Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochajmy więcej!

W uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, święto patronalne ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich, w archikatedrze częstochowskiej spotkali się na wspólnej modlitwie przedstawiciele zrzeszeń katolickich naszej archidiecezji. W uroczystości wzięli również udział alumni Wyższego i Niższego Seminarium Duchownego oraz siostry zakonne i wierni parafii archikatedralnej z jej proboszczem ks. prał. Marianem Dudą. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży asystentów wspólnot katolickich, rektora WSD - ks. dr. Włodzimierza Kowalika i asystenta kościelnego Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej - ks. dr. Dariusza Nowaka. Oprawę liturgiczną przygotowali przedstawiciele katolickich zrzeszeń i alumni WSD pod kierunkiem ks. Piotra Mizery.
Metropolita częstochowski mówił w homilii o zagrożeniach współczesnego świata: neopogaństwie - pogardy dla tego, co Boże; braku klarowności pojęć nazywających podstawowe wartości - takie jak prawda, kłamstwo, grzech; zagrożeniu osobistej wiary - Bóg nie jest dość kochany; rodziny - zabijanie nienarodzonych, antykoncepcja, brak miłości ofiarnej rodziców do dzieci, dzieci do rodziców i miłości małżeńskiej. W Roku Umiłowania Chrystusa, w roku peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego Ksiądz Arcybiskup zwracał się do zgromadzonych: "Idźmy drogą czystej miłości. Objawiajmy gotowość pójścia za Jezusem. Niech nas dotknie łaska Epifanii. Idźmy za Chrystusem jako wspólnoty charyzmatyczne, kapłani, siostry zakonne, świeccy. Kochajmy więcej. Ratujmy Miłość! - to jest nasze powołanie!".
Przed błogosławieństwem odczytane zostało przesłanie VI Forum Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, w którym omówiono sposoby zaangażowania się wspólnot katolickich w parafiach w dzieło peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i owoce peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst i fot.: Anna Cichobłazińska


Powitanie dzieciątka w Kłomnicach

Do świąt Bożego Narodzenia kłomnicka wspólnota przygotowała się uczestnicząc w roratach, wsłuchując się w słowo Boże, podejmując uczynki miłosierdzia (wykupione zostały wszystkie świece Caritas), uczestnicząc w rekolekcjach adwentowych i przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Miejscowi duszpasterze: proboszcz ks. kan. Mirosław Turoń i wikariusz ks. Stanisław Goska mobilizowali i zachęcali parafian do podejmowania wysiłku w pracy nad sobą. Pięknie oczekiwały na Chrystusa dzieci, więc księża nagrodzili te starania. Najpierw ks. Stanisław Goska jako św. Mikołaj rozdał dzieciom 6 grudnia po roratach słodkie upominki, następnie, w Wigilię, przygotowano powitanie Dzieciątka. W przystrojonej przez młodzież KSM, ks. Goskę i s. Barbarę Wieczorek świątyni przy żłóbku Dzieciątka Karina Muras złożyła dar serca dzieci - "dobre uczynki". Czytane przez ks. Jarosława Zająca fragmenty Biblii i poezję wzbogacono śpiewem kolęd. Podsumowany został konkurs na systematyczne i aktywne uczestnictwo w roratach. Nagrodzono 34 dzieci, najmłodszy - Tomek Majchrzak liczy sobie 5 lat. Wszystkie dzieci otrzymały od Księdza Proboszcza obrazki różańcowe wprowadzające w Rok Różańca. Tomasz Kowalczyk i Krystian Drab otrzymali figurki Świętej Rodziny. W czasie wigilijnego spotkania proboszcz ks. Mirosław Turoń przekazując w czasie łamania się opłatkiem życzenia dzieciom, rodzicom i gościom, nie krył wzruszenia z duchowego przeżywania przez kłomnicką wspólnotę radości z narodzin Chrystusa.

Reklama

Wiesława Jarońska


Podziękowanie

Pragniemy gorąco podziękować mieszkańcom Częstochowy oraz częstochowskim cukiernikom za wsparcie akcji "Świąteczne wypieki dla najbardziej potrzebujących", organizowanej w tym roku po raz dziewiąty przez Ligę Miejską w Częstochowie. Przekazane wypieki sprawiły dużo radości obdarowanym rodzinom i osobom samotnym. W sumie przekazaliśmy 140 paczek.
W sposób szczególny pragniemy podziękować: Arturowi Szymczykowi i Mariuszowi Rospędkowi - ciastkarnia:"Michaś", cukierni "Blikle", Kazimierzowi Kucajowi - zakład cukierniczy, Hipermarketowi "Tesco", Lechowi Jędryce - piekarnia, zakładowi cukierniczemu "Kozłowscy", Zdzisławowi Mackiewiczowi - cukiernia "Ptyś", Janowi i Annie Hadrian - cukiernia "Pszczółka", Stanisławowi Mękarskiemu - zakład cukierniczy, Jarosławowi Olszewskiemu - cukiernia "Ma-Ja", cukierni "Jałowiec", Markowi Pydzińskiemu - cukiernia, zakładowi cukierniczemu "Beza".
Z wyrazami szacunku

Reklama

Konrad Głębocki - Koordynator akcji
Tadeusz Wrona - Przewodniczący Ligi Miejskiej


Akcje świąteczne Akcji Katolickiej

Wyższe Seminarium Duchowne rokrocznie zbiera na terenie całej archidiecezji płody rolne na potrzeby Seminarium (głównie ziemniaki i warzywa). W tym roku ofiarność wiernych okazała się tak znaczna, że Seminarium postanowiło podzielić się tym dobrem z najbardziej potrzebującymi pomocy rodzinami archidiecezji, przekazując ok. 30 ton ziemniaków. Akcją zajęła się Akcja Katolicka, której członkowie posortowali ziemniaki w 50 kg worki i rozwieźli po częstochowskich parafiach do rodzin borykających się z biedą, głównie bezrobotnych. Tym zadaniem zostały obarczone parafialne Oddziały AK, które najbardziej są zorientowane w potrzebach rodzin parafii.

Przed świętami Bożego Narodzenia Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej ze środków darczyńców, MOPS i Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej zebrała ok. 4 tys. zł, które przeznaczyła na przygotowanie paczek świątecznych, głównie żywnościowych, dla najbiedniejszych rodzin w Częstochowie. Stałą pomoc rodzinom świadczy 10 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, które od 3 lat dotują dożywianie dzieci w szkołach położonych na terenie parafii.

Akcja Katolicka naszej archidiecezji od kilku lat organizuje w Zwardoniu i Zakopanem zimowiska dla dzieci. Jak co roku w tych zimowiskach uczestniczą dzieci z rodzin biednych i bezrobotnych, których nie stać na opłacenie wypoczynku dzieci. Akcja Katolicka zwraca się do ludzi ofiarnych o pomoc finansową i rzeczową w objęciu zimowym wypoczynkiem jak największej liczby dzieci. Mile będą widziane zimowe kurtki, buty, czapki i rękawiczki, a także niepotrzebny sprzęt sportowy, w tym narty. Adres: Biuro AK, Częstochowa. Al. NMP 54, tel. (0-34) 366-48-20.

Anna Wnęko


Kombatancki opłatek

W sali lustrzanej hotelu "Polonia" w Częstochowie z inicjatywy Zarządu Głównego Korpusu Wojska Polskiego zorganizowano w grudniu ub. r. spotkanie opłatkowe, w którym wzięło udział ok. 100 kombatantów, także byłych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przybyli także kapelani: ks. płk. Stanisław Wróblewski i ks. płk. Stanisław Rospondek oraz przedstawiciele garnizonu, Komendy ZHP i władz miasta: wiceprezydent Halina Rozponde i członek Zarządu Paweł Ruksza. Obecnych powitał mjr Marian Kluczniak. Przy łamaniu się opłatkiem życzeniom nie było końca. Spotkanie przebiegało przy śpiewie kolęd i pieśni patriotycznych. Kilkanaście osób otrzymało odznaczenia i nominacje oficerskie.

Ryszard Sowiński


Msza św. w intencji środowiska ludzi mediów

26 stycznia, godz. 19.15

kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi
Częstochowa
Al. Najświętszej Maryi Panny 56

Rokrocznie wikariusz biskupi ds. mediów, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś w związku ze świętem patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego zaprasza osoby związane z mediami: prasą, radiem, telewizją, Internetem na Mszę św. w intencji tego środowiska. Podobnie jak w latach ubiegłych Eucharystii w kościółku rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie przewodniczyć będzie abp. Stanisław Nowak.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy


Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela" serdecznie zaprasza Czytelników i Członków Ruchu Przyjaciół "Niedzieli"

na spotkanie opłatkowe oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziewczęcego "Subito" z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.
Podczas spotkania przewidziane jest również podsumowanie sytuacji w mediach w minionym roku przez redaktora naczelnego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia.
Spotkanie odbędzie się w piątek - 24 stycznia 2003 r. o godz. 16.00 w Auli Redakcji "Niedzieli".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej.

– Bardzo pragnąłem sprawować tę dzisiejszą Mszę Świętą Krzyżma razem z wami. Poprzez nią bowiem rozpoczynamy Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej – mówił na początku homilii abp Marek Jędraszewski, nawiązując do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wyjątkowy charakter tej Mszy św. podkreśliło poświęcenie kapłańskich stuł z symbolami kongresu. – Przez jednakowy kształt tych stuł pragniemy wyrazić naszą jedność – jedność prezbiterium Świętego Kościoła Krakowskiego – dodawał arcybiskup zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzny i estetyczny, ale eklezjalny wymiar jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję