Reklama

Anno Domini 2002

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 1/2003

Wydaje się, że jeszcze nie tak dawno świętowaliśmy zakończenie Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, a tu już przychodzi podsumowywać kolejny mijający rok.

Na pierwszym miejscu trzeba powiedzieć, że diecezja sosnowiecka świętowała w tym roku 10-lecie istnienia. Przed 10 laty Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus, datowaną na 25 marca, powołał naszą diecezję. W tym roku jubileusz 10-lecia przyjęcia sakry biskupiej obchodził bp Adam Śmigielski SDB, a 15-lecie święceń biskupich świętował bp Piotr Skucha. Dekadę pracy i działań diecezji upamiętnił album i wystawa poświęcona sztuce sakralnej naszej diecezji w sosnowieckim muzeum.
Najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym było rozpoczęcie budowy Domu Księży Emerytów. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu. A na koniec roku budowla stoi w już w stanie surowym. Poświęcając budynek, biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB wyraził zadowolenie z szybko postępujących prac budowlanych. "Pamiętajmy, że budujemy dom nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń. Już teraz są kapłani, którzy czekają na to miejsce" - mówił Ordynariusz.
Przez cały rok trwały prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej. Zakończył się pierwszy, ale bardzo ważny etap prac tzw. diecezjalna konsultacja. Przed
Synodem stoi druga faza polegająca na przygotowaniu materiałów na sesję plenarną. "Można powiedzieć, że po czasie refleksji nad problematyką teologiczną i socjologiczną życia religijnego naszego Kościoła nadszedł czas na pracę normatywną, na prawną refleksję i jej zapis w formie statutów" - powiedział Niedzieli ks. dr Stanisław Zychowicz, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Sosnowieckiej.
Znamiennym faktem było podniesienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II kolegiaty św. Andrzeja w Olkuszu do godności bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tej wiadomości miało miejsce13 stycznia. W tym roku diecezji sosnowieckiej przybyły 3 nowe sanktuaria. Bp Adam Śmigielski ustanowił dla diecezji sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej. W mijającym roku Ordynariusz konsekrował też dwa kościoły - Zesłania Ducha Świętego i św. Brata Alberta w Sosnowcu.
Na uwagę, wsparcie i kontynuację zasługuje nowe przedsięwzięcie Akcji Katolickiej. 15 czerwca zainaugurowana została akcja "Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia". Polega ona na udzielaniu wsparcia materialnego najbardziej potrzebującym rodzinom dotkniętym bezrobociem. Warto również podkreślić wagę Forum Rodzin Chrześcijańskich, zorganizowanego w dniach 12-14 kwietnia przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej i sierpniowe spotkanie formacyjno-integracyjne rodzin wielodzietnych.
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym mijającego roku jest niewątpliwie Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. W tym roku odbył się finał 8. edycji. W krajobraz wydarzeń kulturalnych wpisał się także Festiwal "Ave Maria" w Czeladzi. Młodzież mogła się wykazać inwencją twórczą, biorąc udział w Konkursie fotograficznym "Dokąd idziesz człowieku XXI?", zorganizowanym przez KSM.
W kwietniu po kilku miesiącach przygotowań wyruszył 4 konwój z pomocą humanitarną dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Konwój zorganizowała Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Mijający rok stał też pod wpływem wyborów i ustanowień nowych rad. W czerwcu bp Śmigielski powołał na 5-letnią kadencję Księży Dziekanów, 6 z nich nie pełniło tych funkcji wcześniej. A w grudniu specjalnym dekretem ustanowił, także na okres 5 lat, Radę Kapłańską i Kolegium Konsultorów.

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem