Reklama

Wiadomości

KSM – jesteśmy, działamy, zapraszamy

Niedziela świdnicka 47/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum ks. Przemysława Pojaska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce sięga swymi korzeniami czasów zaborów. W okresie zniewolenia trzeba było zespolić młode siły do walki o polskość. Wówczas było ono częścią składową Akcji Katolickiej, dlatego też w celu poznania jego historii należy sięgnąć do dziejów tego wielkiego dzieła Kościoła. Dziś KSM w Polsce istnieje prawie we wszystkich diecezjach, liczy ok. 20 tysięcy członków zrzeszonych w ok. 1000 oddziałach parafialnych i kołach środowiskowych.

Świdnickie początki KSM-u

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży założono wraz z ustanowieniem diecezji świdnickiej 25 marca 2004 r. Przed powstaniem terytorium naszej diecezji prowadziły już swoje działania oddziały m.in. w Nowej Rudzie-Słupiec oraz Świdnicy, lecz w tamtym czasie przynależały do archidiecezji wrocławskiej. Wszystko zaczęło się, gdy ks. Leszkowi Baranowskiemu – pierwszemu diecezjalnemu asystentowi – powierzono zrzeszyć młodzież naszej nowo powstałej diecezji w formację KSM-u. Diecezjalny KSM poszerzał swoją działalność, jak i regularnie tworzył nowe oddziały. Pierwsze wybory Zarządu Diecezjalnego KSM odbyły się w 2004 r. w Świdnicy. W ich następstwie prezesem diecezjalnym została Agnieszka Modrakowska, która kierowała działaniami przez dwie kadencje. W 2007 r. jej miejsce na kolejne dwie kadencje zajęła Justyna Kamińska. W 2011 r. w listopadzie przejął kierowanie zarządem pierwszy jak do tej pory mężczyzna – Wojciech Budniak. Od powstania diecezji czuwanie nad duchową formacją członków KSM-u powierzono ks. Leszkowi Baranowskiemu, któremu to zawdzięcza się wiele wspaniałych inicjatyw, jednak w 2011 r. nadeszła zmiana i asystentem diecezjalnym stowarzyszenia został ks. Marcin Czchowski, który założył oddział przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. KSM Diecezji Świdnickiej stara się poszerzać swoje horyzonty oraz głosić, iż warto służyć Bogu i Ojczyźnie. W ubiegłym roku KSM Diecezji Świdnickiej obchodziło dziesięciolecie swojego istnienia. W tym czasie udało się przeprowadzić wiele cennych inicjatyw, jak również uruchomić oddziały w Świdnicy, Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Nowej Rudzie-Słupiec, Głuszycy, Bielawie i Szczytnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Formacja i działania

Fundamentem formacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest uczestnictwo w Eucharystii i sakramentach świętych. Aby jeszcze bardziej pogłębiać formacje duchową, oddziały realizują siedmioletni program formacyjny. W czasie cotygodniowych spotkań członkowie stowarzyszenia realizują tematy formacyjne, czytają fragmenty Pisma Świętego czy adorują Najświętszy Sakrament. Formacja poszczególnych oddziałów może nieznacznie się od siebie różnić, ponieważ forma realizowania programu formacyjnego nie jest ściśle określona.

Ojciec Święty Jan Paweł II często podkreślał, że należy nieustannie dostosowywać sposób działania do „znaków czasu”. Jest to jedno z głównych założeń nowej ewangelizacji. Więc każdy oddział powinien stworzyć własne sposoby działania, które związane są ze specyfiką, potrzebami i warunkami środowiska, w którym działa.

Tak więc Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to nie tylko wspólna nauka, czy modlitwa, to o wiele więcej, to praca na rzecz drugiego człowieka i wspólnoty ludzi wierzących.

Diecezjalne KSM organizuje „Wieczory Chwały”, tym samym zachęcając młodych ludzi do wspólnego odkrywania Bożej Miłości. Wspólne wyjazdy młodzieży na spotkania diecezjalne czy ogólnopolskie (Diecezjalna Pielgrzymka do Wambierzyc, Owczarnia, Dni Młodzieży, Lednica itp.) zawiązują wspólnotę i pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat i ludzi. KSM naszej diecezji bardzo chętnie współpracuje z Duszpasterstwem Młodzieży, Odnową w Duchu Świętym czy Liturgiczną Służbą Ołtarza, jak również z władzami samorządowymi i placówkami oświatowymi. Oddziały działające w diecezji organizują akcje charytatywne dla potrzebujących, pomagają przy festynach miejskich i parafialnych, odwiedzają Domy Spokojnej Starości, angażują się w akcje ogólnopolskie, tj.: „Nie wstydzę się Jezusa”, „Akcja Palma” czy „Akcja flaga w twoim domu”. KSM działa na wielu płaszczyznach zarówno skupia się na modlitwie, pogłębianiu wiary, pracy na rzecz bliźniego, jak również na odkrywaniu talentów młodzieży poprzez tworzenie sekcji muzycznych, teatralnych, czy redakcyjnych. W oddziałach widoczne są cykliczne akcje organizowane w ciągu roku szkolno-katechetycznego, m.in.: akcja „Wspólnie zadbajmy o zaniedbane Groby”, Koncert Bożonarodzeniowy, Wieczornica z okazji Dnia Papieskiego czy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. KSM stara się działać w różnych dziedzinach życia społecznego, dlatego oprócz spotkań świątecznych: Spotkania Opłatkowego czy Spotkania Wielkanocnego, dwa razy w roku młodzież organizuje Diecezjalne Rozgrywki w Piłce Siatkowej.

Reklama

Kto może zostać członkiem KSM-u?

Zwyczajnym członkiem Stowarzyszenia mogą zostać osoby pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. Dla młodszych, którzy ukończyli 16. rok życia, również przewidziano możliwość zaangażowania się jako członkowie juniorzy. Kandydatami natomiast mogą zostać już 14-latkowie. Jeżeli któryś z członków zwyczajnych ukończył 30 lat, a był przynajmniej dwa lata w Stowarzyszeniu, może zostać członkiem seniorem. Oprócz tych wszystkich rodzajów członkostwa istnieje również członkostwo honorowe, nadawane przez władze Stowarzyszenia. Wszyscy chętni mogą dopytywać o KSM w swoich parafiach lub też odwiedzić stronę: ksm.diecezja.swidnica.pl, gdzie można odnaleźć potrzebne informacje i kontakty. Ważne jest, by potencjalni kandydaci na członków rozumieli i starali się angażować w zasadniczy cel Stowarzyszenia, którym jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Reklama

Diecezjalne święto KSM

Przedostatni weekend listopada w naszej diecezji od ponad dziesięciu lat upływa pod znakiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, bowiem to właśnie wtedy oddziały z całej diecezji zjeżdżają się do parafii Królowej Polski w Świdnicy.

– Chcemy przez szkolenie i wspólne spotkanie uczcić ich najważniejsze święto – uroczystość Chrystusa Króla – wyjaśnia ks. Przemysław Pojasek, opiekun Stowarzyszenia i wikariusz parafii świdnickiej.

– Wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, choć aktualnie liczy sobie trzy oddziały, aktywnie włącza się w życie diecezji, przyciągając swoich rówieśników do Boga – dodaje prezes Joanna Kowalska. – Walentynkowa debata, akcja „flaga w twoim oknie” czy działalność charytatywna to tylko niektóre z inicjatyw diecezjalnego KSM, uwrażliwiające nie tylko na wierność Bogu, ale i na patriotyzm. Od ponad roku duchową opiekę nad tą grupą sprawuje ks. Przemysław Pojasek i jak zaznacza, głównym zadaniem na najbliższy czas jest zachęta kapłanów i gromadzących się wokół nich młodych ludzi do zakładania nowych oddziałów.

– Być może już niedługo do Świdnicy, Nowej Rudy-Słupca i Głuszycy dołączą także Wałbrzych i Świebodzice. By pokazać, że struktury KSM nie są skostniałe, a w jego szeregach są normalni młodzi ludzie, w tym roku postanowiliśmy zaprosić wszystkich chętnych wraz z księżmi opiekunami na sobotę 22 listopada na wspólne spotkanie. Chcemy wspólnie się modlić i wysłuchać ciekawych konferencji. Nie zabraknie też czasu na wspólną zabawę i integrację – zachęcała do uczestnictwa Joanna Kowalska. – Wszyscy, którzy skorzystali z zaproszenia w sobotę 22 listopada br. do parafii Królowej Polski w Świdnicy, przekonali się, czym jest KSM. Zobaczyli, że spotkania młodzieży przy parafii nie muszą być nudne, że można tam poznać wartościowych ludzi, a włączając się w działania wspólnoty diecezjalnej, można zdobyć nie tylko doświadczenie, ale i wspaniałych przyjaciół, rozwijających się w różnych dziedzinach.

– W KSM nie brakuje miejsca dla grup teatralnych, religijnych zespołów muzycznych czy grup charytatywnych – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia. – Jednocząc się, będziemy mogli zdziałać więcej, rozszerzając chrześcijańskie wartości wokół siebie. Ponadto oczekujemy na decyzję w sprawie nadania KSM Diecezji Świdnickiej osobowości prawnej, co pozwoli nam działać sprawniej przy uzyskiwaniu wsparcia władz czy pisaniu wniosków o dofinansowanie niektórych dzieł przez Unię Europejską. Staramy się także o to, by przygotowywać diecezjalne spotkania młodzieży, gdzie wspólnie będziemy mogli wielbić Boga – podkreśla Joanna Kowalska. – Jeszcze raz zachęcamy młodzież – nie bójcie się działać razem, nie bójcie się wspólnie spędzać czas z Jezusem – zachęca ks. Przemysław. – Apelujemy też do księży proboszczów, by chcieli w swoich parafiach zakładać KSM, ucząc młodzież miłości do tego, co wartościowe, gdzie każdy „przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie jest gotów!” – z entuzjazmem zaznacza ks. Pojasek. Wszystkich młodych z naszej diecezji zachęcamy do zaangażowania się i tworzenia oddziałów w swoich miejscowościach. Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II: „Młodości nie możecie przegrać”. Zadbajcie o swoją młodość, przeżywając ją z rówieśnikami i odkrywając prawdziwe wartości, które decydują o szczęśliwym życiu.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za wakacje

Niedziela rzeszowska 39/2019, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

wydarzenie

Ks. Tomasz Nowak

Ks. Tomasz Ryczek, nowy duszpasterz młodzieży

Ks. Tomasz Ryczek, nowy duszpasterz młodzieży

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodych odbył się po raz piąty. Przyświecało mu hasło „Święty spokój”. W sobotę 7 września spotkała się młodzież zrzeszona w katolickich ruchach i stowarzyszeniach na Diecezjalnym Dniu Młodych. Spotkanie było okazją do podsumowania wakacyjnych rekolekcji oraz wprowadzenia w systematyczną pracę w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję