Reklama

8 grudnia 2013 na Jasnej Górze w dniu 60. rocznicy Apelu Jasnogórskiego

Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej

2013-12-10 13:35

(Red.)
Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 2

Krzysztof Świertok

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia br., zgodnie z kilkuletnią tradycją, przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim zostały złożone wiązanki białych kwiatów. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej. – Maryjo, Dziewico Niepokalana, kiedy wpatrujemy się w Twoje tajemnice zjednoczenia z Bogiem, jak uczy nas Ojciec Święty Franciszek, znów zaczynamy wierzyć w miłość, w delikatność i czułość miłości i w jej moc – wyznał abp Depo. – To w Tobie dostrzegamy, że pokora nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi. Ty uczysz nas dostrzegać ślady Ducha Bożego zarówno w wielkich wydarzeniach świata, jak zachowanie daru pokoju w Polsce, Europie i świecie, jak i w życiu codziennym każdego i wszystkich. Prosimy Cię, naucz nas nowego zawierzenia Bogu, które jest i będzie osobistą odpowiedzią na Jego miłość. Pomóż nam, aby Kościół na naszej polskiej ziemi stawał się domem dla wszystkich, którzy chcą budować swoje życie na fundamencie wiary w Bożego i Twojego Syna – modlił się abp Depo.

– Ten rok duszpasterski niech będzie wyznaniem wiary w Syna Bożego – wołał Metropolita Częstochowski. – Twoje piękno, Maryjo, nie tylko nas zachwyca, ale staje się naszą siłą, pomimo iż zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uznają Twoją macierzyńską obecność i miłosierdzie wobec aktów profanacji Twojego Oblicza i Twoich znaków w kapliczkach przydrożnych czy figurach. Prosimy Cię, zwyciężaj w życiu naszych rodzin i w życiu wspólnot duchowych, w życiu kapłanów, a zwłaszcza w czasie, gdy na polskiej ziemi zagrożona jest godność człowieka od poczęcia pod sercem matki aż do naturalnej śmierci, gdy zagrożona jest źle pojęta wolność, która odbiera godność kobiecie i matce, jak również przyszłość naszych dzieci i ludzi młodych. Abp Depo, zwracając się następnie do Matki Jasnogórskiej jako Przewodniczki na polskich drogach zawierzenia Bogu, prosił: – Tak jak od pokoleń witasz na tym wzgórzu swoje dzieci, pielgrzymów przekraczających progi Twojego Domu, tak dzisiaj powiedz o nas swojemu Synowi, którego po raz kolejny przyszliśmy zaprosić do naszego życia. Powierzamy Ci siebie, nasze rodziny, nasze miasto, wspólnoty prezbiterów i życia konsekrowanego. Matko, która jesteś prawdziwą pomocą i obroną, obroń nas od złego ducha nienawiści i podziałów, obroń Kościół, aby miał odwagę głosić prawdę Ewangelii w porę i nie w porę. Obroń Polskę, która jest Twoim domem – zakończył.

Reklama

Po odmówieniu Aktu Zawierzenia Matce Bożej Metropolita Częstochowski na podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, udekorował figurę Maryi Niepokalanej bukietem białych kwiatów. Kwiaty złożyli również Matce Bożej w hołdzie ojcowie paulini oraz mieszkańcy Częstochowy, którzy w ten niedzielny wieczór licznie przybyli na plac przed Szczytem Jasnogórskim.

Później wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie miał miejsce jubileuszowy Apel Jasnogórski, w 60. rocznicę jego powstania. Rozważania apelowe wygłosił definitor generalny Zakonu Paulinów o. Zachariasz Jabłoński, a modlitwie przewodniczył o. Jerzy Tomziński, który 8 grudnia 1953 r. poprowadził pierwszy Apel Jasnogórski. Jubileuszową wieczorną modlitwę Polaków w niedzielę 8 grudnia 2013 r. zakończył błogosławieństwem od Ołtarza Ojczyzny abp Wacław Depo, któremu towarzyszył najstarszy paulin – o. Jerzy Tomziński.

Protest przeciwko polityce LGBT i adopcji dzieci

2019-03-16 17:50

Artur Stelmasiak

Warszawskie rodziny uczczą pierwszą miesięcznicę Karty LGBT+, którą podpisał prezydent Rafał Trzaskowski. Z tej okazji organizacje prorodzinne organizują protest przed warszawskim ratuszem w poniedziałek 18 marca.

facebook.com

Karta LGBT+ jest krytykowana praktycznie przez wszystkie środowiska konserwatywne, edukacyjne i prorodzinne. Bardzo negatywną opinię wystawili warszawscy biskupi, a ostatnio także Konferencja Episkopatu Polski. Jednoznacznie dowiedziono, że zapisane w Karcie LGBT treści i postulaty są niebezpieczne dla dzieci uczących się w warszawskich szkołach, a także ingerują prawo rodziny do wychowywania dzieci. - Popieramy działania zmierzające ku temu, aby to rodzice mieli decydujący wpływ na kształtowanie swoich dzieci.(...) Dziękujemy rodzicom i wszystkim wiernym za podjęte działania w celu obrony wartości chrześcijańskich - napisał kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński we wspólnym komunikacie skierowanym mieszkańców obydwu warszawskich diecezji.

Protest rodziców i organizacji nabrał dodatkowego znaczenia w kontekście słów wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja. W piątkowym wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna nie tylko poprał on mocno krytykowane standardy edukacji seksualnej WHO, ale także opowiedział się za tzw. "małżeństwami homoseksualnymi" i adopcją dzieci przez homoseksualistów. - Wiceprezydent Warszawy jednoznacznie zdradził strategię swoje polityki i cel środowisk LGBT. Najpierw Karta LGBT, następnie związki jednopłciowe, a później także adopcja dzieci. Musimy sobie uświadomić, że żyjemy w czasach stopniowej rewolucji, która jest zagrożeniem dla naszych dzieci i naszych rodzin - mówi "Niedzieli" Edyta Ziętara z Centrum Życia i Rodziny.

Centrum organizuje prorodzinny protest przed warszawskim ratuszem przy pl. Bankowym w poniedziałek 18 marca o godz. 16. - Zapraszamy wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro dzieci i rodzin, a także przyszłość Polski w jakiej będą żyły nasze dzieci - mówi Edyta Ziętara.

Przypomnijmy, że jednym z punktów Karty LGBT+ podpisanej przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego jest edukacja seksualna w szkołach, wg. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Standardy WHO zakładają, że dzieci do 4-tego roku życia powinny być poinformowane o „radości i przyjemności z dotykania własnego ciała, masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa”, 4-6 latki uczone o „różnych koncepcjach rodziny i szacunku do różnych norm związanych z seksualnością”, 6-9-latki informowane o antykoncepcji czy pojęciu „akceptowalne współżycie/seks (za zgodą obu stron)” a przed 12 rokiem życia dzieci powinny zdobyć wiedzę o „skutecznym stosowaniu prezerwatyw czy braniu odpowiedzialności za bezpieczne i przyjemne doświadczenia seksualne”.

Ponadto Deklaracja LGBT+ zakłada wprowadzenie w życie programu „Latarnik”, zakładającego zatrudnienie w każdej szkole, do kadry pedagogicznej, przynajmniej jednej osoby działającej na rzecz wspierania środowisk LGBT, objęcie oficjalnym patronatem Parady Równości w Warszawie czy dofinansowanie organizacji kulturalnych czy sportowych sprofilowanych pod kątem środowisk homoseksualnych. - Podpisanie Karty LGBT to był czarny dzień dla Polski, bo po raz pierwszy określona grupa nacisku zdobyła kontrolę nad władzą publiczną. Okazało się, że suwerenem nie jest naród i warszawskie rodziny, ale konkretna organizacja LGBT. To oni przygotowali program, który wyznacza kierunki działania urzędu miasta. Dlatego zapraszam wszystkich na nasz poniedziałkowy protest, by było nas tego dnia jak najwięcej - mówi Kazimierz Przeszowski, wiceprezes Centrum Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: wręczenie Medali św. Brata Alberta

2019-03-18 17:24

md / Kraków (KAI)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie odebrali 18 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie Medale św. Brata Alberta. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się podczas XIX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

YouTube.com
Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor i malarz, od lat wspiera Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Artysta od samego początku zasiada w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wspiera także osoby z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze artystycznej.

Odbierając wyróżnienie, kompozytor podkreślał, że od osób z niepełnosprawnościami więcej otrzymuje niż sam daje. „Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał” – dodał.

„Życie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie jest wielkim przywilejem i zaszczytem” - mówił na scenie teatru Wojciech Bonowicz. On i jego żona Diana zaangażowali się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną już jako studenci. W latach 80., w ramach Ruchu Wiara i Światło prowadzili wspólnotę dla małych dzieci, zwaną „małymi Muminkami” i choć potem założyli rodzinę, wciąż prowadzą tę wspólnotę.

„Mówi się o mowie nienawiści, o mowie, która dzieli. Moi przyjaciele nigdy tak nie mówią” – podkreślał Bonowicz. Jego zdaniem, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są "wielkimi akumulatorami wybaczania". „Jeśli nasze społeczeństwo w ogóle się jeszcze trzyma, to tylko dzięki nim” - zaznaczył.

Krystyna Mrugalska została wyróżniona za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. „To legenda w tym środowisku. Jej syn, nieżyjący już Grzegorz, był osobą niepełnosprawną. Gdy się narodził, całkowicie poświęciła się wspieraniu innych rodzin” – podkreślał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Laureatka działała w trudnych czasach komunizmu, kiedy to istnienie osób z niepełnosprawnościami było tematem tabu, a jednak udało się jej stworzyć specjalny dział w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podobne koła powstały w całej Polsce.

Ks. prałat Stanisław Łada jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, pracuje w Pruszczu Gdańskim. Został doceniony za to, że od lat 80. otacza opieką duszpasterską i pomocą charytatywną osoby niepełnosprawne i potrzebujące. „Początkowo wspierał swoich parafian, dziś jego działalność obejmuje już całą archidiecezję” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.

Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Wyróżnienie tradycyjnie wręczane jest podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W tym roku odbył się on po raz 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem