Reklama

Przyjaźń - lekarstwo życia

P. Ch.
Edycja warszawska (st.) 1/2003

Przyjaciółmi są już 20 lat. Traktują siebie z ogromnym szacunkiem, życzliwością, umieją siebie uważnie słuchać. Twierdzą, że przyjaźń w sposób radykalny, pozytywnie zmienia ludzkie życie. O. Maciej Zięba, dominikanin i o. Michał Zioło, trapista, promowali w grudniu swoją wspólną książkę o przyjaźni "Lekarstwo życia".

O. Michał Zioło też był kiedyś dominikaninem. I właśnie w zakonie poznał i zaprzyjaźnił się ze swoim współbratem Maciejem. Nie było to łatwe, gdyż wówczas przełożeni nieprzychylnie patrzyli na zakonne przyjaźnie. Twierdzili, że przyjaźń w zakonie jest niebezpieczna i rozbija wspólnotę. A jednak udało się obu zakonnikom zbudować głęboką i czystą relację przyjaźni, która z biegiem czasu coraz bardziej rozwijała się i owocowała. W 1995 r. o. Zioło, po głębokim rozeznaniu, postanowił wstąpić do trapistów. Dziś mieszka w opactwie na terenie Francji.
Obu przyjaciół dzieli więc ponad tysiąc kilometrów. Spotykają się bardzo rzadko, ze względu na surową regułę zakonu trapistów. Jednak kontakt mają regularny: telefoniczny i listowny. O. Zioło pisze też dużo artykułów do różnych polskich gazet i czasopism katolickich. W zeszłym roku napisał krótki tekst na temat przyjaźni do redagowanego przez dominikańskich braci - studentów periodyku Teofil. Jednocześnie w tym samym numerze ukazał się wywiad z o. Ziębą, też dotyczący przyjaźni. Teksty te tak bardzo spodobały się dominikańskiemu wydawnictwu "W drodze", że zaproponowano obu autorom napisanie kolejnych. Tak powstała książka Lekarstwo życia, która jest zbiorem tekstów - esejów na temat przyjaźni.
- Odkryłem, jak bardzo przyjaźń zmienia ludzkie życie. Nie spodziewałem się, że aż tak bardzo - mówił podczas warszawskiej promocji książki o. Zięba. Doświadczeniem niezwykłości przyjaźni dominikanin chce się więc dzielić z ludźmi, gdyż uważa, że doświadczenie to jest dostępne dla wszystkich. Przyjaźń może się realizować w ramach powołania zakonnego, kapłańskiego a także w małżeństwie czy podczas wspólnej pracy. W kontaktach duszpasterskich o. Zięba realizuje tę wiedzę. W Poznaniu stworzył autorskie duszpasterstwo - rabinatów. To grupa ludzi świeckich, młodych, wykształconych, często na wysokich stanowiskach. To, co ich łączy to właśnie przyjaźń.
Podczas promocji książki pytano obu zakonników o to, czy możliwa jest przyjaźń między mężczyzną a kobietą. - Jest możliwa przyjaźń z kobietą, ale jedną - odpowiedział o. Zioło. O. Zięba dodał, że przyjaźniąc się z żoną trzeba bardzo uważać na przyjaźń z innymi kobietami. - Wyobraźmy sobie, że mąż ze swoich kłopotów z żoną zwierza się w kawiarni przyjaciółce. Buduje to pomiędzy nimi intymność złego rodzaju, poniekąd wręcz wbija klin pomiędzy męża i żonę - mówił dominikanin.

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dla narzeczonych

2019-02-21 13:40

Katarzyna Krawcewicz

Kursy przedmałżeńskie mają różną formę, od spotkań parafialnych, przez kilkutygodniowe Wieczory dla Zakochanych, po skondensowane weekendowe kursy „w pigułce”. Łączy je jedno – osoby pragnące ślubu kościelnego muszą taki kurs ukończyć. A skoro oferta jest tak bogata, warto podejść z namysłem do wyboru kursu i wybrać taki, który rzeczywiście będzie nam pasował.

Karolina Krasowska
Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie, oddział zielonogórsko-gorzowski

Fundacja Światło-Życie proponuje całoweekendowy kurs stacjonarny, z noclegami. Odbędzie się on w Łagowie Lubuskim w Diecezjalnym Domu Formacyjnym Ruchu Światło-Życie, w dniach 29 – 31 marca. 

- Podczas tego kursu pogłębiamy relację w parze, mówimy o pewnych zadaniach, które są w małżeństwie, budujemy komunikację i bliskość. To czas, w którym możemy popatrzeć z perspektywy na to, co przeżywamy – wyjaśnia Agnieszka Domowicz z Fundacji Światło-Życie. – Nie chcemy zasypać uczestników samymi wykładami, stawiamy raczej na doświadczenie i ćwiczenia.

Więcej w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem