Reklama

Niedziela w Warszawie

Wykłady dla każdego

Na spotkania organizowane przez Uniwersytet Otwarty UKSW dotychczas przychodziło kilkaset osób. W nowym roku akademickim chętnych jest znacznie więcej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnia dekada minionego miesiąca była bardzo pracowita dla kierownika Uniwersytetu Otwartego UKSW dr. Kazimierza Szałaty. W niedzielę 21 września był on na inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Dialogu Społecznego w Ostrowii Mazowieckiej. W ubiegłym tygodniu brał udział w otwarciu Akademii Colloquia Gostiniensia w Gostyninie. A w ostatnim dniu września uczestniczył w rozpoczęciu cyklu wykładów w Akademii ABC Chrześcijaństwa w parafii św. Maksymiliana M. Kolbe w Płońsku.

– Uniwersytet Otwarty UKSW powstał w 2009r. Główną ideą naszej działalności jest tworzenie miejsc, w których o ważnych problemach mówi się mądrze – mówi „Niedzieli” dr Szałata. – I takich miejsc jest coraz więcej. Na początku był to kampus UKSW przy ul. Wóycickiego oraz parafie w Warszawie. Teraz współpracujemy także z ośrodkami duszpasterskimi i kulturalnymi na Mazowszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykładowcami Uniwersytetu Otwartego (UO) są głównie naukowcy z UKSW. Jest wśród nich znany m.in. z łamów „Niedzieli” historyk prof. Jan Żaryn. Wykłady otwarte z teologii prowadzi o. Jacek Salij. Natomiast prof. Bogdan Chazan – który nie jest związany z UKSW – na Uniwersytecie Otwartym wyjaśnia słuchaczom skomplikowane zagadnienia bioetyczne. – Naszą kadrę wyróżnia to, że wykładowcy są autorytetami w swojej dziedzinie, ale jednocześnie potrafią opowiedzieć o zawiłych sprawach w sposób jasny i przystępny – mówi dr Kazimierz Szałata i podkreśla. – Powyższe warunki doboru kardy dydaktycznej są konieczne, ponieważ studentem UO może być każdy. Najmłodsi słuchacze mają zaledwie kilkanaście lat, najstarsi dobiegają 90-tki.

– Na początku myślałem, że teologia i mistyka to nauki bardzo hermetyczne. Tymczasem nawet osoba o wykształceniu technicznym może się wiele dowiedzieć. I co ważniejsze, dzięki tym wykładom można rozwinąć swoją formację duchową – mówią zgodnie studenci Akademii Wiary.

Reklama

Zajęcia prowadzone przez UO UKSW odbywają się raz w miesiącu. Najczęściej najpierw jest wykład, potem dyskusja. Słuchacze uczestniczą w spotkaniach za darmo. W stolicy dużą popularnością cieszą się wykłady Akademii Wiary oraz Akademii Dobrego Wychowania i Rodziny odbywające się w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Z kolej w bazylice Świętego Krzyża słuchacze gromadzą się na Akademii Cnót Obywatelskich. W tym roku w bazylice odbędzie się już III edycja tego programu, co najlepiej świadczy o popularności wykładów prowadzonych przy Krakowskim Przedmieściu 3. Natomiast wspomniany prof. Bogdan Chazan wyjaśnia zagadnienia medyczne w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej.

Przysłowiowym strzałem w „10” okazały się wykłady dla młodzieży. Młodzi ludzie mogą na nich uzupełnić swoją wiedzę z przedmiotów, z jakich planują w przyszłości zdawać maturę. Ale zajęcia prowadzone przez UO dla gimnazjalistów i licealistów, to nie tylko darmowe korepetycje, lecz również pomoc w wyborze drogi zawodowej. – Młodzi są zagubieni. Zauważyliśmy np., że coraz więcej maturzystów składa swoje aplikacje na diametralnie różne kierunki studiów. Takie postępowanie świadczy o tym, że oni nie wiedzą, co naprawdę chcieliby robić. Dlatego na zajęciach UO pomagamy im, aby lepiej poznali samych siebie – mówią psychologowie orientacji zawodowej.

Dla Kierownika Uniwersytetu Otwartego UKSW większe zainteresowanie ofertą prowadzonej przez niego placówki, to więcej obowiązków, ale też i większa radość. – Rozwijanie uniwersytetów otwartych jest realizacją jednego z moich marzeń – mówi dr Szałata. – Sam od 20 lat współpracuję z Międzynarodowym Uniwersytetem Latającym Społecznej Nauki Kościoła w Genewie. W przyszłości chciałbym, aby i Uniwersytet Otwarty UKSW był taką instytucją.

* * *

UO zaprasza

Każdy, kto chciałby przychodzić na otwarte wykłady organizowane przez UO UKSW powinien skontaktować się z sekretariatem: ul. Dewajtis 5, pok. 001, tel. 22 561 90 05. Sekretariat czynny poniedziałek-piątek w godz.: 8.30-15.30.

Parafie oraz ośrodki duszpasterskie i kulturalne zainteresowane nawiązaniem współpracy z UO powinny najpierw zapoznać się z tegoroczną ofertą, która znajduje się na stronie: www.uo.uksw.edu.pl

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wybrano nowego rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Kraków

uniwersytet

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Obecny dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII zastąpi ks. prof. dr. hab. Władysława Zuziaka.

Senat Uniwersytetu Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie 26 maja wybrał ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka na stanowisko rektora. Kapłan jest obecnie dziekanem Wydziału Teologicznego UPJPII. Specjalizuje się w teologii duchowości kapłaństwa i laikatu.

CZYTAJ DALEJ

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję