Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. Zenona Janyszka

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. Zenona Janyszka wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

pogrzeb

Angelika Sitek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. inf. Zenon Janyszek - kanclerz Kurii Metropolitalnej, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego archidiecezji częstochowskiej zmarł 19 września 2014r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 września w Częstochowie.

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowali abp senior Stanisław Nowak, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Marian Szczerba - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. prał. Teofil Siudy - prepozyt Kapituły bazyliki Archikatedralnej oraz blisko 130 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wacław Depo wskazał za św. Pawłem na „prawdę o więzi z Chrystusem” - Jako sługa Jezusa i głosiciel Jego Ewangelii ks. Zenon przynależy do Chrystusa na wieki - mówił abp Depo i dodał, że „zmarły kapłan był wierny Bogu i pasterzom Kościoła”.

„Wierność jest formą miłości. Dobry kapłan jest do końca wierny Bogu i człowiekowi” - kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo podkreślił, że „dobry kapłan jest wierny mimo cierpienia i słabości” - Jest wierny mimo upływających lat, a nawet jakiś krzywd - podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „ks. inf. Zenon Janyszek był wierny świętemu depozytowi wiary mimo różnych rodzących się wokół nowatorskich prądów teologicznych”.

„Zmarły kapłan był człowiekiem sumiennym i pracowitym. A jakie to ważne jest w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w świecie ucieczki od odpowiedzialności osobistej” - mówił metropolita częstochowski i dodał, że „ks. Janyszek starał się wypełniać swoje zadania w duchu Ewangelii”.

Abp Depo pokazał życie ludzkie w tajemnicy pielgrzymowania - Pielgrzymowanie przez wiarę z Chrystusem jest drogą nadziei, bo zwiastując krzyż prowadzi do zmartwychwstania - mówił abp Depo.

Reklama

Przybliżając życie i dzieło zmarłego kapłana metropolita częstochowski wskazał na szczególny charyzmat jego posługi, a mianowicie na „szczególną służbę wobec dzieci specjalnej troski, ludzi głuchoniemych i niewidomych”. - Jego życie kapłańskie było też szczególna służbą wobec osób życia konsekrowanego - podkreślił abp Depo.

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało przewiezione do parafii Rudniki k. Wielunia, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

Następnie ciało zmarłego zostanie złożone w grobowcu na cmentarzu parafialnym w Rudnikach.

Ks. inf. Zenon Janyszek urodził się 17 grudnia 1929 r. we wsi Młyny, należącej do parafii w Rudnikach k. Wielunia. W 1939 r. ukończył trzecią klasę Szkoły Powszechnej w Rudnikach. Podczas okupacji hitlerowskiej, mieszkając w tzw. Kraju Warty, uczył się w domu pod kierunkiem ojca. Od sierpnia 1943 do 17 stycznia 1945 r. pracował, będąc jeszcze osobą niepełnoletnią, w Urzędzie Pocztowym w Rudnikach Wieluńskich. Od lutego do lipca 1945 r. przyswoił sobie wiedzę z zakresu szkoły podstawowej i pod koniec sierpnia zdał egzamin do drugiej klasy Państwowego Gimnazjum i Liceum Pedagogicznego w Wieluniu. W styczniu 1946 r. przeniósł się do Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Ostrzeszowie Wielkopolskim. W 1950 r. zdał egzamin dojrzałości w klasie humanistycznej. W latach 1950-55 odbył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Stanisława Czajki 26 czerwca 1955 r. w katedrze częstochowskiej. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Rudlice, dziś Ostrówek k. Wielunia. Tam czynił starania o zezwolenie na nauczanie religii w sześciu szkołach, jednak władze oświatowe nie wyraziły zgody. W takiej sytuacji podjął nauczanie dzieci z miejscowej szkoły w kaplicy i w kościele, łącznie 14 godzin w tygodniu. Dopiero 8 grudnia 1956 r. uzyskał pozwolenie na nauczanie religii we wszystkich szkołach na terenie parafii. W styczniu 1957 r. otrzymał nominację na prefekta w II Liceum Ogólnokształcącym oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Górniczej. We wrześniu 1959 r. kuratorium w Katowicach odmówiło mu prawa nauczania. 17 września 1959 r. został mianowany kapelanem Domu Generalnego Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego w Wieluniu i prefektem tamtejszych szkół. W sierpniu 1960 r. kuratorium w Łodzi nie udzieliło mu zezwolenia na nauczanie w szkołach średnich. Dlatego od września zorganizował ośrodek katechetyczny dla młodzieży szkół średnich w kaplicy domu Sióstr Antoninek w Wieluniu przy ul. Szkolnej 4. W sierpniu 1962 r. Ks. Janyszek otrzymał nominację na kapelana Sióstr Bernardynek z zachowaniem dotychczasowych obowiązków prefekta. We wrześniu 1963 r. został referentem Duszpasterstwa Dobroczynności, Duszpasterstwa Głuchoniemych oraz Duszpasterstwa Niewidomych i rozpoczął pracę w Wydziale Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej w Częstochowie. Jednocześnie otrzymał nominację na kapelana w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Sióstr Szarytek przy ul. św. Barbary 43. Ponadto pełnił funkcje diecezjalnego duszpasterza pracowników lecznictwa i archiwariusza Kurii Diecezjalnej.

Reklama

W grudniu 1966 r. został kapelanem Domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. św. Barbary 9/11, z poleceniem opieki nad Zakładem Dzieci Kalekich prowadzonym przez siostry. W latach 1964-67 studiował na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie na Sekcji Teologii Moralnej Ogólnej. 17 stycznia 1967 r. uzyskał dyplom magistra licencjata teologii. W latach 1968-69 r. ukończył kurs doktorancki na Sekcji Socjologii Religii. 10 października 1969 r. został odznaczony przywilejem rokiety i mantoletu. Z Instytutem Teologicznym w Częstochowie był związany od 18 stycznia 1970 r., gdzie wykładał socjologię religii.

Reklama

Ks. Zenon Janyszek pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Kościele częstochowskim. 22 września 1972 r. otrzymał nominację na wicekanclerza Kurii Diecezjalnej wraz z obowiązkiem opieki nad notariatem. W styczniu 1973 r. otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Bazyliki Katedralnej. W 1982 r. został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości. 4 lutego 1985 r. bp Stanisław Nowak mianował go kanclerzem Kurii Diecezjalnej. Funkcję tę pełnił do 2008 r. Bp Nowak mianował ks. Janyszka 14 stycznia 1986 r. kierownikiem Wydziału Administracji Ogólnej Kurii. Od 19 stycznia 1990 r. był dyrektorem Wydziału Zakonnego Kurii.

Jego zaangażowanie i praca zostały dostrzeżone przez władze kościelne. 29 grudnia 1992 r. abp Stanisław Nowak powołał go do gremium Kapituły Bazyliki Archikatedralnej. 13 października 1993 r. został mianowany wikariuszem biskupim ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. 25 lutego 1997 r. otrzymał nominację na prałata kustosza, a 9 października 1997 r. został prałatem dziekanem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Od 23 września 1998 r. był delegatem abp. Stanisława Nowaka ds. wprowadzenia w życie zapisów Konkordatu przy Komisji Konkordatowej Konferencji Episkopatu Polski. 18 stycznia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go protonotariuszem apostolskim supra numerum - infułatem. Nadto był członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

Ks. Janyszek w 2008 r. przeszedł na emeryturę. Był autorem licznych artykułów w czasopismach teologicznych. Zmarł 19 września 2014 r.

2014-09-22 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Czesława Mazura

[ TEMATY ]

pogrzeb

Marek Zygmunt

Pasterz Kościoła Wrocławskiego abp Józef Kupny, metropolici seniorzy: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Marian Gołębiewski, biskup diecezji legnickiej Marek Mendyk, kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, reprezentantki żeńskich zgromadzeń zakonnych, tłumy nie tylko parafian, ale i wiernych z wielu innych wrocławskich wspólnot uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych ks. prał. Czesława Mazura.

Obecni byli także przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego zmarły kapłan był członkiem. Ks. Czesław Mazur, wieloletni proboszcz wrocławskiej parafii p.w. Ducha Świętego, referent ds. sztuki sakralnej Kurii Metropolitalnej zmarł nagle 14 marca br. w swoim mieszkaniu w 62 roku życia i 37 kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję