Reklama

Podziękowanie

Za lata pracy

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
Edycja zielonogórsko-gorzowska 1/2003

12 grudnia ub.r. parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Lipinkach Łużyckich pożegnała długoletniego proboszcza ks. Feliksa Jemiołę, który przeszedł na emeryturę oraz ks. wikariusza Sławomira Strzyżykowskiego.

Ksiądz Proboszcz przez okres prawie czterdziestu lat przeżywał wraz z wiernymi wszystkie dobre i tragiczne chwile w życiu parafii i kraju. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był szykanowany przez władze komunistyczne. Z powodu bezkompromisowej postawy, nieustępliwości w walce o dobro Kościoła stawał przed komunistycznymi sądami. Był poniżany przez lokalnych urzędników państwowych i partyjnych. Wzbudzał wówczas swoją postawą szacunek wśród parafian, podtrzymując ich przywiązanie do Kościoła. Jesteśmy pewni, że te przeżycia spowodowały pogorszenie się jego stanu zdrowia i w konsekwencji ciężką chorobę. Dzisiaj, kiedy ojczyzna jest wolna, a ta wolność ma wielu, często fałszywych ojców, należy mieć szacunek i wdzięczność dla ludzi, którzy autentycznie cierpieli i ponosili ofiary dla innych. Dlatego parafianie z Lipinek serdecznie Tobie, Księżę Proboszczu, dziękują za posługę duszpasterską. Jesteśmy wdzięczni za lata pracy i trudu w naszej wspólnocie. Zapewniamy o pamięci modlitewnej.
Pragniemy także serdecznie podziękować za posługę ks. wikariuszowi Sławomirowi Strzyżykowskiemu. Dziękujemy za pracę katechetyczną w Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum. Bóg zapłać za piękną i wspaniałą pracę z dziećmi i młodzieżą, za przygotowywanie coniedzielnej liturgii, za powstałe grupy Oazy Dzieci Bożych, ministrantów i harcerzy. Dziękujemy za formowanie rodzin w ramach spotkań Parafialnego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Życzymy Wam, Drodzy Kapłani, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Cierpliwie Słuchającej. Szczęść Boże!

W imieniu parafian

Papież i szef Microsoftu rozmawiali o sztucznej inteligencji

2019-02-15 10:24

ts / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej szefa Microsoftu, Brada Smitha. Tematem rozmowy były możliwości zastosowania „sztucznej inteligencji dla dobra ogólnego” i wyzwania przed tym stojące, poinformowano 13 lutego w Watykanie. Poruszono też kwestię utrzymujących się ogromnych różnic w dostępie do digitalizacji. Głównym powodem spotkania była przyszła współpraca Watykanu z Microsoftem, w ramach której mają być wspierane i wyróżniane projekty i badania etyczne dotyczące sztucznej inteligencji.

geralt/pixabay.com

Smith i arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita przedstawili papieżowi projekt międzynarodowej nagrody etyki i sztucznej inteligencji, którą w przyszłości będą przyznawały wspólnie Papieska Akademia i Microsoft. Konsekwencje sztucznej inteligencji będą też tematem sesji plenarnej Papieskiej Akademii Pro Vita w 2020 roku.

W wywiadzie dla watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano” z 14 lutego Smith, który jest szefem Microsoftu od 2015 roku, ostrzegł przed skutkami, jakie dla praw człowieka oraz sfery prywatnej może mieć np. automatyczne rozpoznawanie twarzy. Jego zdaniem rozwój technologiczny stał się już elementem ewolucji człowieka. Ale aby sztuczna inteligencja mogła wnieść swój wkład w dobro wspólne, musi jej towarzyszyć refleksja etyczna oraz nowe ustawodawstwo i one muszą nią sterować.

Zadaniem rządów jest z jednej strony rozwijanie sztucznej inteligencji, z drugiej natomiast muszą one rozwijać i implementować efektywne strategie ochrony danych osobowych i sfery prywatnej. W tym celu potrzebny jest ciągły dialog między rządami, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi oraz społeczeństwem obywatelskim, uważa Smith. Szef Microsoftu weźmie udział w konferencji „Robotyka, człowiek, maszyna i zdrowie”, która odbędzie się w dniach 25-27 lutego br. w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: rodzina abp. Baraniaka przekaże Order Orła Białego archidiecezji

2019-02-15 21:33

ms / Poznań (KAI)

Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę abp Antoni Baraniak, zostanie przekazany archidiecezji poznańskiej. Rodzina wyróżnionego arcybiskupa przekaże go abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

wikipedia.org

„Na ręce metropolity poznańskiego order przekaże siostrzeniec abp. Baraniaka Zenon Łakomy, który odbierał go z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 11 listopada ub. r. na Zamku Królewskim w Warszawie” – mówi KAI Jolanta

Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, autorka filmów o abp. Baraniaku.

Uroczystość przekazania orderu będzie miała miejsce w katedrze poznańskiej 18 lutego podczas nieszporów akademickich, które poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Antoni Baraniak przez wiele lat był osobistym sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-1977 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia bp Baraniak przez kilka lat był więźniem komunistycznej bezpieki na warszawskim Mokotowie. Był poddawany okrutnym torturom, a komuniści chcieli wymusić na nim zeznania przeciwko kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

W archidiecezji poznańskiej trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, nazywanego „Żołnierzem Niezłomnym Kościoła”. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem Orła Białego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem