Reklama

Moje księżowskie marzenie

2014-12-04 10:37

Edyta Hartman
Edycja częstochowska 49/2014, str. 7


Ks. kan. Adam Zyzik

Z ks. kan. Adamem Zyzikiem rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – Niebawem archidiecezja częstochowska wzbogaci się w budynek nowej świątyni, w czym niebagatelna zasługa Księdza, wszak wziął Ksiądz kredyt na budowę pod zastaw własnego mieszkania. Zapytam trochę przekornie, warto było?

KS. KAN. ADAM ZYZIK: – Oczywiście, warto było! Kościół, który powstał, a konkretnie – nowy budynek już właściwie istnieje. Nowa świątynia na pewno cieszy wszystkich, a szczególne mieszkańców parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Kredyt był konieczny, ponieważ do zrobienia były prace, które wymagały większych nakładów. Mimo ofiarności parafian, po prostu nie byłoby możliwe, by tak dużą sumę zebrać w stosunkowo krótkim czasie, inna sprawa, że nie miałbym sumienia ich prosić. Od pierwszego kredytu minęło już 5 lat, było to 170 tys. zł. Teraz wziąłem kolejny, 100 tys. zł, z myślą o tym, by te pieniądze wystarczyły na to, byśmy mogli już wejść do nowego kościoła.

– Jak przebiegają prace? Co jest w planach inwestycji w najbliższym czasie?

– Wszystko idzie zgodnie z planem. W tej chwili czekamy na doprowadzenie mediów, które są właściwie podprowadzone, konieczny będzie jeszcze ich odbiór. Przygotowywane jest też, by na zimę wystartowało ogrzewanie podłogowe. Kościół jest w środku wygipsowany, w najbliższym czasie będzie malowany, właściwie brakuje tylko posadzki. Są i ławki, które otrzymałem z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, od sąsiada, bo tam kupili nowe. Jesteśmy przygotowani, by w kościele przyjąć większą liczbę osób, które będą miały dużo wygodniej niż w starym, małym, ciasnym kościółku. A w dalszej kolejności, oczywiście, otynkowanie i elewacja budynku, rozbiórka starego kościoła i konieczna w związku z tym rekultywacja całego kościelnego terenu.

– Kiedy planuje Ksiądz „otwarcie” kościoła dla wiernych?

– Chciałbym, aby tym terminem były święta Bożego Narodzenia. To jest moje marzenie i wszystko robię, by tak było. Natomiast jeśli trzeba będzie poczekać do Wielkanocy, to już jest na pewno ostateczny termin.

– Czego nauczył się Ksiądz przy budowie o sobie i swoich wiernych?

– Największą nauką przy budowie jest integracja ludzi. Mieszkańcy Kiedrzyna już jedną lekcję mieli, bo przypomnę, że budowali świątynię przy ul. Narcyzowej, obecny kościół pw. św. Brata Alberta. To jest jakby kontynuacja, przedłużenie tego, co tam się rozpoczęło. Piękne dzieło, które cieszy tych ludzi, również i moich parafian, którzy zawsze będą mieli prawo do tego, żeby powiedzieć, że to również ich kościół. Trzeba jeszcze dodać, że kiedyś do parafii należało i Wierzchowisko. Teraz jest kościół i na Wierzchowisku, i na Woli Hankowskiej, więc stara parafia Kiedrzyn wybudowała już cztery kościoły.
Każda budowa uczy też pokory, wykorzystywania środków i gospodarowania nimi. Bez tego nie ma co myśleć o powstawaniu czegoś nowego.

– Od 19 września br. pełni Ksiądz funkcję dziekana dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak Ksiądz traktuje ten rodzaj, jakby nie było, wyróżnienia przez innych kapłanów?

– Jest to dla mnie na pewno wyróżnienie, bo pośród dziekanów należę do księży młodych wiekiem. Dziekan ks. prał. Andrzej Filipecki odszedł do innej parafii, ja byłem drugą kadencję wicedziekanem, najłatwiej było mi więc przejąć jego obowiązki, jako że byłem „w temacie”. Nie jest to łatwe i proste dla mnie, ponieważ jestem sam na parafii, a jest i budowa, i obowiązki normalne, księżowskie, i jeszcze sytuacja z moją chorą mamą. Czasem trzeba wielu zabiegów, by to wszystko pogodzić, ale krzyż jest przypisany każdemu, od tego nigdy nie będę uciekał.

– No właśnie, trzy i pół roku temu Mama Księdza miała udar mózgu i stan jej zdrowia stale się pogarsza. Mimo to nadal przebywa na plebanii, gdzie otacza ją Ksiądz opieką, dając świadectwo innym...

– To, że tak długo mama żyje, jest z nami, jest dla mnie najważniejsze, to jakaś możliwość oddania, spłacenia długu za to, że jestem, że żyję. W opiece wspierają mnie brat i siostra, przychodzi też pielęgniarka, bo sami nie dalibyśmy rady. Ale większość czasu, wieczory i noce, mama jest tylko ze mną. Nauczyłem się wszystkiego przy opiece nad chorą. Traktuję to jako jeszcze jedno doświadczenie, ale w tym dobrym znaczeniu, tzn. nigdy nie myślałem, że to jest coś nadzwyczajnego, jest to normalna rzecz, którą każde dziecko powinno oddać matce.

– A co z obwodnicą północną, która miała przebiegać przez Kiedrzyn?

– Drogi zawsze były i będą elementem napędowym dzielnicy i miast, ale budowa czteropasmówki przez centrum Kiedrzyna i rozcięcie go na pół to byłaby degradacja dla tej dzielnicy. My chcemy drogi, która dopomogłaby w rozwoju dzielnicy, a nie ją zniszczyła. Nie będę ukrywał, że byłem jednym z tych, którzy powołali do istnienia Stowarzyszenie „Ekologiczny Kiedrzyn”, które swoimi działaniami powstrzymało to, co planowało miasto. Nie chcemy poprzestać tylko na tym, chcemy iść dalej, dlatego przy okazji wyborów wystawiliśmy do Rady Miasta swojego kandydata. A w Kiedrzynie jest wiele do zrobienia. Trzeba poprawić drogi, zrobić odwodnienie, światła, chodniki, bo dzielnica jest przez miasto zaniedbywana. Pewne prace poczyniono, ale to jest bardzo niewiele.

* * *

Ks. kan. Adam Zyzik
Od lipca 2001 r. proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Częstochowie-Kiedrzynie, dziekan dekanatu pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wyświęcony w 1991 r.

Tagi:
rozmowa

Reklama

Oko na gender

2019-03-20 11:54

Niedziela TV

W redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" gościł ks. dr hab. Dariusz Oko. Zdaniem księdza, gender, homoseksualizm to problemy, o których trzeba mówić, ponieważ przyzwolenie na szerzenie poglądów o ''kulturowej płci'' jest szkodliwe i nie może być zgody na proceder oswajania tego typu wynaturzeń; natomiast jak najbardziej zachowujemy szacunek w stosunku do osób homoseksualnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: 24 marca Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 11:31

pra / Warszawa (KAI)

Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczność ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, to postulaty Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorem marszu jest Chrześcijański Kongres Społeczny.

Łukasz Krzysztofka

Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie Narodowego Marszu Życia chce dać wyraz swoim marzeniom, nadziejom, ale także determinacji. „Marzeniom o lepszym świecie bez zabijania, także tych jeszcze nienarodzonych, bez przemocy i nienawiści. Nadziejom, że jest to możliwe tu i teraz, chociaż na pewno nie wszystko od razu” - zapowiadają organizatorzy.

W trakcie Marszu organizatorzy przypomną o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o konieczności ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawie rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

„Będziemy także wprost upominać się o konkretne działania władz, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny” - zapowiada Chrześcijański Kongres Społeczny. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem.

„Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne” - wylicza Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, to ostatni moment, aby jeszcze raz z pełną mocą zaapelować do rządzących o wypełnienie obietnic i powinności, ale przede wszystkim o realizację tego wielkiego dobra, które jest w ich zasięgu” - podkreślają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wcześniej do uczestniczenia we Mszy św. o godz. 12.00 w kościele Św. Anny.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Andras Veres: niezliczeni święci i władcy łączą narody Polski i Węgier

2019-03-23 19:25

apis / Kielce (KAI)

Niezliczeni święci i władcy łączą narody Polski i Węgier na przestrzeni wieków – wskazywał bp Andras Veres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej z okazji trwających obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca w kieleckiej katedrze.

TER
Parafia katedralna

Mszy św. dziękczynnej za tysiąclecie przyjaźni narodów polskiego i węgierskiego przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Koncelebrowali ją biskupi Andras Veres, i Marian Florczyk. Wzięli w niej udział prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader. Odprawiona była w języku polskim z elementami węgierskiego i łaciny.

Przewodniczący KEP Węgier w homilii podkreślił, że Polska i Węgry mają wspólną historię kształtowania się państwowości przez chrześcijaństwo. Wymienił m.in.: św. Wojciecha powiązanego z założeniem Kielc, który jest otoczony szacunkiem także przez Węgrów, ponieważ został ochrzczony przez pierwszego króla Węgier świętego Stefana.

- Jednocześnie niezliczeni święci i władcy łączą nasze narody na przestrzeni wieków. Wspomnę tylko dwa przykłady: św. Kinga i św. Jadwiga. Na przemówieniu otwierającym kanonizacje św. Jadwigi Papież Jan Paweł II stwierdził, że była ona opiekunką Polski, Litwy, Rusi oraz Węgier. Moglibyśmy również wymieniać tutaj nazwiska niezliczonych władców i generałów, których nasi ludzie szanują wzajemnie i wspominają jako wielkich mistrzów naszej wspólnej historii – podkreślał biskup.

Hierarcha węgierski odwołał się nawet do znanego powiedzenia „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Aby zuchy, oba żwawi niech im Pan Bóg błogosławi”. Otrzymał gromkie brawa od licznie zgromadzonych w katedrze.

Biskup zwrócił uwagę na to, że wartości wiary chrześcijańskiej zapewniały ludziom moc i odwagę, bez której nie mogliby przeciwstawić się siłom depczącym Kościół, religię i podstawowe prawa ludzkie, ale zagrożenie jednak nie zniknęło do dzisiaj.

-Chrześcijaństwo stało się najbardziej prześladowaną religią na świecie. Z badań wynika, że na świecie co pięć minut ginie jeden chrześcijanin. Ale smucimy się również z tego, że nasze wspólnoty religijne, w których nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, są bardzo osłabione. W naszych krajach sekularyzacja i hedonizm są największym zagrożeniem dla wiary chrześcijańskiej. Niemniej jednak, lub nawet z tego powodu zacieśnijmy mocniej węzły naszej przyjaźni! Pomagajmy sobie nawzajem, aby wytrwać w wierze chrześcijańskiej – apelował ordynariusz.

Biskup kielecki Jan Piotrowski witając uczestników Mszy św. zwrócił uwagę na to, że katedra widziała już wiele wydarzeń, a dzisiejsza obecność prezydentów Polski i Węgier do nich należy i potwierdza przyjaźń między narodami. Zdaniem ordynariusza, jest to świadectwo, że przyjaźń polsko-węgierska trwa, ma się umacniać i być wzorem do zachowań ludzkich w obu społeczeństwach.

W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele władz parlamentu polskiego i węgierskiego, władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i miejskich. Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej.

Po Eucharystii na kieleckim skwerze im. Szarych Szeregów pary prezydenckie odsłoniły popiersie jednego z najwybitniejszych węgierskich kompozytorów Beli Bartóka. Zapalono także znicze pod pomnikiem poświęconym harcerzom, którzy zginęli za Ojczyznę.

Węgierska para prezydencka zdecydowała się na prywatną część wizyty, podczas której odwiedziła sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W świętokrzyskim sanktuarium można zwiedzać wystawę pt. "Stosunki Polsko-Węgierskie od roku 1006 do współczesności w kontekście Świętego Krzyża".

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Kielcach w dniach od 21 do 24 marca z ich okazji zorganizowano w kieleckich placówkach kulturalno-artystycznych bardzo dużo imprez oraz wydarzeń, w tym m.in.: gala przyjaźni, występy artystyczne tancerzy, koncerty, spotkania literackie, konferencje naukowe, młodzieżowy turniej w piłkę ręczną, różnorodne wystawy, przeglądy filmów i prezentacje.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez węgierski parlament jednogłośnie 12 marca 2007. Sejm polski przyjął analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. przez aklamację.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem