Reklama

Ośrodek Caritas w Strychach

Ks. Marek Kowal - Dyrektor Ośrodka Caritas
Edycja zielonogórsko-gorzowska 1/2003

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Strychach 4 grudnia 2002 r. uzyskał ponowny wpis do rejestru ośrodków uprawnionych do organizowania turnusów rehabilitacyjnych oraz do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych. Powyższego wpisu do rejestru dokonała Jolanta Banach - pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.
Co dwa lata Ośrodek poddawany jest szczegółowej kontroli, a następnie przyznawany zostaje mu wpis do rejestru. Za każdym razem wymogi i poprzeczki są wyższe. Jednak siedem lat pracy i doświadczeń sprawiają, że Ośrodek jest godny zaufania i polecenia dla różnych grup osób. W Strychach mogą więc być organizowane, jak i przyjmowane na turnusy ogólnousprawniające z programem rekreacyjnym osóby z chorobami układu krążenia, ze schorzeniami układu oddechowego, z dysfunkcją narządu wzroku, z dysfunkcją narządu słuchu, z upośledzeniem umysłowym, z chorobą psychiczną, z epilepsją, z cukrzycą, osoby starsze, niepełnosprawne z ogólnego stanu zdrowia.
Jak co roku pragnę więc zaprosić wszystkich, którzy szukają dobrego miejsca na odpoczynek i rehabilitację. Zapewniamy fachową opiekę medyczną oraz bogatą bazę zabiegową. W tym wyjątkowym zakątku ciszy i spokoju jest także czas na refleksję i odnowę duchową.
W roku 2003 zaplanowaliśmy następujące terminy turnusów:
1) 01.03. - 15.03.2003
2) 28.04. - 12.05.2003
3) 26.05. - 09.06.2003
4) 23.07. - 06.08.2003
5) 11.08. - 25.08.2003
6) 03.09. - 17.09.2003
7) 22.09. - 06.10.2003
8) 11.10. - 25.10.2003
9) 10.11. - 24.11.2003
10) 01.12. - 15.12.2003
Pełny koszt turnusu dla osoby niepełnosprawnej wynosi, podobnie jak w ubiegłym roku, 800 zł, a dla opiekuna osoby niepełnosprawnej 650 zł.
Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że warto zorganizować grupy osób z parafii, gminy czy powiatu w wybranym terminie, a wówczas zapewniamy transport wynajętym autokarem. Apelujemy więc do stowarzyszeń, grup parafialnych, klubów seniora, domów dziennego pobytu, aby osobom chorym i niepełnosprawnym pomóc w przygotowaniu i organizacji grupy turnusowej. Powiatowe i Miejskie Centra Pomocy Rodzinie to urzędy, w których można otrzymać informacje na temat uzyskania dofinansowania do turnusu dla osób niepełnosprawnych oraz otrzymać wniosek na turnus.
Bliższe informacje oraz wniosek na turnus można uzyskać również w naszym Ośrodku Caritas w Strychach.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas; 66-343 Wierzbno, Strychy 42; tel./fax: (95) 749-30-29; e-mail: strychyorw@zgora-gorzow.opoka.org.pl; http://www.caritas.pl./zielona_gora/

Reklama

Franciszek: potrzebujemy szczerości i konkretności

2019-02-21 10:14

Krzysztof Bronk - Watykan/KAI

Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie tylko potępień, lecz konkretnych i skutecznych środków zaradczych – mówił Papież na rozpoczęcie kościelnego szczytu o ochronie nieletnich w Kościele.

Vatican Media

Franciszek powiedział, że zwołał jego uczestników, aby w obliczu plagi nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła względem nieletnich, wszyscy razem słuchali Ducha Świętego, w pokrze poddali się Jego prowadzeniu, wsłuchując się w głos najmniejszych, którzy domagają się sprawiedliwości.

“ Na naszym spotkaniu ciąży brzemię pasterskiej i kościelnej odpowiedzialności, które domaga się od nas, abyśmy razem dyskutowali, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, w jaki sposób stawić czoła temu złu, które gnębi Kościół i ludzkość – mówił Papież. – Święty Lud Boży patrzy nas i oczekuje nie tylko zwykłych i oczywistych potępień, ale konkretnych i skutecznych środków zaradczych. Potrzebujmy konkretów. Rozpoczynamy zatem ten proces uzbrojeni w wiarę i ducha maksymalnej szczerości, odwagi i konkretności. ”

Franciszek przekazał też 21 postulatów, które zostały sformułowane na podstawie wniosków nadesłanych przez poszczególne episkopaty. Mają one pełnić funkcję wytycznych dla refleksji, stanowić jej punkt wyjścia – powiedział Papież.

Na zakończenie Franciszek zawierzył obrady kierownictwu Ducha Świętego i wstawiennictwu Matki Bożej.
Niech Duch Święty przemieni to zło w okazję do oczyszenia “ Proszę Ducha Świętego, aby nas wspierał w tych dniach i pomógł nam przemienić to zło w sposobność do pogłębienia naszej świadomości i oczyszczenia – powiedział Franciszek. – Niech nas oświeca Najświętsza Maryja Panna, abyśmy starali się uleczyć te głębokie rany, które skandal pedofilii zadał zarówno najmniejszym, jak i wierzącym. ”

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia, dzień dobry!

W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się duchowni wobec małoletnich, postanowiłem wezwać was patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, biskupów, przełożonych zakonnych oraz osoby odpowiedzialne, abyśmy wszyscy razem wysłuchali Ducha Świętego i posłuszni Jego kierownictwu wysłuchali krzyku maluczkich, którzy domagają się sprawiedliwości. Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności pasterskiej i kościelnej, zobowiązujący nas do przedyskutowania razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony jak stawić czoła temu złu, które nęka Kościół i ludzkość. Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostych i oczywistych potępień, ale konkretnych i skutecznych środków, które należy zapewnić. Potrzebna jest nam konkretność.

Rozpocznijmy zatem naszą drogę uzbrojeni w wiarę i ducha jak najpełniejszej parezji, odwagi i konkretności.

Jako pomoc chciałbym podzielić się z wami kilkoma ważnymi kryteriami, sformułowanymi przez różne komisje i konferencje biskupie. Dotarły od was, trochę je uporządkowałem... Są one wytycznymi, by pomóc nam w refleksji i zostaną wam teraz przekazane. Są one zwyczajnym punktem wyjścia, który od was pochodzi do was powraca i który w niczym nie umniejsza kreatywności, jaka jest nam w tym spotkaniu potrzebna. Także w waszym imieniu chciałbym podziękować Papieskiej Komisji Ochrony Małoletnich, Kongregacji Nauki Wiary oraz członkom Komitetu Organizacyjnego za doskonałą pracę wykonaną z wielkim wysiłkiem w przygotowaniu tego spotkania. Dziękuję bardzo!

Na koniec proszę Ducha Świętego, aby nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie sobie i oczyszczenie. Niech nas oświeca Maryja Dziewica, abyśmy starali się uleczyć poważne rany spowodowane przez skandal pedofilii zarówno wśród maluczkich, jak i wśród wierzących. Dziękuję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem