Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Małymi krokami do wielkiej uroczystości

Rychwałdzkie sanktuarium przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej – 19 lipca 2015 r. zostanie tam odprawiona uroczysta Eucharystia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejnym punktem obchodów rychwałdzkiego jubileuszu 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej będzie koncert wdzięczności w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem. Pod kopułą obiektu wystawiona będzie kopia cudownego obrazu Rychwałdzkiej Pani. Zebrani w amfiteatrze wysłuchają koncertu muzyki symfonicznej. Być może powstanie oratorium do tekstów wierszy Andrzeja Komonieckiego. Do tego wydarzenia franciszkanie bardzo solidnie się przygotowują.

Krok pierwszy. Oblicza nie przemalowano, a drewno jest zdrowe

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Droga przygotowania to droga małych kroków – mówi o. Bogdan Kocańda OFMConv. – Pierwszym, już po części postawionym krokiem jest renowacja cudownego obrazu. Odnawianie malowidła rozpoczęło się kilka miesięcy temu. 31 sierpnia byliśmy u konserwatorów zobaczyć jak postępują prace – wyjaśnia Kustosz rychwałdzkiego sanktuarium. Konserwatorzy zwrócili uwagę na liczne przemalowania obrazu oraz jego uszkodzenia. Dzięki żmudnej pracy udało się niemal w całości dotrzeć do pierwotnego malowidła. Jest ono zachowane w dobrym stanie. Wydobycie na światło dzienne detali pozwoli jeszcze bardziej podkreślić piękno obrazu. Poszczególne charakterystyczne fragmenty szaty Maryi potwierdzają, że malowidło powstało w początkach XV wieku. – Okazało się, że w niektórych detalach obraz został przemalowany, ale twarz Dzieciątka i Maryi zachowała się w pierwotnym stanie – powiedział Kustosz. – Konserwacja ma zakończyć się w lutym przyszłego roku – dodał.

Konserwacja najcenniejszego skarbu jaki posiada Rychwałd to poważne przedsięwzięcie, choćby z tego względu, że przez 50 lat nie podejmowano żadnych prac renowacyjnych. Struktura obrazu malowanego na desce lipowej naruszona była głownie tam, gdzie klejono kawałki drewna oraz gdzie wbijano gwoździami wota. Samo drewno jest z całą pewnością zdrowe.

Przy okazji konserwacji przygotowywana jest wierna kopia cudownego wizerunku, która używana będzie podczas nabożeństw fatimskich. Być może obraz będzie peregrynował w naszej diecezji w 2017 r. dla uczczenia 100-lecia objawień Matki Bożej z Fatimy.

Reklama

Krok drugi. „Podaruj Mamie sukienkę”

Na uroczystości rocznicy koronacji odnowiony będzie nie tylko obraz. Zrobiono nowe zawieszenia lamp wieczystych, przygotowywana jest także nowa skrzynia na dodatkowe korony. Obraz był koronowany pierwszy raz przez kler dekanatu żywieckiego, a drugi raz koronami papieskimi, przed półwieczem przez kard. Karola Wojtyłę i kard. Stefana Wyszyńskiego. Te pierwsze korony, także poddane renowacji, zawisną w zabezpieczonej skrzyni tuż pod obrazem Madonny.

Jednakże do najważniejszych inicjatyw, które z pewnością wpiszą się w historię kultu maryjnego w Rychwałdzie należy idea ufundowania nowej sukni dla Matki Bożej. – Ta suknia będzie szczególnym wotum wdzięczności. Najpierw skierowaliśmy prośbę o wsparcie tej inicjatywy do mieszkańców Rychwałdu. Ludzie oddawali wota, biżuterię, kamienie szlachetne, półszlachetne, które już są u jubilera i znajdą się w sukni. Zwróciliśmy się także do przedsiębiorców z Żywiecczyzny, powiatu bielskiego i całej diecezji. Ostatnim etapem zbierania funduszy na nową suknię dla Matki Bożej jest ogólnopolska internetowa inicjatywa „Podaruj Mamie sukienkę” – wyjaśnia Kustosz.

„W związku z renowacją cudownego obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej zbieramy fundusze na nasz dar – wotum wdzięczności za liczne łaski i cuda wypraszane przez Panią Ziemi Żywieckiej. Koszt nowej sukienki dla obrazu – naszego daru wdzięczności to 100 tys. zł. Niestety sami nie jesteśmy w stanie pokryć takiego wydatku. Dołącz do naszego dziękczynienia, a my będziemy w comiesięcznych Mszach św. prosić za tobą przed Jej obliczem” – tak franciszkanie zachęcają do wsparcia zakupu nowego wotum wdzięczności za 370 lat pobytu cudownego obrazu Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie.

Reklama

Wpłat można dokonać za pomocą elektronicznej formy płatności, do której odsyła specjalna strona: podarujmamiesukienke.pl oraz funpage na Facebooku. Ilość zebranych funduszy obrazuje zarówno wyświetlana liczbowo kwota, jak i grafika z przesłoniętym obrazem Matki Bożej; wraz z kolejnymi wpłatami odsłania się coraz większa część malowidła. Strona zawiera także listę darczyńców z wpłaconymi kwotami oraz miejscem zamieszkania. Większość ofiarodawców to mieszkańcy Żywiecczyzny, ale można też znaleźć tak odległe od Rychwałdu miasta, jak: Gdynia, Rzeszów, Lublin, Opole czy Warszawa. Na liście znalazła się również m.in. norweska miejscowość Tjodalyng. Akcja wystartowała 31 sierpnia. W ciągu miesiąca udało się zebrać ok. 40 tys. zł.

Krok trzeci. Ogród Maryi

Kto odwiedzał rychwałdzkie sanktuarium w ostatnich miesiącach musiał zobaczyć prace remontowe związane z renowacją elewacji kościoła. Ale, jak się okazuje, to nie wszystko, co w przestrzeni zewnętrznej zaplanowali gospodarze. W planach jest wykonanie Ogrodu Maryi, który zostanie usytuowany za polowym ołtarzem.

Ogród to 7 kaplic dedykowanych 7 radościom Matki Bożej. Pomysł ten to nawiązanie do franciszkańskiej Koronki do siedmiu radości. Kaplice będą wybudowane wzdłuż drogi prowadzącej do groty ze źródłem, przy której powstanie niewielki amfiteatr. – Chodzi o to, by 50-osobowa grupka osób z jednego autokaru mogła sobie znaleźć tam zaciszne miejsce, by np. wysłuchać konferencji lub pomodlić się do Matki Bożej w zielonym otoczeniu ogrodu – wyjaśnia dalej o. Bogdan. Kustosz sanktuarium podaje też kolejny punkt planu zagospodarowania przestrzeni wokół sanktuarium: „Ogród pustelników”. – Jest taka wizja, by wybudować tutaj kilka domków, drewnianych pustelni i prowadzić rekolekcje medytacyjne, uczyć ludzi medytacji, w ciszy, samotności – wymienia o. Kocańda. W dalszych planach, już jako owoc jubileuszu, przy rekolekcyjnym centrum ma powstać aula konferencyjna mogąca pomieścić 400 osób.

Największe bogactwo sanktuarium

Szeroko zakrojone plany w żadnym wypadku nie są jedynie projektem estetycznym, mającym na celu, by tak rzec, podniesienie atrakcyjności wizualnej odwiedzanego przez pielgrzymów sanktuarium. Z rozmowy z o. Kocańdą wyraźnie można wnioskować, że to wszystko wynika z jakiejś duszpasterskiej koncepcji. Kustosz podkreśla rosnące zainteresowanie ruchem pielgrzymkowym i rekolekcyjnym. – Jestem tutaj proboszczem od 2012 r. i od tego czasu widać ciągły wzrost liczby pielgrzymów odwiedzających nasze sanktuarium. W ubiegłym roku przyjechało 96 grup autokarowych. W 2010 r. było ich 50. Przy sanktuarium powstaje też duże centrum duchowości. Zrodziło się już spore środowisko ludzi, głównie zaangażowanych w różnego rodzaju aktywność ewangelizacyjną, środowisko wciąż rozrastające się. Widzimy progres jeśli chodzi o grupy stacjonarne związane z rekolekcjami. To już są liczby w granicach 5-8 tys. ludzi biorących udział w rekolekcjach prowadzonych przez rekolekcjonistów z Polski i z zagranicy – wylicza o. Kocańda. – Obok Matki Bożej, obecnej w cudownym obrazie, ludzie są chyba największym bogactwem tego sanktuarium – puentuje Kustosz rychwałdzkiego sanktuarium.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinny album

15 września uroczyście zakończono peregrynację po diecezji toruńskiej cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. W następnym numerze opublikujemy relację z tego wydarzenia, które na stałe wpisze się w karty historii diecezji. Dzisiaj natomiast zamieszczamy kolejne świadectwo, które ukazuje, jak bogate są owoce duchowego spotkania z Matką z Jasnej Góry

W moim rodzinnym albumie, wśród wielu zdjęć wspominających ważne wydarzenia, znajduje się jedno zdjęcie z peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego sprzed 30 lat. Na pierwszym planie widzę obraz Czarnej Madonny niesiony przez kobiety, wśród których jest moja mama. Podobnie jak inne osoby uroczyście ubrana, a na jej twarzy widać doniosłość wydarzenia. Obok niej kroczy mała, kilkuletnia dziewczynka, to ja. Nie pamiętam szczegółów tej chwili, ale obecność Maryi i modlitwa różańcowa zawsze towarzyszyły mi w życiu. O co wtedy modliła się moja mama i co czuła? Nie wiem. Jedynie mogę się domyślać, kiedy sama zostałam matką, a Czarna Madonna nawiedziła moją parafię.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję