Reklama

Kościół w Kulnie

Ks. Janusz Grand
Edycja zamojsko-lubaczowska 4/2003

Od kilku wieków mieszkała tu ludność unicka, która miała świątynię drewnianą. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Kulno stało się miejscowością nadgraniczną. Granica między Kongresówką a Galicją przebiegała tuż za wioską od strony wschodniej, a następnie na południe skręcała w stronę rzeki San.
W 1872 r. zbudowano obecną świątynię murowaną jako trzeci z kolei kościół w Kulnie. Poprzednie dwie drewniane cerkwie unickie były na miejscu obecnej leśniczówki i uległy zniszczeniu. W 1875 r. zaborczy rząd carski zlikwidował unię wcielającą jej wiernych siłą do Cerkwi prawosławnej. Usilnie starano się, aby żadne ślady oporu unitów nie znalazły się w historycznych dokumentach. Utworzona tu parafia prawosławna funkcjonowała do 1946 r. W tym okresie Kulno zamieszkiwało 620 rodzin, w tym tylko 10 katolickich. Po repatriacji prawosławnych w 1946 r. do ZSRR, Kulno zasiedlili mieszkańcy okolicznych przeludnionych wsi polskich. Nie konserwowana świątynia częściowo uległa ruinie: zawalił się dach i strop, zniszczono okna i drzwi, rozebrano parkan, a na murach rosły dzikie brzozy.
Po 1946 r. kapłan katolicki z Potoku Górnego odprawiał Mszę św. raz w miesiącu w starej szkole. Z powodu zakazu władz świeckich 8 maja 1955 r. ostatni raz była tam Msza św. Po przewrocie październikowym w 1956 r. utworzono ponownie parafię prawosławną w Tarnogrodzie. Świątynia w Kulnie stała się jej filią. Zaczął tu sporadycznie dojeżdżać kapłan prawosławny z Tarnogrodu. W 1972 r. biskup lubelski Piotr Kałwa i prawosławny metropolita całej Polski i Warszawy Bazyli uzgodnili, że świątynię w Kulnie będą współużytkować wyznawcy obydwu Kościołów. (W latach 90. ten stan został potwierdzony przez wpis do księgi wieczystej). Jest to więc jeden z nielicznych przypadków w Polsce - a jedyny na terenach wschodnich kraju - zgodnej modlitwy w jednej świątyni rozłączonych Kościołów. Staraniem katolickiej ludności podźwignięto historyczną świątynię z ruin. Został jeszcze wykonany parkan. W niedzielę poprzedzającą 14 sierpnia odbywa się tu odpust ku czci św. Maksymiliana Kolbego. Świątynia w Kulnie była kościołem filialnym parafii Potok Górny.
Dekretem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy z 16 grudnia 1997 r. świątynia w Kulnie stała się kościołem filialnym parafii Bystre. W roku 1999 wymieniono mocno już zniszczoną podłogę, ławki i drzwi wejściowe. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kulna, w kościele systematycznie powiększa się liturgiczne wyposażenie.
Msze św. w niedziele i święta są odprawiane o godz. 10.00. Po prawej stronie szosy, w kierunku Naklika, w lesie znajduje się bardzo stary i obecnie czynny cmentarz grzebalny o powierzchni około 2 hektarów. Obecnie są finalizowane prace przy wymianie zniszczonego ogrodzenia drewnianego na przęsła betonowe.
Nabożeństwa w obrządku prawosławnym są sprawowane od wiosny do jesieni w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8.00 - zaś w okresie zimowym w ważniejsze uroczystości - pod przewodnictwem proboszcza parafii prawosławnej w Tarnogrodzie ks. Włodzimierza Klimiuka.

Warszawa: powstał Komitet Akcji Wyborczej Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego

2018-12-09 08:01

lsg / Warszawa (KAI)

8 grudnia podczas VI Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego, odbywającego się na Stadionie Narodowym w Warszawie, ogłoszono powstanie Komitetu Akcji Wyborczej Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego.

Piotr Babisz

Inicjator Kongresu, poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek w wystąpieniu inicjującym zwrócił uwagę na konieczność pracy nad zachowaniem chrześcijańskiego charakteru Europy. - Polska nie przetrwa jako niepodległe i suwerenne państwo, jeśli Europa będzie odrzucać nasze wartości - dodał.

Przykładem takiego odrzucenia – podkreślił - jest genderowa konwencja stambulska, która uderza w fundamenty społeczne. Jurek wezwał polski rząd do jej niezwłocznego wypowiedzenia, a równocześnie zachęcił, by Polska podjęła inicjatywę promocji Konwencji Praw Rodziny, przygotowanej z jego inicjatywy oraz Prawicy Rzeczypospolitej.

Lider Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego zwrócił uwagę, że PiS „emocjonalnie i finansowo wspiera potrzebujących” czym bardzo skutecznie usypia odpowiedzialność społeczną.

Wskazał też z kim widzi możliwość budowania republikańskiego bloku politycznego. Wymienił Pawła Kukiza ze swoim ruchem, Ruch Prawdziwa Europa, inicjatywę Europa Christi. Jurek zachęcał też PSL do odłączenia się od liberalnej opozycji, którą określił mianem „partii zagranicy”.

Zdaniem Jurka potrzebna jest w Polsce „silna, aktywna, odważna opinia chrześcijańska”. Przy okazji ogłosił inicjatywę Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Rekolekcje ze św. Bernardynem

2018-12-10 07:55

(buk)

Ikona z Pracowni Artystycznej św. Łukasza
Św. Bernardyn ze Sieny

W dn. 16 - 19 grudnia w parafii pw. św. Brata Alberta w Lublinie (ul. Willowa 15) odbędą się rekolekcje adwentowe połączone z peregrynacją relikwii św. Bernardyna ze Sieny.

Św. Bernardyn ze Sieny był franciszkaninem i wędrownym kaznodzieją z przełomu XIV i XV w. Głoszone przez niego nauki z wezwaniem do nawrócenia, a także liczne cuda przyniosły mu sławę w ówczesnej Europie. Jak mówi o. Radomił Wójcikowski OFM, proboszcz parafii i gwardian lubelskiej wspólnoty oo. Bernardynów, we współczesnym świecie stojącym na rozdrożu cywilizacji watro przywołać pokornego naśladowcę św. Franciszka, który rozpalał w ludziach miłość do Imienia Jezus i ukazywał prawdziwy sens chrześcijańskiego życia. - Św. Jan Paweł II mówił o Bernardynie ze Sieny, że był dobry dla biednych, wyrozumiały dla słabych, zdecydowany w potępianiu wad i niewzruszony w obronie sprawiedliwości i miłości. Życie i działalność tego gorliwego obrońcy prawa Bożego i apostoła ludu nie traci na aktualności i jest warta przypomnienia - podkreśla o. Wójcikowski. Jak zapewnia, rekolekcje z nawiedzeniem relikwii będą doskonałą okazją do zapoznania się z życiem świętego, a także poznania jego głównych myśli, z których na pierwszy plan wysuwa się kult Imienia Jezus. Kaznodzieją, który rozpali na nowo serca do gorliwej wiary i pełnej poświęcenia miłości, będzie o. Bolesław Opaliński OFM, prowincjalny opiekun peregrynujących relikwii św. Bernardyna ze Sieny.

W programie: niedziela (16 grudnia) Msze św. z nauką o godz. 7.00, 9.00, 11.00, 13.00 i 18.00; poniedziałek - środa (17 - 19 grudnia) Msze św. z nauką o godz. 6.00, 11.00, 18.00 i 20.00. Rekolekcjom towarzyszyć będzie wystawa obrazów namalowanych w Pracowni Artystycznej św. Łukasza, prowadzonej przy lubelskim klasztorze przez o. Cypriana Moryca OFM (zajęcia z pisania ikon odbywają się w piątki wieczorem). Podczas rekolekcji zbierane będą datki na cele charytatywne prowadzone przez oo. Bernardynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem