Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Credo w ujęciu artystycznym

2015-02-24 12:46

Joanna Szczerbińska
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 30

Credo, czyli Wyznanie wiary, odmawiamy przynajmniej raz w tygodniu podczas niedzielnej Eucharystii, od niego też zaczynamy każdą modlitwę różańcową. Niejednokrotnie jednak słowa w nim zawarte wypowiadamy niejako bezwiednie, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem, nad ukrytymi w nich Bożymi prawdami i tajemnicami. Z kolei przyglądając się w kościołach licznym dziełom sztuki, często nie potrafimy odczytać zawartych w nich znaczeń i symboli. Niektóre wydają nam się wprost dziwaczne, bo co to jest np. „Tłocznia mistyczna”?

Znajomość prawd wiary, podobnie jak znajomość chrześcijańskiej ikonografii, staje się – niestety – we współczesnych społeczeństwach coraz słabsza, także dlatego, że drastycznie spada poziom wiedzy religijnej, a kultura masowa bombarduje nas codziennie treściami zgoła odmiennymi, zasypuje wprost przeróżnymi głupawymi, a także wulgarnymi i obscenicznymi obrazkami, tępiącymi naszą wrażliwość na sprawy wyższe, subtelne, duchowe. Toteż z ducha nowej ewangelizacji – bo jakże by inaczej – zrodził się w Białym Kruku pomysł wydania albumu „Credo. Podstawowe prawdy wiary”, ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka.

W książce tej wspaniale i mądrze pomaga w zrozumieniu fundamentalnych zasad wiary ks. prof. Waldemar Chrostowski – czyni to piórem znakomitego biblisty i pisarza. W swym tekście zwraca on również uwagę na znaczenia ukryte w języku, którym posługuje się od wieków sztuka sakralna, np. w scenie Ukrzyżowania. Autor objaśnia też liczną i teologicznie rozbudowaną symbolikę krzyża. Wiele dzieł sztuki sakralnej nawiązuje do Starego Testamentu, łącząc drzewo krzyża, na którym zawisł Jezus Chrystus, z rajskim drzewem życia, drewnem arki Noego, przynoszącej ocalenie sprawiedliwym, i drabiną Jakubową, prowadzącą do nieba. W innym miejscu autor wyjaśnia symbolikę figury Pana Jezusa, która króluje w naszych świątyniach w okresie wielkanocnym: „Zmartwychwstały Pan wychodzi z grobu, trzymając w ręku krzyż, na którym nie ma Jego postaci, ponieważ została zastąpiona przez chorągiew jako znak zwycięstwa i triumfu nad śmiercią. Jego obecność staje się widoczna w Eucharystii, która ostatecznie usunęła przekleństwo krzyża, a czyniąc je błogosławieństwem, buduje Kościół”.

Reklama

Książka Białego Kruka „Credo” jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Artyzm ten widoczny jest na kilku poziomach. Wspomniałam już o dwóch – fotografiach Adama Bujaka i tekście ks. prof. Chrostowskiego. Teraz należy zwrócić uwagę na wspaniałe, wprawiające w zachwyt, ale i zadumę dzieła sztuki prezentowane w tym albumie, pochodzące w znakomitej większości z polskich kościołów, wyobrażające m.in. Trójcę Świętą, Baranka, Tajemnicę Cierpienia Jezusa, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zwycięstwo Chrystusa, Chwałę i Uwielbienie. Artyści od wieków, inspirując się Pismem Świętym i wykazując wielką kreatywność w tworzeniu pędzlem i dłutem, próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice. Fotografując ich dzieła, czyli malując je światłem, Adam Bujak wydobył z setek tych zachwycających dzieł sztuki wiele niezauważalnych dla niewprawnego oka walorów i niuansów.

Przewodnikiem po sakralnych dziełach rzeźby i malarstwa jest w albumie ceniony bernardyński historyk sztuki – o. dr Cyprian Moryc, którego komentarze do poszczególnych zdjęć to swoiste majstersztyki pomagające w zrozumieniu zamysłu twórców – użytych symboli, kolorów, ornamentyki czy kompozycji.

Na koniec warto zwrócić uwagę również na piękną grafikę i kompozycję samego albumu, ułożonego od „Wierzę w jednego Boga...” do „...wspólnie odbierze uwielbienie i chwałę”.

Album Białego Kruka, przedstawiający i przypominający podstawowe prawdy naszej wiary, fascynuje – jak przystało na to wydawnictwo – nie tylko urodą obrazu, ale i głębią słowa. Biały Kruk sprawił nam piękny prezent na nadchodzące Święta Wielkanocne.

„Credo. Podstawowe prawdy wiary”, album z fotografiami Adama Bujaka i wstępem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego; koncepcja wydawnicza, redakcja i grafika – Leszek Sosnowski, 216 str., 24 x 32 cm, papier kredowy błyszczący 170 g, twarda oprawa, obwoluta.

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to opłaca Ci się zamówić piękny i obszerny album „Credo. Podstawowe prawdy wiary” z dużą zniżką bezpośrednio w Białym Kruku – za 79 zł zamiast 99 zł (20 zł taniej na egzemplarzu). Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić album pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

Reklama

Francja: arcybiskup Paryża zachęca Francuzów do zapalenia w oknach świec w Noc Zmartwychwstania

2019-04-17 19:47

azr (KAI/La Croix) / Paryż

W opublikowanym we wtorek popołudniu komunikacie, abp Michel Aupetit podziękował za wyrazy solidarności napływające licznie w związku z poniedziałkowym pożarem katedry Notre Dame w Paryżu. Zachęcił też by „wszystkie osoby dobrej woli w Noc Zmartwychwstania umieściły w oknie światełko”, jako symbol światła, które pokonuje ciemność i życia triumfującego nad śmiercią.

illionPhotos.com/fotolia.com

„Zachęcam wszystkie osoby dobrej woli, by w Noc Zmartwychwstania umieściły w oknie światełko, świeczkę, na wzór tej, którą zapalimy we wszystkich naszych kościołach, rozpoczynając obchody Wigilii Paschalnej liturgią światła” - napisał hierarcha w komunikacie, opublikowanym we wtorek popołudniu i rozpoczynającym się od słów z księgi Izajasza: „Pocieszcie, pocieszcie mój lud”. Jak wyjaśnił, ten gest może być wyrazem „radosnej jedności, która pozwala nam budować wspólnie to, co widnieje na fasadach naszych budynków publicznych: braterstwo (…) którego źródła chrześcijanie odnajdują w ojcostwie Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości”.

„Notre-Dame, nasza droga katedra, świadek tylu wielkich wydarzeń naszego kraju, została zniszczona przez zatrważający pożar, po tym, jak przez wieki trwała wśród burz historii. Francja płacze, a wraz z nią jej przyjaciele na całym świecie (…) Została ugodzona w serce, ponieważ jej mury są świadkami niepokonanej nadziei, która, dzięki talentowi, odwadze, geniuszowi i wierze budowniczych, doprowadziła do wybudowania tej jaśniejącej koronki z kamieni, drewna i szkła” - napisał abp Aupetit w komunikacie. Zwrócił się też do katolików, wraz z którymi pragnie przeżyć jak najgłębiej uroczystości Wielkiego Tygodnia „tak decydujące” dla wszystkich wierzących.

Zaprosił też wszystkich wiernych do uczestnictwa w Mszy św. Krzyżma, która w Wielki Czwartek zostanie odprawiona w kościele Saint Sulpice (św. Sulpicjusza). „Będzie to okazja dla nas wszystkich do okazania naszej jedności, naszej żarliwości i naszej ufności w przyszłość. Doskonale czujemy, że nie mamy jedynie odbudować naszą katedrę, ale też odnowić nasz Kościół, którego oblicze jest zranione” - podkreślił hierarcha.

W kościele Saint Sulpice odbędą się także pozostałe uroczystości Triduum Paschalnego, natomiast niedzielna Msza Zmartwychwstania zostanie odprawiona w kościele św. Eustachego w 1. dzielnicy Paryża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: Jubileusze kapłańskie

2019-04-18 14:14

kjk

Jubileusze kapłańskie w roku 2019

episkopat.pl
Otaczajmy modlitwą kapłanów-jubilatów

Wyjątkowe jubileusze w bieżącym roku obchodzą:

ks. prałat Zdzisław Chlewiński (Paradyż) - 65-lecie kapłaństwa

ks. Stanisław Horodecki (parafia Wniebowzięcia NMP w Szprotawie) - 60-lecie kapłaństwa

o. Jeremiasz Truś OFMCap (parafia św. Antoniego w Nowej Soli) - 60-lecie profesji zakonnej

ks. kan. Aleksander Walkowiak (parafia św. Mikołaja w Głogowie) - 50-lecie kapłaństwa


Jubileusze 25-lecia kapłaństwa obchodzą:

ks. Jacek Błażkiewicz (rezydent w parafii św. Wojciecha w Międzyrzeczu)

ks. kan. Piotr Bortnik (proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Rokitnie)

ks. Dariusz Chmist (proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Różankach)

ks. Andrzej Fiołka (proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gralewie)

ks. Artur Godnarski (rektor kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Gubinie)

ks. Waldemar Grzyb (rezydent w parafii św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp.)

ks. kan. Wojciech Jurek (ekonom diecezjalny)

ks. Grzegorz Kniaź (proboszcz parafii św. Szymona i Niepokalanego Poczęcia NMP w Liworno we Włoszech)

ks. Adam Lewandowski (proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Sokolej Dąbrowie)

ks. Wojciech Miłek (dyrektor Instytutu bpa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.)

ks. Andrzej Nowakowski (proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubięcinie)

ks. kan. Dariusz Orłowski (proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie)

o. Piotr Paradowski OFMConv (parafia św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze)

ks. Dariusz Siuda (proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Bobrówku)

ks. Krzysztof Tomaszewicz (proboszcz parafii Narodzenia NMP w Lipkach Wielkich)

ks. kan. Robert Węglewski (proboszcz parafii Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie)

ks. Leszek Wilk (proboszcz parafii Narodzenia NMP w Skąpem)

Czcigodnym Księżom Jubilatom życzymy błogosławieństwa Chrystusa – Najwyższego Kapłana oraz nieustannej opieki Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna

Redakcja i Czytelnicy Niedzieli - Aspektów

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem