Reklama

Niedziela Przemyska

300 lat to piękny jubileusz

Jak informowaliśmy już na łamach „Niedzieli Przemyskiej” parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik

Niedziela przemyska 38/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

abp Józef Michalik

Zdjęcie ze zbiorów Jana Marczaka

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. jubileuszową sprawował Metropolita Przemyski w asyście wszystkich księży rodaków, w tym dwóch misjonarzy: michaelity Zdzisława Urbanika, od 30 lat misjonarza najpierw w Paragwaju a następnie w Argentynie, od wielu lat proboszcza parafii w Buenos Aires i delegata Ojca Generała na Paragwaj i Argentynę, michaelity Adama Gąsiora pracującego na Ukrainie oraz miejscowego proboszcza a zarazem dziekana dekanatu sieniawskiego ks. prał. Edwarda Piekło, który w tym roku obchodzi też swoje jubileusze – 40-lecia kapłaństwa i 30-lecia proboszczowania w Majdanie Sieniawskim. W koncelebrze znaleźli się również księża rodacy: dominikanin Eugeniusz Pokrywka, pracujący na Pomorzu, ks. prał. Franciszek Goch, dziekan dekanatu w Brzozowie, ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii w Przemyślu, diecezjalny opiekun RAM-u oraz ks. Tomasz Sieradzki i Krzysztof Zwoliński. Obecni byli również niektórzy księża wikarzy tutaj pracujący, jak też księża z dekanatu, którzy dojechali po odprawieniu Mszy św. w swoich parafiach. W uroczystej Sumie wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie oraz wierni z parafii sąsiednich.

Tuż po powitaniu przybyłych ks. proboszcz Edward Piekło przedstawił krótką historię parafii podkreślając, że mimo mieszkających tutaj przez minione wieki ludzi biednych, zawsze posiadali oni wielki skarb w sercu – silną wiarę, czemu wielokrotnie dawali i dają wymowny wyraz. Prosił też arcypasterza aby pomodlił się za wszystkich tu zgromadzonych, aby zawsze kroczyli drogami zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdjęcie ze zbiorów Jana Marczaka

Misja Chrystusowego Kościoła

Rozpoczynając Mszę św. abp Michalik nadmienił, że 300 lat to piękny jubileusz, a 10 procent tego czasu stanowi proboszczowanie w Majdanie Sieniawskim ks. prał. Edwarda Piekło. Mszę św. ofiarował w jego intencji, wszystkich kapłanów pracujących w majdańskiej parafii, jak też parafian, również ich przodków i tych być może nieco oddalonych od Kościoła. W homilii nawiązał do Ewangelii mówiącej o upominaniu ludzi błądzących. Zachęcał, aby to czynić. Taka też jest misja Kościoła, również majdańskiego od początków jego istnienia po dzień dzisiejszy. Metropolita Przemyski nie zapomniał też wspomnieć poprzedniego proboszcza, śp. ks. prał. Antoniego Pankiewicza, za czasów którego powstała obecna świątynia. Podziękował również mieszkańcom Majdanu Sieniawskiego, którzy tak hojnie wspierają wszystkie inwestycje przy kościele, nie żałując również grosza na budowę sąsiednich i innych świątyń. Ucieszyło go, że przy parafii jest tyle katolickich stowarzyszeń wiernych, którzy tworzą Kościół bardziej żywym. Mówiąc o godności kapłańskiej podkreślił, że to nie tylko modlitwa, ale i upominanie wiernych jeśli jest taka potrzeba. „Kapłan działa jak Chrystus, on się utożsamia z Chrystusem. Kapłan musi trwać w zjednoczeniu z Chrystusem. Musi być ubogi, pokorny, czysty, cierpliwy, łagodny, dobry, przebaczający, a jest to możliwe dzięki łasce Chrystusowej i modlitwie wiernych za kapłanów”. Życzył Księdzu Jubilatowi, aby był jak najbardziej upodobniony do Chrystusa, a wszystkich zachęcał do gorliwej służby Bogu.

Reklama

Wspólnota wiernych i świętych

W modlitwie wiernych nie zapomniano o poprzednich kapłanach, jak też wiernych, w tym o słudze Bożej Julii Buniowskiej, której beatyfikacji majdaniacy z upragnieniem oczekują. Natomiast po Komunii św. Ksiądz Proboszcz, dziękując za udział w uroczystości tak głównemu Celebransowi, jak i pozostałym kapłanom i wiernym, wyraził przekonanie, iż pośród zgromadzonych jest również obecny tak umiłowany przez abp. Józefa Michalika św. Jan Paweł II, którego wizerunek od niedawna znajduje się w ołtarzu głównym.

Czas dziękczynienia

Dziękowali również księża rodacy majdańscy. O. Eugeniusz Pokrywka, dziękując Księdzu Arcybiskupowi pogratulował również tak pięknego jubileuszu Księdzu Proboszczowi. Ks. Adam Gąsior, który na Ukrainie, nad Morzem Azowskim, wybudował kościół, w swoim wystąpieniu wspomniał nieżyjącego już o. Adama Gąsiora, który wraz z Mikołajem Marczakiem wielokrotnie jeździli do Warszawy, do rodaka prof. Adama Grucy, aby ten dopomógł im w staraniach o zezwolenie na budowę kościoła, co stało się faktem w 1956 r. W podobnym tonie mówiła przedstawicielka sióstr zakonnych pochodzących z Majdanu – michaelitka Domicela Dyndał. Natomiast ks. prał. Franciszek Goch, także rodak, dziekan dekanatu w Brzozowie życzył Księdzu Proboszczowi, aby Chrystus przytulił go do swojego serca tak, jak to zrobił będąc na krzyżu wobec św. Franciszka. Wspominano też wspaniałych kapłanów – wikarych tutaj pracujących, jak np. śp. ks. Stanisława Ostrowskiego, śp. ks. Czesława Piotrowskiego oraz żyjącego ks. prał. Kazimierza Wójcikowskiego, do niedawna kustosza sanktuarium w Jodłówce koło Jarosławia, oraz innych.

Reklama

Na zakończenie uroczystości nastąpiło uroczyste błogosławieństwo abp. Józefa Michalika.

Prośmy dobrego Boga, aby w dalszym ciągu miał wszystkich majdańskich parafian oraz ich pasterzy w swojej opiece; a Matkę Najświętszą, aby wypraszała dla nas wszystkich tak potrzebne łaski.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWT

[ TEMATY ]

jubileusz

PWT

UTW

Anna Majowicz

Uroczystości na PWT

Uroczystości na PWT

Mszą św. w katedrze wrocławskiej zainaugurowano obchody jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.

W homilii kapłan nawiązał do liturgii Słowa Bożego, w której Jezus mówił o dziełach <<Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!>>

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję