Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski

Raport z „prawem do aborcji” odrzucony

Parlament Europejski odrzucił projekt rezolucji będący rocznym sprawozdaniem na temat równości między kobietami a mężczyznami w Unii Europejskiej, autorstwa Inês Zuber. W raporcie Zuber postulowała „prawo do aborcji”, co pozwoliłoby osobom dążącym do zniesienia prawnej ochrony życia ludzkiego na prenatalnym etapie rozwoju stygmatyzować kraje takie jak Polska, które chronią życie najsłabszych. Dostęp do aborcji potraktowano w tym dokumencie jako jedno z praw reprodukcyjnych, co jest niezgodne z oficjalnym stanowiskiem Polski, sprzeciwiającej się takiemu kategoryzowaniu aborcji. Rezolucja ta promowała również wdrażanie polityki genderowej od wczesnego dzieciństwa w szkołach publicznych. Autorka sprawozdania postulowała ponadto zrównanie homoseksualnych związków partnerskich z małżeństwami.

Unia Europejska

Akcja „Jeden z Nas”

Komisja Europejska na 10 kwietnia br. wyznaczyła datę wysłuchania publicznego w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”, której celem jest zablokowanie wypływu unijnych pieniędzy na programy niszczące życie ludzkie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

27 lutego Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” zakończyła proces przekazywania Komisji Europejskiej zweryfikowanych podpisów oraz załatwiania innych formalności (takich jak złożenie sprawozdań finansowych), które musiały zostać dopełnione przez organizatorów inicjatywy.

Zebrano ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, do rozpoczęcia prac w Komisji Europejskiej wymagany był milion podpisów. Miesiąc po wysłuchaniu publicznym Komisja Europejska ogłosi, jaką decyzję podjęła w sprawie inicjatywy „Jeden z Nas”.

Krym

Apel polskich księży

Dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl OMI, misjonarz oblat, zwracają się z gorącym apelem do Polaków o pomoc finansową.

Piszą m.in.: „Na Krymie pozostało w siedmiu parafiach rzymskokatolickich dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej. Nie dociera na Krym pomoc humanitarna.

Reklama

Jedyną możliwą jeszcze formą pomocy jest przekazanie pieniędzy, za które na miejscu można kupić najpotrzebniejsze artykuły i lekarstwa. Zwracamy się z apelem o przekazywanie wsparcia finansowego dla tych ofiarnych kapłanów na podane niżej konta bankowe z dopiskiem: «na Krym». Twoja pomoc ratuje życie”.

Piotr Rosochacki, Dyrektor Caritas Spes Krym, Bank Millenium, ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa, SWIFT BIGB PL PW (XXX)
PLN 72 11 60 2202 0000 0000 4034 6949; USD PL 66 11 60 2202 0000 0002 1932 63 16.

Ludzie

Ks. Federico Lombardi SJ

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, podsumowując pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka, powiedział: – Zapamiętam z tego pierwszego roku pontyfikatu kilka wydarzeń, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Oczywiście, pierwsze pojawienie się Papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra. Następnie umycie stóp młodym więźniom w Wielki Czwartek. Zapamiętam też podróż na Lampedusę i to świadectwo wielkiej bliskości względem osób najbardziej zapomnianych i porzuconych. Zapamiętam Światowy Dzień Młodzieży, wielkie spotkanie w Rio, w Ameryce Łacińskiej. Następnie dokument programowy, czyli „Evangelii gaudium”, w którym Papież w sposób bardzo jasny i obszerny ukazał nam swoje serce. W końcu – lutowy konsystorz.

Myśli wciąż aktualne

Dążenie do zysku za wszelką cenę i brak troski o dobro wspólne doprowadziły do skoncentrowania ogromnych bogactw w nielicznych rękach, podczas gdy reszta ludzkości cierpi nędzę i zaniedbanie.
Jan Paweł II, Watykan, 20 grudnia 2002 r.

Krótko

Działania papieża Franciszka popiera ponad 87 proc. Włochów – wynika z sondażu przeprowadzonego z okazji pierwszej rocznicyjego pontyfikatu. Pozytywny wpływ Papieża na Kościół dostrzega aż 91 proc. kobiet.

Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie w przeddzień przybycia do Waszyngtonu szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka. Jaceniuk spotkał się z Barackiem Obamą. Rozmawiano o bieżącej sytuacji i pomocy USA dla Ukrainy.

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Władze ukraińskie skrytykowały tę decyzję i zapowiedziały podjęcie odpowiednich kroków.

Rosyjska telewizja, opierając się na słowach byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, oskarżyła Polskę o inspirację działań opozycji na Ukrainie i szkolenie „radykałów z Majdanu”.

Rosja nie wyklucza poczynienia „lustrzanych kroków”, jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje z powodu interwencji na Ukrainie. Poinformował o tym wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

Gruzja wstąpi na ścieżkę wejścia do NATO, gdyby rosyjska akcja na Krymie powiodła się – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła w Sojuszu Północnoatlantyckim.

ONZ twierdzi, że Korea Płn., mimo zakazów, nadal handluje bronią. Posługuje się w tym celu swoimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi.

W Internecie pojawiły się wezwania do zabicia prezydenta Francji François Hollande’a. Wezwania opublikowali islamiści, a francuskie władze poinformowały, że traktują je poważnie.

Zaginął malezyjski samolot z ponad 200 osobami na pokładzie. Podczas lotu załoga nie zgłaszała nieprawidłowości.

W Nowym Jorku we wschodnim Harlemie w wyniku eksplozji i pożaru budynku zginęły 2 osoby, a kilkanaście zostało rannych. Wstrząsy odczuto w wielu budynkach.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Niewiarygodne, ale prawdziwe

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 71

[ TEMATY ]

święci

wikimedia.pl

św. Tomas z Celano

św. Tomas z Celano

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dowodzą tego najbardziej osobliwe cuda dokonane za wstawiennictwem świętych.

Dar bilokacji, mówienie językami, dar uzdrowienia czy stygmaty – te cuda chyba nikogo nie dziwią. Ich katalog jest jednak obszerniejszy, znajdują się w nim również takie nadnaturalne zjawiska, które mogą się wydawać co najmniej osobliwe albo nawet ekstrawaganckie. W logice Boga jednak mają one wielkie znacznie.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję