Reklama

Polska

Caritas Polska na pomoc potrzebującym

Lato i koniec wakacji jest dla Caritas Polska okresem intensywnej pracy. Kościelna organizacja charytatywna realizuje lub włącza się w szereg akcji pomocy materialnej i finansowej potrzebującym zarówno w kraju, jak i zagranicą - na Ukrainie, w Palestynie i Iraku.

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpocząć rok szkolny z uśmiechem

Pod koniec wakacji przedmiotem troski dla wielu rodziców w naszym kraju jest zakup podręczników i pomocy szkolnych dla swoich pociech. Wielu rodzin na wydanie kilkuset lub nawet ponad tysiąca złotych na choćby podstawowy komplet książek nie stać. Dlatego, już po raz szósty, wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci pomaga sfinansować Caritas Polska. W ub. roku organizacja przekazała 30 tys. takich wyprawek. W ciągu pięciu lat rozdano natomiast 67,5 tys. kompletów szkolnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach tegorocznej kampanii w wielu parafiach do specjalnych koszy zbierane będą podstawowe artykuły szkolne, które wypełnią plecaki zakupione przez Caritas. Akcję można też wspomóc, wysyłając SMS z hasłem „Tornister” lub dokonując wpłaty na konto Caritas.

– Jak informuje GUS, ponad milion polskich dzieci żyje w ubóstwie a koszt nabycia wyprawki szkolnej często przekracza możliwości rodziców. Poprzez wsparcie dzieci w okresie edukacji wspieramy nasze własne społeczeństwo. Starajmy się dać szansę tym dzieciom, które są w trudnej sytuacji życiowej – mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych, jest dużym wyzwaniem. „Ten wydatek często jest po to, żeby nasze dzieci nie musiały się wstydzić w szkole. Wyposażenie tornistra, plecaki, stroje sportowe, książki, buty - to jest minimum tysiąc złotych na dziecko” – przyznaje z kolei Cezary Jurkiewicz, ojciec ósemki dzieci.

Tegoroczną kampanię „Tornister pełen Uśmiechów” po raz kolejny wspierają wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki ośmiu tysiącom dzieci.

– Razem, w grupie pięciu wydawców edukacyjnych, przekażemy w tym roku pomoc o wartości kilkuset tysięcy złotych. Kiedy działamy przez Caritas mamy gwarancję, że nasza pomoc trafia do tych, którzy jej naprawdę potrzebują” – powiedział Jarosław Matuszewski, przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych w Polskiej Izbie Książki. Kampanię wspiera również firma BIC - producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”.

Reklama

Ważnym elementem kampanii jest jej wielki finał, organizowany tuż przed początkiem nowego roku szkolnego. Tegoroczny piknik odbędzie się 24 sierpnia w Przemyślu. 8 tys. dzieci, które przyjdą na tamtejszy rynek, otrzyma „Tornistry pełne Uśmiechów”. W trakcie pikniku odbędą się koncerty Łukasza Zagrobelnego i zespołu Lombard, który w 2006 r. otrzymał nagrodę Ubi Caritas za wspieranie działalności charytatywnej.

Akcję można wspomóc, wysyłając SMS z hasłem „TORNISTER” pod numer 72052 (2,46 zł) oraz wpłacając środki na konto Caritas: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Powodzianie nie zostaną bez pomocy

11 sierpnia Caritas Polska rozpoczęła ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian z południa Polski, którzy ucierpieli wskutek nawałnic i podtopień. Zalane zostały domy i budynki gospodarcze, pola uprawne i płody rolne, uszkodzone drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz mosty. Kościelna organizacja charytatywna przekazała 15 tys. zł na podstawowy sprzęt AGD dla poszkodowanych domostw.

O pomoc dla powodzian jako pierwszy zwrócił się z apelem kard. Stanisław Dziwisz, który odwiedził poszkodowanych i zadeklarował im pomoc ze strony Caritas. - Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomóc tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z tak ogromnymi problemami – zaapelował też ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Akcję pomocową prowadzi już Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Potrzeby wciąż są ogromne, stąd decyzja o rozpoczęciu akcji ogólnopolskiej.

Reklama

Według raportów straży pożarnej, na terenie samego powiatu limanowskiego zalanych zostało 257 budynków. Najwięcej, bo aż 175, w Kasince Małej, a także m.in. w Kasinie Wielkiej i Jodłowniku. Wszyscy obawiają się kolejnych burz. Pilnie potrzebna jest pomoc dla poszkodowanych.

Powodzian można wspomóc, wysyłając SMS z hasłem FALA na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub wpłacając środki na konto Caritas: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWÓDŹ.

Chrześcijanie w Iraku

W ostatnim czasie Caritas Polska pospieszyła z pomocą chrześcijanom w Kurdystanie. Wskutek niespotykanej agresji ze strony terrorystów z ramienia tzw. Państwa Islamskiego, chcących objąć szariatem tereny całego Iraku, Syrii i Libanu, chrześcijanie i inne grupy etniczne i wyznaniowe znajdują się tam w sytuacji nieustannego zagrożenia. Chrześcijańskie miasta wyludniły się. Domy rodzinne musiało opuścić już ponad 300 tys. osób. Uchodźcy potrzebują pilnej pomocy w postaci żywności, pitnej wody, odzieży, namiotów, środków higieny oraz artykułów i sprzętów, koniecznych do przeżycia. Potrzebna jest również pomoc medyczna i psychologiczna.

Zdaniem katolickiego patriarchy Kościoła chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, to exodus, prawdziwa Droga Krzyżowa. - Chrześcijanie idą pieszo w palącym słońcu Iraku do kurdyjskich miast Erbil, Duhok i Soulaymiyia, wśród nich są chorzy, osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. To wszystko może doprowadzić do katastrofy humanitarnej, a nawet do ludobójstwa - alarmuje abp Sako, prosząc nie tylko o pomoc, ale i modlitwę w intencji pokoju w Iraku.

Wsparcie humanitarne na tych terenach niesie przede wszystkim Caritas Irak we współpracy z Caritas Internationalis i Papieską Radą Cor Unum. Do tych międzynarodowych działań dołączyła także Caritas Polska. We współpracy z MSZ i MON specjalnym transportem lotniczym do Irbilu przesłała jako pomoc humanitarną: namioty, koce, środki spożywcze oraz artykuły pierwszej potrzeby o wartości 68 512 zł i wadze 8 ton. Tak szybki odzew był możliwy dzięki hojności ofiarodawców.

Reklama

Akcją przekazywania pomocy organizacjom humanitarnym kieruje agencja konsularna RP w Irbilu. Jednocześnie Caritas Polska kieruje prośbę o dalsze wpłaty na rzecz pomocy poszkodowanym w Iraku północnym, która będzie koordynowana poprzez struktury Caritas.

Akcję Caritas można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem IRAK

Korespondenci organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie codziennie alarmują: namioty dla uchodźców, postawione w katolickich centrach katechetycznych i innych budynkach kościelnych, są przepełnione, dlatego ludzie śpią już także na ulicach i parkach publicznych. Sytuacji w Kurdystanie nie ułatwia ponad 40-stopniowa temperatura.

Patriarcha Sako podkreśla, że potrzeby humanitarne wciąż wzrastają. Konieczne jest ulokowanie uchodźców z dala od miejsc objętych bombardowaniami islamistów, potrzeba wody, lekarstw i żywności. Kościoły robią wszystko, co w ich mocy, ale brak skoordynowanego wsparcia międzynarodowego spowalnia realizację akcji pomocowych.

Już wiadomo, że obecnie udzielana pomoc ma jedynie charakter doraźny. Znaczna większość uchodźców deklaruje bowiem, że póki co nie wróci w rodzinne strony i prawdopodobnie uda się na emigrację. Czują się bardzo rozczarowani postawą swoich muzułmańskich sąsiadów, z których wielu zaczęło rabować domy chrześcijan zaraz po tym, jak ci je opuścili. Są jednak i tacy, którzy chcą wrócić do swoich domów, ale pod warunkiem, że znajdą się międzynarodowe siły pokojowe, które zapewniłyby im ochronę.

Na pomoc Gazie

Nie tak daleko od Kurdystanu, w Strefie Gazy rozgorzał niedawno na nowo inny konflikt między Izraelem a Palestyną. Rozpoczął się on po zamordowaniu trzech młodych Izraelczyków, o co Izrael oskarżył Hamas, i - najprawdopodobniej w odwecie – zabiciu palestyńskiego nastolatka. Bardzo szybko konflikt ze starć ulicznych przeszedł w fazę działań militarnych. Z jednej strony w kierunku Tel Awiwu, z drugiej – na północne tereny Strefy Gazy wystrzeliwane są rakiety. Izraelskie lotnictwo bombarduje także domy i meczety.

Reklama

Skala zniszczeń i kryzysu humanitarnego w Gazie jest ogromna. Ponad 200 tys. osób musiało opuścić swoje domy, a ponad 1,2 mln osób nie ma dostępu do prądu i wody. Ludzie giną w Gazie każdego dnia.

Od początku do zaprzestania walk nawoływał papież Franciszek. Jednocześnie Caritas Internationalis w obliczu ogromnych zniszczeń i trudnej sytuacji ludności w Strefie Gazy ogłosiła apel o pomoc osobom poszkodowanym, do którego przyłączyła się Caritas Polska.

Caritas dostarcza pakiety żywnościowe i higieniczne, czystą, pitną wodę oraz leki i sprzęt medyczny. Są bowiem trudności z zaopatrzeniem w żywność, wodę i prąd, przestaje funkcjonować miejska infrastruktura. Domy musiało opuścić 200 tys. ludzi.

Najgorsza jest jednak sytuacja z opieką medyczną. Do tej pory zniszczono 6 szpitali oraz 10 przychodni, 12 ambulansów, 7500 domów mieszkalnych, 74 meczety oraz 2 kościoły, zbombardowano 153 szkoły, zamknięto 34 ośrodki zdrowia, rannych lub zabitych zostało wielu pracowników personelu medycznego (w tym lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek).

Dlatego Caritas Polska przyłączyła się do międzynarodowej akcji „Szpital dla Gazy”, zainicjowanej przez Caritas Jerozolima, agencję ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie i palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Instytucje opracowały listę niezbędnych leków oraz środków medycznych, które są najbardziej potrzebne.

Caritas Polska zbiera fundusze na zakup leków i sprzętu medycznego. Potrzebującym można pomóc, ofiarując środki pieniężne w każdej kwocie - dzięki wysłaniu SMS-a z hasłem "GAZA" na numer 72052 (2,46 zł z VAT), lub przekazując na konto Caritas: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „GAZA”.

Reklama

Wsparcie dla przesiedleńców na Ukrainie

Caritas Ukraina ogłosiła niedawno apel o pomoc dla wewnętrznych przesiedleńców ze wschodniej części tego kraju, objętej walkami między siłami rządowymi a separatystami. Celem apelu jest zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców - żywności, wody, artykułów higieniczno–chemicznych, ciepłej odzieży, butów (w tym szczególnie dla dzieci), koców, pojemników na wodę, sprzętu do gotowania i grzejników.

Kolejną formą pomocy jest zapewnienie wsparcia psychologicznego oraz doradztwa administracyjnego w celu uzyskania przez przesiedlonych odpowiednich zaświadczeń oraz uprawnień. Projekt jest realizowany w obwodzie charkowskim, dokąd ucieka duża liczba osób z terenów objętych walkami między siłami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami.

Obecna sytuacja konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie powoduje zwiększającą się liczbę wewnętrznych przesiedleńców. Według danych UNHCR, ich liczba wynosi ponad 120 tys. osób. Uchodźcy ze wschodniej Ukrainy stanowią 87 proc. wszystkich, którzy w wyniku konfliktu wojennego opuścili swoje domy, reszta to przesiedleńcy z Krymu.

Caritas Polska do tej pory przekazała m.in. fundusze na pomoc poszkodowanym na Majdanie (akcja „Paczka dla Ukrainy”), na kolonie dla ponad 1300 dzieci z 8 diecezji na Ukrainie, dla ponad 600 dzieci ukraińskich wypoczywających w Polsce (m.in. w diecezjach radomskiej i sandomierskiej) oraz na żywność i środki czystości dla uchodźców na Krymie.

Aby wspomóc przesiedleńców wewnętrznych ze wschodniej Ukrainy, wystarczy wysłać SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA.

Reklama

Caritas Polska jest największą w Polsce organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Działania Caritas Polska od lat koncentrują się na czterech płaszczyznach: akcji ogólnopolskich (np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Tornister pełen Uśmiechów, Kromka chleba), pomocy dla zagranicy (m.in. Pomocy dla Syrii, Gruzji i Autonomii Palestyńskiej, Solidarni z głodującą Afryką, Adopcja na odległość), wsparciu dla poszkodowanych przez kataklizmy oraz projektach stałych i długofalowych, jak np. wsparcie aktywności seniorów i osób niepełnosprawnych, Okna Życia, programy dożywieniowe, pomoc uchodźcom i migrantom oraz osobom bezrobotnym.

2014-08-20 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bangladesz: Caritas pomaga powodzianom

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

powódź

conner395 / Foter.com / CC BY

Bangladesz nawiedzają tragiczne w skutkach powodzie, najgorsze od 10 lat. Woda zniszczyła doszczętnie ponad 15 tys. domów i co najmniej 3 mln osób poniosło straty. Tamtejsza Caritas, odpowiadając na te dramatyczne wydarzenia, powzięła szereg specjalnych inicjatyw w celu pomocy powodzianom.

Wolontariusze tej katolickiej organizacji charytatywnej rozdali do tej pory ponad 1600 rodzinom specjalne zestawy pomocowe. Zawierają one pieniądze (4 tys. taka, czyli równowartość 46 euro) oraz przedmioty pierwszej potrzeby, łącznie ze środkami czystości. Podjęto równocześnie kampanię informacyjną dotyczącą higieny, aby zapobiec zarażeniom i epidemiom. W ramach akcji uczy się m.in., jak unikać ukąszeń węży, używać środków higienicznych i dbać o własną czystość.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Pigułka „dzień po”

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję