Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówi Abp Mieczysław Mokrzycki

Wizyta „ad limina” – powrót do dawnego domu

W tych dniach pielgrzymuję do „progów apostolskich”, ale dla mnie powrót do Watykanu jest niejako powrotem do dawnego domu. Tutaj w latach 1996 – 2005 r. służyłem Janowi Pawłowi II, a następnie, do 2007 r. – Benedyktowi XVI. W domu tym miałem przyjaciół i zaznawałem pokoju, wynikającego z obecności Papieży.

Pierwszą wizytę „ad limina”, już jako biskup nominat, przeżyłem we wrześniu 2007 r. – wówczas podejmował nas Benedykt XVI. Teraz spotkałem się z papieżem Franciszkiem już jako metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy. Oficjalne spotkanie miało miejsce 20 lutego br. w Pałacu Apostolskim. Gdy przechodziłem przez sale pałacu, przypominałem sobie chwile spędzone tam właśnie – najpierw u boku św. Jana Pawła II, a następnie Benedykta XVI...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszyscy biskupi są zadowoleni ze spotkania z Franciszkiem, który poświęcił nam wiele czasu. W sposób szczególny interesował się obecną sytuacją w kraju, zadawał nam wiele pytań, by zrozumieć, co się dzieje na Ukrainie, jak sobie radzimy i jak żyją nasi wierni. Pytał o nasze troski i radości. Dziękował, że trwamy, że jesteśmy blisko ludzi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Zastanawiał się, w jaki sposób Stolica Apostolska może nam pomóc. Zapewnił o swojej modlitwie i przekazał apostolskie błogosławieństwo nam i całemu Kościołowi na Ukrainie.

Z naszej strony powiedzieliśmy papieżowi Franciszkowi, że odczuwamy solidarność i troskę Kościoła powszechnego, co przejawia się w konkretnej pomocy, szczególnie ze strony Kościoła w Polsce i innych krajach Europy.

W poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej spotkaliśmy się natomiast z prefektami kongregacji i przewodniczącymi rad oraz ich współpracownikami. Mogliśmy przedstawić bieżące sprawy naszego Kościoła, zwrócić się o poradę i o pomoc. Wszyscy interesowali się sytuacją na Ukrainie, wyrażali swoje współczucie i zapewniali o solidarności. Te spotkania na pewno przyczynią się do lepszej posługi duszpasterskiej w naszych diecezjach.

Reklama

Wypowiedzi abp. Mieczysława Mokrzyckiego wysłuchał Włodzimierz Rędzioch.

Audiencja Generalna

Pokonywać mury obcości

O ponowne odkrycie piękna braterstwa jako koniecznego warunku prawdziwej wolności i równości zaapelował Ojciec Święty 18 lutego br. podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez o rodzinie, papież Franciszek, po omówieniu roli matki, ojca i dzieci, podkreślił znaczenie posiadania kochających nas braci i sióstr.

Papież przypomniał, że więź braterska ma szczególne miejsce w dziejach ludu Bożego, a do pełni doprowadził ją Jezus Chrystus, rozwijając do tego stopnia, że wykracza ona poza więzi pokrewieństwa i może pokonać każdy mur obcości. Kiedy jednak więź braterska ulega zniszczeniu, to otwiera się droga bolesnych doświadczeń konfliktu, zdrady, nienawiści. Ukazuje to biblijna historia Kaina i Abla.

Ojciec Święty wskazał, że więź braterska jest wielką szkołą wolności i pokoju, promieniuje na całe społeczeństwo i na stosunki między narodami. Zaznaczył, że braterstwo w rodzinie jest widoczne szczególnie wtedy, kiedy niepełnosprawny brat czy siostra otaczani są troską, cierpliwością i miłością.

Papież podkreślił także rolę braterstwa między chrześcijanami. – Najmniejsi, najsłabsi, najubożsi powinni zwracać naszą uwagę: mają „prawo”, byśmy oddali im duszę i serce – powiedział.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

O braterskich więziach

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. W duchu dzisiejszej katechezy zachęcam was wszystkich raz jeszcze, byście pamiętali, że rodzina, wspólnoty osób złączonych przyjaźnią, parafie, środowiska pracy to ważne miejsca umacniania braterskich więzi. Bogactwo waszych przyjaźni, dobre wzajemne relacje z ludźmi i troska o bliźnich niech tak promieniują na innych, by dzięki waszemu doświadczeniu wzrastali w duchu ewangelicznej miłości, poświęcenia i solidarności z braćmi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 18 lutego 2015 r.

Reklama

(RV)

Kanclerz Niemiec w Watykanie

O wojnie na Ukrainie

Kwestie europejskie, w tym osiągnięcie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, poruszano podczas watykańskich rozmów Angeli Merkel – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kanclerz Niemiec została przyjęta przez Ojca Świętego 21 lutego br. na prywatnej audiencji, a następnie rozmawiała z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp Paul Richard Gallagher.

Rozmowa Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem, w towarzystwie tłumacza, trwała 40 minut. Jedną z poruszanych kwestii było planowane w dniach 7 i 8 czerwca br. spotkanie grupy G7, które odbędzie się w Elmau w Bawarii. W związku z tym szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom międzynarodowym. Rozmowa dotyczyła również praw człowieka i wolności religijnej w niektórych częściach świata, podkreślano znaczenie wartości duchowych dla spójności społecznej.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Panie, daj nam łaskę poczucia naszej grzeszności.

2015-02-24 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję