Reklama

Jubileusz parafii w Winownie

2013-10-24 09:59

Jowita Kostrzewska
Edycja częstochowska 43/2013, str. 6

Jowita Kostrzewska

Dzisiejszy jubileusz to okazja, by spojrzeć wstecz oczyma wiary i podziękować Panu Bogu, że natchnął ludzi i pobłogosławił tę ziemię, by tu powstał dom ku Jego czci - mówił ks. Robert Rajczyk, od 2009 r. proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Winownie. 6 października miała miejsce Msza św. z okazji jubileuszu 25-lecia powstania parafii, połączona z uroczystością przyjęcia sakramentu bierzmowania. Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, a koncelebrowali byli proboszczowie parafii: ks. Henryk Gorgoń i ks. Zbigniew Berdys. W uroczystościach licznie wzięli udział zaproszeni kapłani, goście oraz parafianie z Winowna i Krusina.

- Kiedy wspominamy 25-lecie parafii, przed oczami stają wielkie wysiłki ludzi, którzy zbudowali ten piękny kościół - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. - Po co był ten wysiłek, ten grosz ofiarny, ten trud? - pytał. - Dla Ciała i Krwi Pańskiej, dla Jezusa eucharystycznego, dla Boga żywego, żeby można było wskazać na ołtarz, na tabernakulum i powiedzieć, że On tu jest i żyje z nami - odpowiedział były Metropolita Częstochowski.

W homilii Arcybiskup Senior podkreślił znaczenie sakramentu bierzmowania, „przez który Bóg daje człowiekowi siłę i umocnienie”. - Żyjemy w czasach, w których w naszej kulturze dokonują się rzeczy bardzo złe - podkreślił. - Dużo mówi się o tzw. ideologii gender, która przejawia tendencje, by zlekceważyć rodzinę, zlekceważyć małżeństwo i zniszczyć życie. Ta relatywistyczna kultura zagraża człowiekowi i niszczy go w imię wolności - kontynuował abp Nowak.

Reklama

Jego zdaniem, „trzeba mieć siłę, żeby się temu wszystkiemu oprzeć”. Były Metropolita Częstochowski wskazał również na ścisłą więź sakramentu bierzmowania z chrztem św. i Eucharystią. - Jeśli życie człowieka jest związane z tymi trzema sakramentami, to właściwie się rozwija, wtedy jest siła duchowa. Jeśli zapomina się o Mszy św., wszystko blednie. Za tym idzie płycizna moralna, słabość, upadek - przypomniał. - Jeśli będziecie trzymać się Jezusa, będziecie mocni w wierze - zaapelował do wiernych abp Nowak, przypominając również słowa bł. Jana Pawła II: „Musicie być mocni! Weźmijcie Ducha Świętego! Nie gaście Ducha Świętego, który w was jest! Nie przeciwstawiajcie się Duchowi Świętemu!”. - To wołanie Papieża zobowiązuje. Dlatego otwórzcie serca na tę moc Ducha Świętego! - zachęcał. - Niech Duch święty ciągle przychodzi tutaj na nowo i niech prowadzi! - zakończył abp Nowak.

Podczas Mszy św. 25 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania. Do uroczystości parafianie przygotowywali się, uczestnicząc w misjach ewangelizacyjnych, które prowadził o. Felicjan Kraft, franciszkanin. Tematem głoszonych nauk była rola świątyni i parafii w życiu jej mieszkańców.

Parafię w Winownie ustanowił bp Stanisław Nowak 16 październiku 1988 r., wydzielając jej teren z parafii w Koziegłówkach. - To była placówka typowo misyjna, przez pięć lat dojeżdżałem z Koziegłówek do Winowna, gdzie z mieszkańcami organizowaliśmy i tworzyliśmy parafię. Początkowo Msze św. były odprawiane w remizie strażackiej, a potem w prywatnym domu - mówił „Niedzieli” ks. Henryk Gorgoń, pierwszy proboszcz parafii w latach 1988-94.

Plac pod budowę przyszłego kościoła został poświęcony 13 maja 1989 r., a następnie w miejscu, gdzie dziś stoi krzyż misyjny, powstała tymczasowa kaplica. Następnie w latach 1994-96 proboszczem był tutaj ks. Zbigniew Biedroń. Budowa obecnej świątyni została ukończona za posługi ks. Zbigniewa Berdysa (1996- 2009) i uroczyście poświęcona przez abp Nowaka 11 maja 2008 r.

- Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie bardzo dużym przeżyciem - mówił w rozmowie z nami Andrzej Okularczyk, który od 18 lat pełni w parafii funkcję kościelnego. - Pierwsza świątynia (kaplica), która tu powstała, została wybudowana w ciągu kilkunastu dni, taka była mobilizacja ludzi, wielki zapał i chęć do budowy. Obecny kościół też bardzo szybko został wybudowany jak na parafię, która liczy tylko ok. 600 mieszkańców - powiedział. - Jestem w tej parafii od samego początku - mówił „Niedzieli” Marian Gawęda, skarbnik Rady Parafialnej. - Właśnie dla takich chwil, jak ta dzisiejsza uroczystość, człowiek żyje. To jest uwieńczenie długiej drogi i wytrwałej pracy kapłanów i mieszkańców naszej parafii - podkreślił.

Tagi:
parafia

Serce świątyni

2019-03-20 09:26

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 12/2019, str. V

Paweł Wysoki

Parafia pw. Matki Kościoła w Dębie (dekanat garbowski) jest jedną z najmniejszych w naszej archidiecezji. Wspólnotę, której przewodzi ks. Jan Rząd, tworzy zaledwie 800 osób zamieszkałych w kilku wioskach: Bronisławka, Choszczów, Dęba, Marianka, Paluchów, Posiołek i Wolica. Wiernych jednoczy wspólna wiara i troska o dom Boży; od lat starają się, by ich niewielki kościół był miejscem godnym i pięknym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: 24 marca Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 11:31

pra / Warszawa (KAI)

Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczność ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, to postulaty Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorem marszu jest Chrześcijański Kongres Społeczny.

Łukasz Krzysztofka

Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie Narodowego Marszu Życia chce dać wyraz swoim marzeniom, nadziejom, ale także determinacji. „Marzeniom o lepszym świecie bez zabijania, także tych jeszcze nienarodzonych, bez przemocy i nienawiści. Nadziejom, że jest to możliwe tu i teraz, chociaż na pewno nie wszystko od razu” - zapowiadają organizatorzy.

W trakcie Marszu organizatorzy przypomną o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o konieczności ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawie rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

„Będziemy także wprost upominać się o konkretne działania władz, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny” - zapowiada Chrześcijański Kongres Społeczny. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem.

„Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne” - wylicza Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, to ostatni moment, aby jeszcze raz z pełną mocą zaapelować do rządzących o wypełnienie obietnic i powinności, ale przede wszystkim o realizację tego wielkiego dobra, które jest w ich zasięgu” - podkreślają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wcześniej do uczestniczenia we Mszy św. o godz. 12.00 w kościele Św. Anny.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: jutro beatyfikacja kolejnego męczennika wojny domowej – Mariana Mullerata

2019-03-22 19:09

kg (KAI) / Tarragona

W sobotę 23 marca w katedrze w Tarragonie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławionym świeckiego Katalończyka, lekarza i polityka Mariana Mullerata i Soldevilę. Będzie to druga w tym roku beatyfikacja, tym razem pojedynczej osoby, nawiązująca do prześladowań religijnych w Hiszpanii w latach 1934-39. 9 bm. w Oviedo odbył się podobny obrzęd, podczas którego do chwały ołtarzy wyniesiono 9 miejscowych kleryków zamordowanych w latach 1934-37.

wikipedia.org

Poniżej podajemy krótki życiorys nowego błogosławionego.

Marian (Marià) Mullerat i Soldevila urodził się 24 marca 1897 w miasteczku Santa Coloma de Queralt koło Tarragony (w północno-wschodniej Hiszpanii) w wielodzietnej rodzinie zamożnego właściciela ziemskiego. Gdy miał 3 lata, stracił matkę, ale nie przeszkodziło mu to w ukończeniu z bardzo dobrymi wynikami szkoły katolickiej w sąsiednim Reus. W 1914 został członkiem Straży Honorowej Świętego Serca Jezusowego i pozostał jej wierny do końca życia. Codziennie uczestniczył we Mszy św., często przystępował do sakramentów. W wieku 18 lat związał się z kółkiem młodzieżowym w swym miasteczku rodzinnym o charakterze konserwatywnym. Wtedy też zaczął zamieszczać swe pierwsze artykuły polityczne w miejscowej prasie.

W 1914 rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Barcelonie. Dał się wówczas poznać nie tylko jako świetny student, ale także jako gorliwy obrońca wiary katolickiej, np. broniąc publicznie dziewictwa Maryi w dyskusji z profesorem, który to podważał. W 1918 rozpoczął praktykę lekarską, a dyplom ukończenia medycyny i chirurgii z odznaczeniem uzyskał w październiku 1921. Wcześniej założył wraz z kolegą pismo poświęcone anatomii patologicznej.

14 stycznia 1922 w mieście Arbeca na północy Hiszpanii ożenił się z Marią Dolores Sans Bové, którą poznał 4 lata wcześniej w czasie wakacji w stronach rodzinnych. Z tego małżeństwa urodziło się pięć dziewczynek, z których pierwsza wkrótce zmarła. W domu, w którym – poza nim – były same kobiety (dwie babki, prababka i służąca), panowała bardzo religijna atmosfera: wieczorami codziennie odmawiano różaniec, były krótkie chwile refleksji i milczenia. Jednocześnie był to dom otwarty na potrzebujących, których nie brakowało.

Marian był lekarzem rodzinnym, znanym i cenionym, posługującym zarówno w Arbece, jak i w jej okolicach. Pacjentów przyjmował codziennie w swym gabinecie i – częściej – w ich domach. Tym, którzy dziękowali mu za wyleczenie z ciężkich dolegliwości, odpowiadał niezmiennie: „To nie mnie dziękujcie, ale Bogu, bo to On leczy”. Swym pacjentom i biedakom pomagał też materialnie, pozostawiając im dyskretnie pieniądze na niezbędne potrzeby.

Przez całe swe dorosłe życie należał do Stowarzyszenia Rekolekcji Parafialnych, które propagowało wśród wiernych praktykę ćwiczeń duchowych według św. Ignacego Loyoli. W latach 1923-26 redagował założone przez siebie pismo „L’Escut”, w którym w języku katalońskim szerzył katolicką naukę społeczną. Ukazywały się w nim artykuły z dziedziny rolnictwa, religii, dziejów tych stron. Marian był entuzjastą postępu cywilizacyjnego wśród swych mieszkańców i okazywał to w tekstach, w których łączył tematykę społeczną z wiarą.

To jego wielostronne zaangażowanie sprawiło, że 29 marca 1924 został wybrany na burmistrza Arbeki i sprawował ten urząd 6 lat. Angażował się bardzo na rzecz miejscowej społeczności, poprawy warunków jej życia zarówno pod względem materialnym, jak i moralnym. Nie zapominał przy tym o szerzeniu i wspieraniu wiary i kultury chrześcijańskiej, które już wówczas były bardzo zagrożone.

Od 1930 stopniowo wycofywał się z działalności politycznej, widząc, jak po ustanowieniu wtedy drugiej republiki zaostrza się sytuacja wewnętrzna w kraju, a Kościół jest coraz bardziej atakowany i prześladowany. Miał też świadomość narastającego zagrożenia osobistego i za radą przyjaciół zamierzał schronić się wraz z rodziną w Saragossie, ale gdy przybył do pobliskiej Lleídy, postanowił wrócić, nie chciał bowiem pozostawiać swych chorych bez opieki. Pomagał też, na ile mógł, miejscowym siostrom zakonnym, a nawet niektórym milicjantom z oddziałów republikańskich.

W końcu jednak o świcie 13 sierpnia 1936 został schwytany na drodze z Arbeki do Lleídy, załadowano go wraz z 5 innymi osobami na ciężarówkę i po kilku godzinach ich rozstrzelano. Przed śmiercią Mullerat przebaczył swym prześladowcom, zapisał też na kartce imiona swych pacjentów i poprosił innego lekarza, aby o nich pamiętał. Zwłoki straconych oprawcy oblali benzyną i podpalili.

Tożsamość Mariana Mullerata rozpoznano później na podstawie kilku narzędzi lekarskich i kluczy do domu, które przy nim znaleziono.

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Tarragonie toczył się w latach 2003-07 a dekret uznający męczeństwo lekarza i polityka z Arbeki podpisał Franciszek 7 listopada 2018.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem