Reklama

Temat tygodnia

Betlejemskie światełko pokoju jest wśród nas!

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 1/2003

Inicjatywa zapalania w Betlejemskiej Grocie Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich, jako znaku miłości bliźniego i pokoju między ludźmi, zrodziła się w 1986 r. w radiowej rozgłośni górnej Austrii - ORF w Linzu. Ten współczesny zwyczaj bożonarodzeniowy wszedł już na stałe do tradycji okresu adwentowego. W tym roku światło z Groty Narodzenia zabłysło w blisko 30 krajach świata. W Betlejemskiej Grocie tym razem Światło Pokoju zapaliła 6-letnia Nadeen Kammar z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Harcerze austriaccy, którzy są twórcami tej inicjatywy, przywieźli je do Wiednia, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego zostało przekazane skautom z innych krajów europejskich. Od 12 lat zwyczaj praktykowany jest również w naszym kraju. Tym razem przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, któremu patronuje hasło "Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia", miało miejsce na Łysej Polanie. Skauci czescy przekazali je polskim harcerzom. Stamtąd Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego zawiózł je do kilku miejsc w Polsce, m.in. do Jasnogórskiego Klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie. 15 grudnia w godzinach wieczornych harcerze województwa śląskiego, wśród których obecna też była bardzo liczna reprezentacja Hufca Sosnowiec z jej komendantem, harcm. Czesławem Surmą, odebrali symbol pokoju, by przekazać je ważnym osobistościom, władzom kościelnym i miejskim, parafiom oraz różnorakim instytucjom, aby - jak podkreśla Pan Komendant - "wszyscy mogli cieszyć się pokojem, wzajemną miłością i solidarnością".
We wtorek, 17 grudnia, o godz. 8.00 sosnowieccy skauci przybyli do rezydencji Ordynariusza sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB, aby na jego ręce betlejemski symbol pokoju przekazać wszystkim diecezjanom. Ksiądz Biskup z ogromną radością i wzruszeniem przyjął niewielki kaganek, w którym jaśniał mały promyk światła. Wspominał czasy, kiedy sam był harcerzem, a młodym ludziom-harcerzom udzielił wielu cennych rad i wskazówek. Życzył, aby byli światłem we współczesnym świecie, aby błyszczeli przykładem życia wszedzie tam, gdzie ono urzeczywistnia się - w domach, rodzinach, szkołach, wspólnotach i organizacjach. Ze strony Pasterza diecezji sosnowieckiej reprezentację czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Harcerze otrzymali upominki w postaci Modlitewnika harcerza, foldera z nowymi tajemnicami Różańca św. oraz kosz słodkości. Serdeczne spotkanie zakończyła wspólna, pamiątkowa fotografia.
Małe Betlejemskie Światełko Pokoju zajmie godne miejsce w ogromnej bazylice katedralnej.

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

2019-02-17 16:38

pk / Szczecin (KAI)

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka. Na pomoc w edukacji liczy także starsza młodzież.

Klaudia Zielińska

Grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wróciła z trzeciej misji do Kenii. Nauczyciele wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku szkoły w Kipsing. Przekazali też pieniądze zebrane w archidiecezji przeznaczone m.in. na stypendia dla uczniów.

W Kenii w placówkach, w których uczą się ubogie dzieci, posługują siostry felicjanki.

S. Agnieszka Piątkowska ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek otrzymała 10 próśb od młodych mężczyzn, którzy chcą kontynuować naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Isiolo. Koszt kształcenia na rok to 684 dolary. - To inna rzeczywistość niż w Polsce - przyznaje s. Agnieszka.

- U nas młodych ludzi trzeba niejednokrotnie zachęcać do tego, żeby się uczyli. Natomiast w Kenii to jest ich szansa na normalny rozwój i także potem na wsparcie całego kraju - powiedziała s. Piątkowska.

Paulina Fryszka uczestniczyła w wyjeździe do Kipsing. - Spotkałam się z kilkuletnią dziewczynką, która otrzymując kredki nie wiedziała, jak je trzymać. To znaczy, że ona nigdy ich nie widziała, nie trzymała nigdy ich w rękach i nie wie o istnieniu takiego przedmiotu - mówi Paulina.

Ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podkreśla, że wspólna pomoc organizowana przez Kurię Metropolitalną i szkoły z województwa zachodniopomorskiego pozwoliła m.in. na zakup ławek do szkoły w Kipsing, utrzymanie przedszkola i sfinansowanie pompy wodnej dla Kipsing. Przekazano też 6 tys. piórników dla dzieci w Afryce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem