kongregacje synodalne dla świeckich. Temat dotyczył świętowania niedzieli w rodzinie, parafii i społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Eucharystii niedzielnej. 10 grudnia odbyło się spotkanie w Dębowcu (dekanat jasielski wschodni i zachodni), we Frysztaku (brzostecki i frysztacki), w Libuszy (biecki i gorlicki) i w Czudcu (strzyżowski i czudecki). 11 grudnia - Kotań (dekanat żmigrodzki), Sokołów Młp. (sokołowski), Ropczyce (ropczycki i sędziszowski) i Kupno (kolbuszowski i głogowski). 12 grudnia - parafia Matki Bożej Różańcowej (rzeszowski II, trzciański), parafia Matki Bożej Saletyńskiej (rzeszowski IV), parafia św. Józefa (rzeszowski I), parafia Opatrzności Bożej (rzeszowski III i tyczyński).
W programie spotkań znalazły się: modlitwa synodalna, referat tematyczny autorstwa ks. Stanisława Mazura, dyskusja w grupach i podsumowanie wspólnej pracy. Kongregacje synodalne prowadzili m.in. bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, ks. Józef Stanowski, ks. Stanisław Mazur, ks. Andrzej Cypryś, ks. Marian Czenczek, ks. Wiesław Szurek, ks. Józef Kula, ks. Stanisław Walczak, ks. Jan Szczupak, ks. Jerzy Buczek i ks. Andrzej Widak.

"Złote odznaki"

11 grudnia w Sieniawie odbyła się uroczystość wręczenia "Złotych odznak" - wyróżnień ministra kultury i sztuki za opiekę nad zabytkami. Wyróżnienia otrzymało 18 osób, w tym czterech księży z diecezji rzeszowskiej: ks. Stanisław Bełza za prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła farnego w Rzeszowie, ks. Stanisław Karabin - za wykonanie elewacji gotyckiego kościoła w Bieździedzy, ks. Józef Kłosowski - za prace w kościele w Brzezinach i ks. Stanisław Kopeć - za prace konserwatorskie w kościele w Czudcu. "Złote odznaki" wręczył wicewojewoda podkarpacki Kazimierz Surowiec. Imprezę zorganizował Wojewódzki Konserwator Zabytków i rzeszowski oddział Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Odpust u Sióstr Wizytek

12 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, Siostry Wizytki z Jasła przeżywały uroczystości odpustowe. Św. Joanna Franciszka jest współzałożycielką tego zakonu. Uroczystej Mszy św. w jasielskim kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył ks. Andrzej Garbarz, rektor rzeszowskiego Instytutu Jana Pawła II.
Postać św. Joanny nakreślił w okolicznościowym kazaniu ks. Andrzej Zagórski. Kaznodzieja wskazał na św. Joannę Franciszkę de Chantal jako wzór dążenia do świętości.

Reklama

Wieczór z poezją ks. Zbigniewa Czuchry

12 grudnia w Muzeum Diecezjalnym odbyło się spotkanie adwentowe z poezją ks. Zbigniewa Czuchry, saletyna. Utwory czytał sam Autor. Poezja i fragmenty prozy związane tematycznie z oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia przeplatane były muzyką w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Uczestnicy spotkania mogli również zwiedzić Muzeum Diecezjalne, które było organizatorem wieczoru. Wśród gości był m.in. bp Kazimierz Górny.

Konkurs Poezji Religijnej

Tchnąć ducha poezji pod takim hasłem 13 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. odbył się 12. Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Wzięło w nim udział 58 osób. Uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Prezentowali utwory autorów krajowych i zagranicznych. "Pomysł zorganizowania tego typu imprezy zrodził się 12 lat temu, przed trzecią pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas której odwiedził Rzeszów. Dlatego też pierwsza edycja poświęcona była w całości twórczości Karola Wojtyły" - mówił Kazimierz Popielarz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp. Honorowym gościem konkursu był bp Edward Białogłowski.

Rocznica stanu wojennego na Podkarpaciu

Msze św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawione zostały 13 grudnia w kościołach Podkarpacia. W rzeszowskiej farze Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bełza. Kaznodzieja mówił o potrzebie miłości do Ojczyzny i troski o jej losy. Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele "Solidarności" i samorządów złożyli kwiaty i wieńce pod Krzyżem Misyjnym symbolizującym ofiary stanu wojennego. W Jaśle reprezentanci Delegatury NSZZ "Solidarność" oraz członkowie Komisji Zakładowych z powiatu jasielskiego zapalili znicze na grobach zmarłych kolegów, którzy w czasie stanu wojennego byli internowani.

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł bp Alojzy Orszulik

2019-02-21 13:07

lk / Łowicz (KAI)

Zmarł bp senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat, odszedł w 62 roku kapłaństwa i 30 roku biskupstwa. "Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie" - poinformował wikariusz generalny diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Archiwum KEP
Bp Alojzy Orszulik

Urodził się 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach, pochodził z rodziny rolniczej.

W latach okupacji i zaraz po wojnie pracował jako stolarz. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Odbył nowicjat pallotyński w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie w latach 1952-57, zakończone święceniami kapłańskimi z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kontynuując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, uzyskał kolejno magisterium i licencjat prawa. W latach 1961-89 wykładał prawo kanoniczne w Seminarium w Ołtarzewie.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku – wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki – wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. „Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła” – mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady „Okrągłego Stołu” przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele „silnych” resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. „Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy” – mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas. 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem