Reklama

Ludzie potrzebują takich spotkań

Agnieszka Kosarska
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2003

Jest sobota 7 grudnia, godz. 10.00. Powietrze jest mroźne, pod butami skrzypi śnieg. W zamojskiej katedrze wszystkie miejsca są już zajęte: tu jest trochę cieplej niż na dworze...
Przyjechali z różnych zakątków diecezji: z Biłgoraja, Księżpola, Hrubieszowa, Horodła, Tomaszowa Lubelskiego, Tarnawatki, Wielączy i oczywiście z Zamościa. Należą do Ruchu Światło-Życie, a tego dnia obchodzą swoje święto patronalne, związane z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "To dlatego, że Maryja, zwłaszcza w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, jest patronką Ruchu" - mówi moderator diecezjalny, ks. prał. Czesław Grzyb. Prawie 30 lat temu w Krościenku nad Dunajem kard. Karol Wojtyła zawierzył dzieło ruchu oazowego Niepokalanej Matce Kościoła. To wydarzenie zostało uznane za akt konstytutywny Ruchu Światło-Życie.
Spotkanie rozpoczyna się modlitwą do Ducha Świętego, a zaraz potem wspólnota z Wielączy wystawia sztukę pt. Światło prawdy, wyreżyserowaną przez Joannę Szewc. Spektakl przedstawia życie i misyjną działalność św. Pawła Apostoła, od momentu jego nawrócenia na drodze do Damaszku. Prosta scenografia i charakteryzacja bohaterów podkreślają inne środki ekspresji: słowo i muzykę. Opowieść jest zgodna z faktami zawartymi w Dziejach Apostolskich i w Listach św. Pawła, ukazuje sylwetkę Apostoła i to, co się dla niego liczy najbardziej, czyli miłość. Miłość chrześcijańska jest jednocześnie głównym przesłaniem przedstawienia: Pawłowy Hymn o miłości, stanowiący muzyczny motyw w trakcie spektaklu, zostaje na koniec odśpiewany przez wszystkich aktorów. Gorące brawa są odpowiedzią publiczności na to, co zobaczyła i usłyszała.
Nadchodzi godz. 12.00, czas na wspólną Eucharystię. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy ks. Czesław Grzyb. Dokonująca się na ołtarzu Tajemnica Miłości stanowi centrum i szczyt świętowania. Paweł, animator, członek Ruchu od 6 lat, korzysta w tym dniu z sakramentu pokuty i pojednania, by, jak sam mówi, "przystąpić do Komunii św., być jak najbliżej Boga". Także Ania, stawiająca w oazie pierwsze kroki, twierdzi, że podczas święta patronalnego najbardziej przeżywa Mszę św.
Spotkanie z Bogiem w Eucharystii prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem. Rozpoczyna się agapa - wspólny posiłek przy stole zastawionym bigosem, owocami, słodyczami. To okazja, by ze sobą porozmawiać, nacieszyć się swoją obecnością. Istnieje zwyczaj łamania się podczas agapy chlebem, który wcześniej został przyniesiony do ołtarza w darach ofiarnych. "Wtedy odczuwa się jedność" - mówi uśmiechając się Ania. "Ludzie potrzebują takich spotkań - tłumaczy ks. Grzyb - i dlatego ks. Franciszek Blachnicki, wiedząc o tym, wpisał je w formację roczną, jako Dni Wspólnoty". Święto patronalne jest jednym z tych dni.
Ostatnim punktem programu Święta jest nabożeństwo przyjęcia do deuterokatechumenatu. Około 50 osób, w tym młodzież i dorośli, składa publiczną deklarację życia zgodnego z wymaganiami, wynikającymi z sakramentu chrztu. To ci, którzy uczestniczyli w rekolekcjach oazowych I stopnia, a podczas specjalnego nabożeństwa przyjęli Jezusa Chrystusa do swego życia jako Pana i Zbawiciela.
Spotkanie dobiega końca, nadchodzi czas rozstania. Jeszcze tylko niektórzy wymieniają telefony, inni zapraszają do wspólnego spędzenia Sylwestra. Życzą sobie wesołych świąt Bożego Narodzenia. Spotkają się znowu w marcu, na kolejnym Dniu Wspólnoty.

Blisko 5,7 mln na cenne opactwa

2019-02-19 20:06

dziar / Kielce (KAI)

Zespół klasztorny cystersów w Jędrzejowie, kaplica św. Anny w Pińczowie, kaplica Firlejów w Bejscach, czy zespół kolegiacki w Wiślicy - to cenne zabytki sakralne diecezji kieleckiej, które znalazły się na liście obiektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło łącznie dla regionu świętokrzyskiego blisko 5,7 mln złotych.

ANDRZEJ NIEDŹWIECKI

Jak tłumaczy poseł PiS Krzysztof Lipiec, wsparcie trafi m.in. do archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, najstarszego w Polsce, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Ministerialne wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na rewitalizację dzwonnicy oraz części ogrodzenia z bramą i reliktami dawnej furty (to drugi etap prac opiewający na kwotę 580 tys. zł) oraz na konserwację techniczną i estetyczną polichromii, wystroju i wyposażenia nawy północnej wraz z kaplicą bł. Wincentego Kadłubka (410 tys. zł).

Z kolei Zespół Kościoła Kolegiackiego w Wiślicy i bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku otrzymają dofinansowanie na remont dzwonnicy, zbudowanej w latach 1460-70 oraz na prace konserwatorskie i konstrukcyjne, kwocie 550 tys. zł. Będzie także wsparcie na badania konserwatorskie w zakresie romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji świątyni (230 tys. zł).

Kościół św. Mikołaja w Bejscach z unikatową renesansową kaplicą Firlejów (1594 r.) dzięki kwocie 170 tys. zł. może realizować kolejny etap prac konserwatorskich dekoracji kaplicy, polichromii oraz posadzki.

Wsparcie otrzymały też m.in. kaplica św. Anny w Pińczowie, zbudowana przez Santi Gucciego (na prace remontowo- konserwatorskie elewacji zewnętrznej 200.000 zł) oraz kościół św. Jana Chrzciciela w Tuczępach (1674 r.) - na remont dachu prezbiterium 60 tys. zł.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, pomoc wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego pozwoli na renowacje ważnych miejsc na mapie kulturowego dziedzictwa województwa świętokrzyskiego.

dziar/kielce

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem