Reklama

Kłocko

Jubileusz 25-lecia parafii św. Walentego

Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba
Edycja włocławska 1/2003

Prawie 25 lat temu przybyliśmy z mężem do Sieradza. Na Msze św. niedzielne jeździliśmy do pobliskiego Kłocka, gdzie odkryliśmy piękny drewniany kościół, do którego starsze kobiety przychodziły w tradycyjnych sieradzkich strojach.
Gdy na osiedlu utworzono parafię, nasze niedzielne wizyty zostały ograniczone, jednak przyjeżdżałam tu, np. w uroczystość Bożego Ciała, by przy okazji fotografować i filmować barwną procesję. Rejestrowałam też obchodzenie domów przez kolędników, nagrywałam dawne pieśni. Gdy 5 lat temu proboszczem parafii został ks. Marian Bronikowski, mój mąż zaproponował mu wspólną organizację Młodzieżowych Spotkań z Poezją Religijną. Od tej pory bywamy w Kłocku o wiele częściej. 24 listopada 2002 r., w uroczystość Chrystusa Króla uczestniczyłam w jubileuszu 25-lecia parafii św. Walentego.
Na długo przed godz. 12.00 kościół był już wypełniony wiernymi. Na uroczystość przybyli do parafii biskup włocławski Bronisław Dembowski i księża z okolicznych parafii. Przed Mszą św. słowo powitalne wygłosił Ksiądz Proboszcz, który przypomniał fakty z historii Kłocka. W 1707 r. (lub w 1711) wzniesiono tu kaplicę pw. św. Rocha - wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy. Kaplica uległa zniszczeniu; na jej miejsce w 1756 r. stanęła drewniana kaplica pw. św. Walentego. W 1838 r. rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Kaplice w Kłocku przynależały do parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu.
19 sierpnia 1972 r., decyzją biskupa włocławskiego Jana Zaręby, przy kaplicy powołano ośrodek posiadający prawa samodzielnej parafii z własnymi księgami parafialnymi. Duszpasterzem został ks. Władysław Kopytowski.
24 kwietnia 1977 r. dekretem bp. J. Zaręby w Kłocku została erygowana parafia rzymsko-katolicka.
Bp B. Dembowski podczas kazania żartem skwitował rodowód kłockiej parafii, mówiąc, że swoje istnienie zawdzięcza... zarazie w Sieradzu. Wyraził też zachwyt dla tej perły architektury drewnianej, przyznając, iż ma specjalny sentyment do drewnianych świątyń, jako że właśnie w takim kościele otrzymał od Boga powołanie kapłańskie. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wyremontowaną wysiłkiem parafian zakrystię - wotum z racji jubileuszu 25-lecia.
Uroczystość uświetniła grą na skrzypcach Helena Mrczian, koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej. Z okazji jubileuszu została przygotowana wystawa fotograficzna autorstwa Marcina Grabii, przedstawiająca Kłocko wg słów wiersza ks. Jana Twardowskiego: Tu Pan Bóg jest jak Pan Bóg, pewny i prawdziwy.
Wieczorem w miejscowej szkole odbył się program poetycko-muzyczny, podczas którego Jerzy Kaszuba prezentował wiersze ks. J. Twardowskiego. Następnie delegacja parafii wraz z Księdzem Proboszczem udała się do Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu, aby pozdrowić ks. W. Kopytowskiego, któremu stan zdrowia nie pozwolił na udział w srebrnym jubileuszu parafii.

Reklama

Kard. Müller krytykuje doradców papieża

2019-02-18 20:49

pb (KAI/thetablet.co.uk) / Watykan

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller powiedział, że choć sam papież Franciszek jest „ortodoksyjnym katolikiem”, to otoczony jest pochlebcami. Zdaniem niemieckiego purpurata, w doradzającej papieżowi Radzie Kardynałów dominują pomysły menedżerskie.

Monika Książek/Niedziela

Na łamach niemieckiego magazynu „Der Spiegel” z 16 lutego hierarcha podkreślił, że „obowiązkiem papieża jest jednoczenie Kościoła w prawdzie”. Tymczasem Franciszek jest otoczony ludźmi, którzy niewiele rozumieją z teologii i ze społecznego nauczania Kościoła, a ponadto „chlubią się tym, że są postępowcami wbrew reszcie Kościoła”.

Kardynał sprzeciwił się pojmowaniu relacji papieża do Kościoła na wzór relacji generała jezuitów do prowincjałów jezuitów. - Rządzenie całym Kościołem według reguł jezuickich jest po prostu nie do przyjęcia - ocenił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pytany o wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, kard. Müller zaznaczył, że są miliony takich przypadków poza Kościołem, dlatego nie ma żadnego dowodu na to, że mają cokolwiek wspólnego z klerykalizmem. Korzeniem problemu jest, według niego, „zdeprawowany charakter sprawcy” i nie ma to żadnego związku z jego posługą.

Powtórzył też swe przekonanie o związku między wykorzystywaniem seksualnym i homoseksualizmem. Powołał się na statystyki Kongregacji Nauki Wiary, z których wynika, że ponad 80 proc. ofiar to osoby płci męskiej poniżej 18. roku życia. - Niestety, te statystyki nie odegrają roli podczas zbliżającego się watykańskiego szczytu w sprawie wykorzystywania seksualnego. Punkt widzenia Kościoła jest całkiem jasny: kto nie umie siebie kontrolować, nie kwalifikuje się do kapłaństwa. Co więcej, moim zdaniem nikt nie rodzi się homoseksualistą. Rodzimy się mężczyzną lub kobietą - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowscy teologowie o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację

2019-02-19 20:57

Ks. Mariusz Frukacz

Zagadnienie obecności katechezy w szkole i konieczność katechezy parafialnej były przedmiotem naukowej refleksji członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Teologowie spotkali się 19 lutego w siedzibie PTT przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W spotkaniu wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału PTT na czele z Ks. dr hab. Pawłem Maciaszkiem, kierownikiem PTT Oddziału w Częstochowie. Punktem wyjścia do dyskusji był referat ks. mgr. lic. Bartłomieja Bardelskiego na temat: „Duszpasterska odpowiedzialność proboszcza za katechizację w świetle obowiązujących dokumentów Kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent mówiąc o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację przypomniał, że katecheza należy do posłannictwa i misji Kościoła – Zadaniem katechezy jest wprowadzenie człowieka w znajomość prawd wiary i w rzeczywistość Kościoła – mówił prelegent i dodał: „Proboszcz odpowiada za katechezę szkolną i parafialną”.

Ks. Bardelski dużo miejsca poświęcił katechezie młodzieży i podkreślił znaczenie „wspierania inicjatyw młodzieżowych”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- Ważne miejsce w misji Kościoła zajmuje również katecheza parafialna. Nauczanie wiary w parafii jest ściśle związane ze sprawowaniem sakramentów. Parafia jest właściwym i pierwszoplanową przestrzenią katechizacji. Szczególne znaczenie ma prowadzenie katechezy dorosłych – kontynuował ks. Bardelski.

- Bardzo ważna jest katecheza chrzcielna, katecheza przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą. Ogromne znaczenie ma właściwie przeprowadzona katecheza przed bierzmowaniem i katecheza przedślubna. Tutaj również ważna jest troska o nowopowstające rodziny, a zwłaszcza doprowadzenie młodych ludzi do przekonania, że łaska sakramentalna nie jest chwilowa – podkreślił prelegent.

- Istotna w misji Kościoła i w dziele katechizacji jest jedność środowiska szkolnego, parafialnego i rodzinnego – zaznaczył ks. Bardelski.

W trakcie dyskusji członkowie PTT zwrócili uwagę m. in. na konkretne problemy w katechezie szkolnej, jak usytuowanie katechezy na ostatnich godzinach lekcyjnych, wypisywanie się młodzieży z katechezy, jak również wpływ kultury masowej i mody na to, że niewielki procent młodych ludzi podziela nauczanie moralne Kościoła, zwłaszcza w zakresie nierozerwalności małżeństwa.

Na zakończenie spotkania omówiono kwestie związane z przygotowaniem i przebiegiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Aktualne wyzwania teologii”, która odbędzie się 9 maja 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Polskie Towarzystwo Teologiczne zostało założone przez profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, w 1924 r. Ogromną rolę u jego początków odegrał ks. prof. Aleksy Klawek. Zadaniem PTT było ożywienie obumarłego w czasie zaborów ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oddział PTT w Częstochowie istnieje od 1997 roku. Skupia duchownych i świeckich, wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Instytutu Teologicznego w Częstochowie, pracowników Kurii Metropolitalnej, duszpasterzy parafialnych, katechetów oraz inne osoby świeckie. W ramach swej działalności oddział organizuje okolicznościowe odczyty, sympozja i sesje naukowe. Specyficzną formą działalności częstochowskiego oddziału są organizowane co pewien czas Zaduszki Teologiczne poświęcone pamięci zmarłych członków PTT w Częstochowie.

Pierwszym kierownikiem Oddziału PTT w Częstochowie był ks. dr Teofil Siudy. Następnie funkcję tę pełnił ks. dr Jerzy Bielecki, a obecnie jest nim ks. dr hab. Paweł Maciaszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem