Reklama

Spotkanie Akcji Katolickiej ze wspólnotą Kościoła greckokatolickiego

2014-03-26 12:37

Franciszek Kwaśniak
Edycja legnicka 13/2014, str. 6-7

Franciszek Kwaśniak

W parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy 9 marca odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej ze wspólnotą Kościoła obrządku wschodniego. Spotkanie zostało zorganizowane przez proboszcza parafii ks. dr. Mirosława Drapałę oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.

Założenia programowe

Głównym przesłaniem wydarzenia było wzajemne poznanie się przedstawicieli dwóch Kościołów – rzymskokatolickiego oraz greckokatolickiego. W spotkaniu uczestniczyli: ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. dr Mirosław Drapała, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy, asystenci kościelni Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej ks. Roman Raczak z Legnicy i ks. Aleksander Siemiński z Kamiennej Góry. Ponadto udział wzięli również członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, wierni Kościoła greckokatolickiego i członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W programie spotkania przewidziano: wprowadzenie członków Akcji Katolickiej w liturgię Kościoła greckokatolickiego, uczestnictwo w Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego oraz integracja wspólnot obu Kościołów w parafialnej świetlicy.

Rys historyczny

Ks. dr Mirosław Drapała opowiedział o sytuacji Kościoła greckokatolickiego w latach 1947-57 r. i ogromnych trudnościach w sprawowaniu opieki duszpasterskiej nad wiernymi, którzy byli wówczas całkowicie pozbawieni posługi duszpasterskiej w swoim obrządku. Dopiero w roku 1957 otwarto kilka ośrodków duszpasterskich, w tym jeden ośrodek w Legnicy, w rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jacka. Pierwszym duszpasterzem grekokatolików w Legnicy był ks. Włodzimierz Hajdukiewicz, którego praca z uwagi na rozproszenie wiernych była bardzo trudna. W tym czasie życie religijne parafii koncentrowało się głównie na udzielaniu sakramentów i niedzielnej służbie Bożej. Sytuacja taka trwała do 1975 r., tj. czasu, gdy proboszczem parafii został ks. Jan Martyniak, późniejszy biskup i arcybiskup. Ks. Jan Martyniak ożywił w parafii działalność duszpasterską, wprowadzając pracę katechetyczną dla młodego pokolenia oraz inne formy duszpasterskie dla dorosłych. Brak własnej świątyni nie sprzyjał sprawowaniu Boskiej Liturgii, gdyż specyfika wnętrza świątyni greckokatolickiej różni się od wnętrza świątyni rzymskokatolickiej. Ks. Jan Martyniak razem z wiernymi podjęli decyzję o budowie w Legnicy swojego ośrodka parafialnego. Inicjatywie towarzyszyła życzliwa postawa i pomoc ówczesnych władz samorządowych.

Reklama

Struktura architektoniczna cerkwi

W 1991 r. bp Jan Martyniak poświęcił plac pod ośrodek duszpasterski i rozpoczęto budowę kaplicy. Rok 1997 to przejście ze sprawowaniem nabożeństw z parafii pw. św. Jacka do nowo wybudowanej kaplicy. Budowę cerkwi rozpoczęto w 1998 r., a podstawowy etap budowy zakończono poświęceniem w 2007 r. Obrzędom oraz Liturgii przewodniczył abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. W koncelebrze uczestniczyli: biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak oraz inni hierarchowie i duchowni Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W uroczystościach wzięli udział: biskup senior Tadeusz Rybak i legnicki biskup pomocniczy Stefan Regmunt. W 2012 r. cerkiew legnicką nawiedził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław (Szewczuk) – zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego. Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny prezentuje się okazale, ma nowe wyposażenie, bogaty ikonostas. Freski pokazują pełne majestatu piękno kultury bizantyjskiej. Proboszcz ks. dr Mirosław Drapała przedstawił strukturę architektoniczną oraz omówił symbolikę, znaczenie ikonostasu oraz ikon na ścianach domu Bożego.

Uczestnictwo w Liturgii i integracja

Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego była sprawowana w języku ukraińskim, a obrzędom liturgicznym towarzyszył chór parafialny. Dla katolików rzymskokatolickich modlitwa przed ikonami, razem ze społecznością Kościoła greckokatolickiego, była wielkim przeżyciem. Ogromne uznanie należy się chórowi, który pięknym brzmieniem ubogacił Liturgię. Słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, który rozważając pytanie: „Jak osiągnąć życie wieczne?”, przekazał w sposób jasny i zrozumiały warunki, które każdy z nas powinien spełnić, aby być zbawionym. Pierwszym warunkiem jest wiara w Jezusa Ukrzyżowanego, która wprowadza w przestrzeń zbawienia. Warunkiem na drodze do zbawienia jest także przyjęcie chrztu św. i uczestnictwo w sakramentach św. Kolejny warunek, według wskazań Jezusa, to zachowanie przykazania Ojca. Także niezbędnym warunkiem osiągnięcia życia wiecznego jest przypomnienie św. Pawła, który mówi, aby życie codzienne było nacechowane pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością i łagodnością. Homilia ks.prof. Jana Klinkowskiego poparta przykładami i cytatami z Pisma Świętego pokazuje drogę, którą trzeba przebyć, aby mieć życie wieczne. Spotkanie integracyjne obu społeczności w świetlicy parafialnej było nacechowane wspólną troską o życie codzienne Kościołów – rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, o pokój na ziemi ukraińskiej i możliwość bliższej współpracy na poziomie lokalnym. Akcja Katolicka zaprosiła wiernych Kościoła greckokatolickiego do uczestnictwa w organizowanej sesji naukowej podczas 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

Tagi:
Kościół

A bramy piekielne go nie przemogą (mt 16, 18)

2019-03-06 10:17

Mateusz wyrwich
Niedziela Ogólnopolska 10/2019, str. 15

Kościół najłatwiej jest – darujcie to słowo – pokonać również przez kapłanów. Jeżeli zabraknie (...) służby, (...) świadectwa (...). W Polsce to nie zachodzi. Ale też trzeba stale czuwać, żeby (...) nie nastąpiło. Nie rozwinęło się coś w niewłaściwym kierunku. Musicie bardzo czuwać, musicie wszyscy mieć tego ducha rozeznania. Kościół w Polsce dzięki kapłanom jest niepokonany.
Jest niepokonany dzięki tej jedności kapłanów z Episkopatem. I z kolei – jedności całego społeczeństwa z kapłanami i Episkopatem (Jan Paweł II, Częstochowa, 6 czerwca 1979 r.)

Figura św. Michała Archanioła – Monte Sant’Angelo/fot. Graziako/Niedziela
Figura św. Michała Archanioła – Monte Sant’Angelo
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

2019-03-19 10:24

ml / Warszawa (KAI)

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.

Grażyna Kołek/Niedziela
Krzeszów – Kościół św. Józefa. Malował Michał Leopold Willmann

Według św. Mateusza, Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność. Imię Józef znaczy „Bóg przydał”.

Św. Józef jest także patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ jest wzorem ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Zapewne niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Choć nie był ojcem naturalnym Jezusa, według prawa żydowskiego, jako mąż Maryi, był Jego ojcem i opiekunem. Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim (+420). Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.

Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.

W Polsce, szczególnie w Krakowie, święto Oblubieńca Maryi obchodzono 19 marca już na przełomie XI i XII w. Do liturgii wspomnienie św. Józefa weszło w Jerozolimie w V w. Na Zachodzie przyjęło się w wieku VIII. Do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV (1479) a Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył na cały Kościół. W Polsce św. Józefa znany był już na przełomie XI i XII w. W tym czasie w Krakowie obchodzono już jego święto pod datą 19 marca. Czci św. Józefa poświęcony jest cały miesiąc marzec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Peregrynacja obrazu św. Józefa w Żarach

2019-03-19 22:45

Kamil Krasowski

18 i 19 marca obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu nawiedził parafię św. Józefa w Żarach. Pierwszego dnia odbyły się tam Msza św. odpustowa ku czci św. Józefa Oblubieńca, a po niej spotkanie ewangelizacyjno - modlitewne dla mężczyzn w kościele.

facebook/Parafia św. Józefa w Żarach
Blok ewangelizacyjno-modlitewny "Milczeć, walczyć, kochać" w kościele św. Józefa w Żarach
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Żarach. Blok ewangelizacyjno-modlitewny
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem