Reklama

Ze świata

2014-02-11 15:46


Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 15

Republika Środkowoafrykańska

Misjonarze pozostają z ludźmi

Polscy misjonarze pracujący w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej nie zamierzają się ewakuować. Taka była odpowiedź duchownych na apel polskiego MSZ wobec pogarszającej się sytuacji w tym biednym afrykańskim kraju. Konflikt trwa tam już od ponad roku. W ostatnim czasie doszło do kilku ataków na misje, gdzie pracują Polacy.

Warszawskie Centrum Formacji Misyjnej jest w stałej łączności z misjonarzami w Republice Środkowej Afryki, a sytuacja jest na bieżąco analizowana. Z kolei polskie władze, we współpracy ze stacjonującymi na miejscu wojskami francuskimi, rozważają różne opcje ewakuacji misjonarzy. – Priorytetem jest ich bezpieczeństwo – podkreślił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Z danych uzyskanych przez KAI w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wynika, że w RŚA przebywa obecnie 39 polskich misjonarzy. Najliczniejsza grupa pracuje w Bangi (12) oraz Bouar i okolicach (10), pozostali na placówkach misyjnych w Baboua (2), Bocaranga (1), Ndim (2), Ngaoundaye (4), Bagandou (4), Monasao (2) i Rafai (2).

Reklama

Wśród nich jest 10 księży diecezjalnych (z diecezji tarnowskiej) oraz 15 zakonników (7 kapucynów z prowincji krakowskiej, 4 franciszkanów z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach oraz 4 ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, czyli SMA). Pracuje tam także 8 sióstr zakonnych (3 ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, 2 józefitki) oraz sześcioro misjonarzy świeckich – 3 z diecezji tarnowskiej, 2 z SMA, 1 z diecezji łomżyńskiej.

Armenia

Kanonizacja ofiar ludobójstwa z 1915 r.

Ormiański Kościół Apostolski zapowiedział w sposób stanowczy i ostateczny, że zamierza doprowadzić do kanonizacji ofiar ludobójstwa z 1915 r. jako męczenników.

Do zagłady wielkiej rzeszy Ormian zamieszkujących ówczesne państwo tureckie doszło na rozkaz Młodoturków, tzn. młodych oficerów, dążących do unowocześnienia państwa. Sami Ormianie za datę rozpoczęcia masowych mordów przyjmują 24 kwietnia 1915 r. Według źródeł ormiańskich, zginęło wówczas co najmniej 1,5 mln ludzi. Zbrodni tej do dzisiaj nie chce uznać Turcja, podważając liczby podawane przez stronę ormiańską i okoliczności, w jakich doszło do zagłady.

Włochy

Coraz mniej zakonników

Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie wymagają dostosowania charyzmatu do wymogów współczesnych czasów. Konieczna jest także lepsza formacja powołaniowa. W obliczu coraz bardziej pustoszejących klasztorów wskazuje na to o. Giovanni Dalpiaz OSBCam, autor studium socjologicznego poświęconego kondycji życia zakonnego we Włoszech. Przypomina, że prawie połowa zakonnic w Italii (46 proc.) przekroczyła 60. rok życia. W ciągu ostatnich czterech dekad liczba sióstr spadła o niemal połowę, ze 154 tys. do 89 tys. Poważny kryzys odnotowało także męskie życie zakonne – w tym samym czasie liczba zakonników zmalała o jedną trzecią (z 30 tys. do 20 tys. zakonników). Włoski kameduła wskazuje, że wielu zgromadzeniom wciąż trudno pogodzić się z faktem, iż prowadzone przez nie dzieła nie mają dalszej racji bytu.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Swoje odwiedziny u patriarchy Bartłomieja I kard. Angelo Scola nazwał „kolejnym kroczkiem ku pełnej jedności chrześcijan”. Była to jego rewizyta w Stambule po majowych uroczystościach z okazji 1700-lecia edyktu mediolańskiego, w których wziął udział także duchowy zwierzchnik prawosławia. Arcybiskup Mediolanu zaznaczył, że jego podróż do Turcji ma też na celu wyrażenie wsparcia dla miejscowych wyznawców Chrystusa, pragnących pełnej wolności dla Kościoła. – Nie istnieje bowiem wolność religijna tam, gdzie nie jest ona zapewniona wszystkim i każdemu z osobna – zaznaczył kard. Scola.

Obaj hierarchowie, katolicki i prawosławny, wzięli też udział w prezentacji tureckiej edycji katechez Benedykta XVI o św. Pawle, wygłoszonych na audiencjach środowych w latach 2008-2009. Również to wydarzenie było okazją do zaznaczenia ekumenicznego charakteru wizyty kard. Scoli.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i prezes fundacji Kapucyni i Misje o. Tomasz Grabiec podczas briefingu prasowego nt. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Myśli wciąż aktualne

Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.
Jan Paweł II
Watykan, 21 listopada 2004 r.

Krótko

Podróż Ojca Świętego do Korei Południowej jest już praktycznie pewna – informuje agencja AsiaNews, powołując się na swe źródła w Watykanie. Pielgrzymka trwałaby 7 dni i objęła stołeczny Seul oraz Daejeon, gdzie w dniach 13-17 sierpnia br. odbędzie się Azjatycki Dzień Młodzieży.

Papież Franciszek potwierdził na pełnionym urzędzie kierownictwo Papieskiej Rady ds. Świeckich – jej przewodniczącego, kard. Stanisława Ryłkę, oraz sekretarza, bp. Josefa Clemensa. Mianował także członków i konsultorów tej dykasterii.

W Syrii trwają ciężkie walki. W ostatnim czasie w Aleppo zginęło ponad 250 osób, w tym blisko 80 dzieci.

Rosja przesunęła swoją granicę o 11 km w głąb terytorium Gruzji. Rosjanie tłumaczą, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie na czas igrzysk w Soczi. NATO jednak wyraziło swój niepokój i skrytykowało działanie Rosjan.

W Soczi w otwarciu zimowych igrzysk wzięło udział 5 tys. artystów z 70 regionów Rosji. Obecne igrzyska są najdroższe w historii. Rosjanie wydali na nie ponad 50 mld dolarów.

Sytuacja Polaków na Litwie staje się coraz trudniejsza. Kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i kultury wystosowało list otwarty przeciw obecności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w rządzie. Litewski premier oświadczył w odpowiedzi, że nie ma powodu, aby zrywać koalicję.

Parlament Europejski uchylił immunitet Zbigniewowi Ziobrze w związku z procesem, jaki wytoczył mu Artur Balazs. Ziobro oskarżył Balazsa, iż ten próbował ingerować w śledztwo ws. mafii paliwowej.

Amerykanie wysłali dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Utrzymują, że okręty pojawiły się w związku z igrzyskami w Soczi. Mówi się jednak, że prawdziwym powodem jest sytuacja na Ukrainie.

Posłowie szkockiego parlamentu zalegalizowali tzw. małżeństwa homoseksualne. Takie związki są już dozwolone w 17 krajach na świecie.

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najubożsi otrzymali „święconkę” od Caritas

2019-04-20 20:10

Agnieszka Bugała

Dziś 300 najuboższych podopiecznych łaźni i jadłodajni wrocławskiej Caritas otrzymało „święconkę” na świąteczne śniadanie. Dary pobłogosławił abp Józef Kupny. Metropolita złożył też życzenia obdarowanym:

Agnieszka Bugała

– Święta są dla mnie okazją żeby złożyć wam jak najserdeczniejsze życzenia. Święta Wielkanocne może nie mają takiej oprawy jak Święta Bożego Narodzenia, ale są to najważniejsze święta chrześcijańskie. W tym czasie adorujemy krzyż Chrystusa, żeby potem cieszyć się Jego zmartwychwstaniem. Dlatego też w ten dzisiejszy i jutrzejszy dzień chcę wam życzyć doświadczenia Bożej obecności w waszym życiu. Dzisiaj jest taki dzień, który Pan Jezus spędza w Szeolu. W tym miejscu, w którym ludzie oczekiwali na zbawienie. W wyznaniu wiary mówimy „zstąpił do piekieł”. To nie chodzi o to, że Pan Jezus wstąpił do piekła, ale do tego miejsca, w którym ludzie oczekiwali zbawienia, oczekiwali odkupienia. Chrystus w tym dniu nie leży tylko w grobie, powiedzielibyśmy nie odpoczywa po męce po śmierci, ale z wielką troską zstępuje tam, aby zwiastować tym, którzy oczekiwali na zbawienie tą radosną wiadomość o zbawieniu.

Ja także dzielę się z wami tą wielką radością zmartwychwstania Chrystusa. Zwycięstwa nad cierpieniem, nad śmiercią. Tą wielką radością, że przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie wchodzimy w nową, głęboką i trwałą więź z Bogiem. Niech zatem Bóg będzie waszą radością i święta Zmartwychwstania będą dla was świętami radosnym i spokojnymi. Tego z całego serca wszystkim wam życzę. Życzę wam także tego, byście doświadczyli radości podczas spożywania tych pokarmów wielkanocnych. Dlatego chcemy was tymi pokarmami dzisiaj obdarować. I z całego serca życzę Świat błogosławionych, pełnych pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego.

Ks. Dariusz Amrogowicz dyrektor wrocławskiej Caritas podkreśla, że od początku pierwszych wieków Kościół zdawał sobie sprawę, że najcenniejszą wartością jest Eucharystia i ubodzy, którzy są skarbem tego Kościoła, a opiekę nad ubogimi powierza Chrystus swoim apostołom. Staramy się realizować to dzieło, które On zaczął i przekazał swoim uczniom. Organizujemy wielkanocne paczki świąteczne nie tylko dlatego żeby ci ludzie otrzymali kawałeczek święconki, czegoś lepszego na stół świąteczny, ale przede wszystkim z poczucia miłości do Chrystusa. Pragniemy tym darem dzielić się z potrzebującymi. Chcemy żeby mieli tą świadomość że radość wypływa ze zmartwychwstania naszego Pana.

1500 kg produktów spożywczych zapakowali wolontariusze w ramach wolontariatu pracowniczego.

– W paczkach nasi ubodzy znajdą wielkanocną babkę, świąteczne wędliny, serki, żurek, cukier i bochenek świeżego chleba – wylicza Michał Brzezicki koordynator jadłodajni i łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dary zakupione zostały dzięki życzliwości ofiarodawców. Część pozyskana została z Banku Żywności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem